Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Kur'an'daki bazı hükümlerin geçmişte kaldığını söylemek inancı zedelenir mi?

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Kur'an'daki bazı hükümlerin geçmişte kaldığını söylemek inancı zedelenir mi?

  Kur'an'daki bazı hükümlerin geçmişte kaldığını söyleyerek hafife alan kişinin inancı zedelenir mi?

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın. Resmin ismi: kuranın hükümleri inkar etmek hafife almak.jpg Görüntüleme: 0 Büyüklüğü: 49.2 KB (Kilobyte)


  Kur'an'da Yahudilerin kendi kitaplarını değiştirmeleri, hükümlerini uygulamamaları sıklıkla ele alınır. Yahudiler tevrat'ta olan bazı hükümleri uygulamaz bazı hükümleri ise uygularlardı. Bu hususta bize aktaran Kur'an, onların bu tutumunu şöyle eleştiriyor:

  Sonra işte şimdi sizler birbirinizi öldürüyorsunuz; içinizden bir kesimi yurtlarından sürüyor, onlara karşı kötülük ve düşmanlıkta birbirinize arka çıkıyorsunuz. Esirler olarak size geldiklerinde de fidye verip kendilerini kurtarıyorsunuz. Halbuki onları sürgün etmek size haram kılınmıştı. Yoksa siz kitabın bir kısmına inanıp bir kısmını inkâr mı ediyorsunuz? İçinizden bu şekilde davranan birinin dünya hayatındaki cezası ancak rezil rüsvâ olmaktır; kıyamet gününde ise onlar azabın en şiddetlisine itilirler. Allah sizin yapmakta olduğunuzdan habersiz değildir.
  Bakara Suresi 85. ayet

  Sadece bu ayet dahi sorumuza yeterli cevap olabilir. Zira iman parçalanmaz bir bütündür yani iman edilecek hususlarının tamamına iman edilmelidir, tek bir hususu reddetmek kişiyi iman dairesi dışına çıkarır. Kişinin Kur'an'da bulunan bazı hükümleri geçmişte kaldığını söyleyerek hafife alması günümüzde uygulanabilirliğinin imkansız olduğunu söylemesi ve bunları terketmesi ayette eleştirilen tutumlar birebir örtüşmektedir
  Dolayısıyla iman edilmesi zorunlu olan bir hususun ufak bir parçasının inkarı dahi o hususta imanın gerçekleşmediğini göster.

  Kitaba iman ona tutunmak onun rehberliğinde Hayat yolculuğuna devam etmek onun hükümlerini eksiksiz uygulamakla ve eksiksiz yerine getirmekle mümkün olmaktadır Peygamberimiz Kur'an'ın haramlarını helal sayan ona iman etmemiştir buyurarak bu gerçeği ifade etmiştir
  Hadislerle İslam cilt 1 sayfa kaynak diyanet
  Mumsema "makaleler" başlığımızı ziyaret eder misiniz. yorum yazana dua ederiz

  TIKLA OKU


  Site Kurallarını Mutlaka Okuyalım

  FORUM KURALLARI
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Embarrassment :o Confused :confused: Smile :) Stick Out Tongue :p Wink ;) Mad :mad: Big Grin :D Frown :( Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
x

Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
Hazırlanıyor...
X