Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

İslam'da Tedbir ve Tevekkül ilişkisi nedir

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • İslam'da Tedbir ve Tevekkül ilişkisi nedir

  TEDBİR VE TEVEKKÜL

  Tedbir bizden tevekkül Allah'tan ne demek? Sorusuna cevap verelim

  Kainattaki olaylar ilahi düzen ve kanunlar çerçevesinde, sebep sonuç ilişkisi içerisinde Allah'ın yaratması ile meydana gelmektedir. Yani tohum ekilmeden ürün elde edilemez. İlaç kullanılmadan tedavi olunamaz. Salih ameller işlenmeden Allah'ın rızası kazanılamaz. Bu sebeple bizler dünya ve ahiretimiz ile ilgili arzu ettiğimiz hedeflere ulaşmak için gerekli olan bütün tedbirleri aldıktan sonra, Allah'a dayanıp güvenmek ve sonucu Ona bırakmak zorundayız. Bu duruma tedbir ve tevekkül denmektedir.

  Allah Teâlâ insanları yaratmış, onlara diğer yaratıklardan farklı olarak akıl ve irade vermiştir. İnsan akıl ve iradesi ile iyi, kötü, faydalı ve zararlı olandan hangisini seçerse, Allah da onu isteğimize uygun olarak yaratmaktadır. Bu sebeple kaderde ne ise o olur anlayışı ile çalışmadan tembel tembel oturarak Allah'a güvenmek doğru bir davranış değildir. Bu hareket tarzı yanlış olduğu gibi, çalıştıktan sonra Allah'a güvenmeyip her şeyi kendinden bilmek de tevekküle zıt bir hareket tarzıdır.
  Tedbir ve tevekkülle ilgili olarak yüce Allah şöyle buyurmaktadır.
  “(Ey Muhammed) karar verip azmettiğin zaman Allah'a dayan. Muhakkak ki Allah kendisine dayanıp güvenenleri sever."[1]


  Her türlü tedbiri aldıktan sonra kendi elinde olmayan sebeplerle başarısızlığa uğrayan kişi tevekkül sayesinde, ben elimden geleni yaptım fakat Allahın takdiri böyle imiş diyerek sıkıntı içerisine düşmeyecek ve rahatlayacaktır. Böyle bir durumla karşılaşanlar aceleci bir tavırla ümitsizliğe düşmeyerek, işin ileriki günler ve ahiret boytunu da hesaba katmalıdırlar. Çünkü Allah'a hakkı ile dayanıp güvenenler bunun karşılığını bir gün mutlaka alacaklardır.

  Tevekkülün önemi ile ilgili olarak Peygamber Efendimiz şöyle buyurmaktadır.
  “Sizler Allah'a gereği gibi tevekkül etseydiniz (sabahleyin yuvasından) aç olarak gidip (akşamleyin) tok olarak dönen kuşları rızıklandırdığı gibi sizi de rızıklandırırdı."[2]
  Yine Peygamberimizi ziyarete gelen bir kişi: "Devemi bağlayarak mı yoksa bağlamayarak mı Allah'a tevekkül edeyim'' diye sorunca, Efendimiz: "Deveni bağla sonra da Allaha tevekkül et" buyurarak tedbir alarak tevekkül etmeyi emretmiştir.[3]
  Yüce mevlamız Kur'an-ı Kerim'de müminlerin özelliklerinden birinin tevekkül olduğunu şu şekilde ifade etmektedir..
  “Mü'minler, ancak o kimselerdir ki, Allah anılınca yürekleri ürperir, onlara Allah'ın ayetleri okununca, o âyetler onların imanlarını artırır ve onlar yalnız Rablerine dayanıp güvenirler.''[4]
  [1] Al-i İmran, 159
  Mumsema "makaleler" başlığımızı ziyaret eder misiniz. yorum yazana dua ederiz

  TIKLA OKU


  Site Kurallarını Mutlaka Okuyalım

  FORUM KURALLARI

 • #2
  Hocam hanımımla konuşurken ne diyor Allah dedim sonra tedbiri alalım takdiri Allaha bırakalım dedim sonra bir an Allah diyor gibi dedim ama böyle bir ayet varmı ki yada hadis diye kafama takıldı bilmiyorum bir an öyle dedim diye bunun sorumluluğu nedir.

  Yorum yap


  • #3
   Şimdi Hocam buna göre benim söylediğim bu sözden ötürü ne yapmam gerekir.

   Yorum yap


   • #4
    Soruma cevap verirmisiniz Hocam ne yapmam gerekir bu durumda.

    Yorum yap

    Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
    Auto-Saved
    Frown :( Big Grin :D Confused :confused: Embarrassment :o Stick Out Tongue :p Smile :) Mad :mad: Wink ;) Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
    x
    Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
    x

    Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

    Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

    Unconfigured Static HTML Module

    Collapse

    Static HTML Module Content
    Hazırlanıyor...
    X