Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Ölüm meleği Azrail ve Görevi

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Ölüm meleği Azrail ve Görevi

  Ölüm meleği ve yardımcıları:
  Azrail meleği ne yapar?

  Bu meleğin isminin Azrail olduğuna dair sahih bir haber yoktur. Bu bilgi ehl-i kitaptan gelmektedir. Hülasa onun ismini Rabbimiz açıkça bize bildirmemiştir. Nakledilen haberlerde ismi melekü'l-mevt / ölüm meleği olarak geçmektedir. Bir takım yardımcıları olduğunu da bilmekteyiz. Bunların beyaz yüzlüleri mü'minlerin, siyah yüzlüleri ise kafirlerin ruhlarını kabz ederler.
  Ölüm meleğinin yardımcıları hakkında şu bilgiler bulunmaktadır: "O kullarmın üstünde de tek hâkimdir. O üzerinize, hareketlerinizi kaydeden hafaza meleklerini gönderir. Nihayet sizden birine ölüm vakti geldiğinde elçilerimiz hiç geciktirmeksizin ve hiçbir işi aksatmaksızın onun ruhunu alırlar" (En'am, 61). Hz. Peygamber de şöyle buyurmuştur: "Mü'min dünyadan ayrılıp ahirete gideceği zaman yüzleri güneş gibi bembeyaz melekler yanlarında cennet kefeni ve mumyasıyla gelip gözün görebildiği bir uzaklıkta otururlar. Sonra ölüm meleği gelip başucunda oturur". Buradan sonra kişinin ölümünden ve ölüm meleğinin ruhunu almasından bahsetmiştir. Daha sonra kafir kişinin ölümünden bahisle şöyle buyurmuştur: "Kafir dünyadan ayrılıp ahirete gideceği zaman yüzleri simsiyah melekler yanlarında sert çullarla gelip gözün görebildiği bir uzaklıkta otururlar. Sonra ölüm meleği gelip başucunda oturur"
  Mumsema "makaleler" başlığımızı ziyaret eder misiniz. yorum yazana dua ederiz

  TIKLA OKU


  Site Kurallarını Mutlaka Okuyalım

  FORUM KURALLARI

 • #2
  Hocam benim bi tanıdığım var yatalak hasta kimseyi tanimiyo kimseyle konusmuyo normalde bazen belli saatlerde sadece tek bi alana bakıp konusuyo sonrada susuyo bazen düşünüyorum azrail inşaları yoklarmi

  Yorum yap


  • #3
   Azrail aleyhisselam yani ölüm meleği bir defa gelir ve bu gelişi son olur. Bu söz ettiğiniz hasta ölüm meleği ile konuşmuyor konuşma nedenini bilmiyoruz fakat bu melek değildir.
   Mumsema "makaleler" başlığımızı ziyaret eder misiniz. yorum yazana dua ederiz

   TIKLA OKU


   Site Kurallarını Mutlaka Okuyalım

   FORUM KURALLARI

   Yorum yap


   • #4
    Hocam Azrail'e bu görev ilk verildiğinde insanların ondan şikayet edeceğini söylemiş ve bunun üzerine Allahu teala her ölüme bir sebep vereceğini belirtmiş.
    Bir hadiste geçiyordu.

    Yorum yap

    Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
    Auto-Saved
    Big Grin :D Frown :( Embarrassment :o Confused :confused: Smile :) Stick Out Tongue :p Wink ;) Mad :mad: Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
    x
    Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
    x

    Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

    Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

    Unconfigured Static HTML Module

    Collapse

    Static HTML Module Content
    Hazırlanıyor...
    X