Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Kaza ve Kadere İman Nedir Kısaca

Collapse

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Kaza ve Kadere İman Nedir Kısaca

  KAZA VE KADERE İMAN
  İslamda Kaza ve kader inancı hakkında kısa bilgiler


  Kader Yüce Allah'ın, ezelden ebede kadar olacak bütün şeylerin zaman ve yerini, özellik ve niteliklerini, ezeli ilmiyle bilip sınırlaması ve takdir etmesi demektir.

  Kazâ ise, Yüce Allah'ın ezelde irade ettiği ve takdir buyurduğu şeylerin zamanı gelince, her birisini ezer' ilim, irade ve takdirine uygun biçimde yaratmasıdır.
  İman esaslarından biri olan kader ve kazaya iman, Yüce Allah'ın ilim, irade, kudret ve tekvin sıfatlarına inanmak demektir.
  Kader ve kazaya inanmak demek, hayır ve şer, iyi ve kötü, acı ve tatlı, canlı ve cansız, faydalı ve faydasız her ne varsa hepsinin Allah'ın bilmesi, dilemesi, kudreti, takdiri ve yaratmasıyla olduğuna, Allah'tan başka yaratıcı bulunmadığına inanmak demektir.
  İnsan kaderi bahane ederek, kendini sorumluluktan kurtaramaz.
  Bir insan, "Allah böyle yazmış, alın yazım buymuş, bu şekilde takdir etmiş, ben ne yapayım?" diyerek günah işleyemeyeceği gibi, günah işledikten sonra da kendisini suçsuz gösteremez, kaderi mazeret olarak ileri süremez.
  Ayrıca, "Nasıl olsa kaderde her şey belirlenmiştir" düşüncesiyle insanın azmi, gayreti, çalışıp çabalamayı terk etmesi İslam'ın kader anlayışıyla bağdaşmayan yanlış bir düşüncedir. Diyanet
  Mumsema "makaleler" başlığımızı ziyaret eder misiniz. yorum yazana dua ederiz

  TIKLA OKU


  Site Kurallarını Mutlaka Okuyalım

  FORUM KURALLARI
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Embarrassment :o Wink ;) Mad :mad: Confused :confused: Smile :) Big Grin :D Stick Out Tongue :p Frown :( Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
x

Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
Hazırlanıyor...
X