Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Her insanın cini var mı?

Collapse

Collapse
X
  •  
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Her insanın cini var mı?

Allah her insana cinlerden bir arkadaş verilmiştir

Her insanın Kafir bir cini vardır:

Kafir cinnin herbir insan ile birlikte bulunması ondan ayrılmayarak, ona her türlü kötülüğü emretmesi: Bunun delili Muslim'in Kıyamet Gününün Nitelikleri bahsinde kaydettiği Abdullah b. Mesud Radıyallahu anh'ın şöyle dediğine dair rivayettir: Rasûlullah Sallallahu aleyhi vesellem buyurdu ki:
    "Aranızdan cinlerden onunla birlikte bulunanın kendisi için görevli kılınmadığı hiçbir kimse yoktur.”
    “Sen de mi ey Allah'ın Rasûlü?” diye sordular. Şöyle buyurdu:
    “Evet ben de. Şu kadar var ki, Allah ona karşı bana yardımcı oldu ve bunun üzerine o da İslâma girdi. O bakımdan bana sadece hayır emreder."
    İmam Ahmed'in Müsned'inde yine İbn Mesud'un rivayetine göre:
    "Cinden onunla birlikte bulunacak olan kimse ile onunla beraber meleklerden olacak kimsenin görevli kılınmadığı hiçbir kimse yoktur.”
    “Sen de mi ey Allah'ın Rasûlü”, dediler. Peygamber şöyle buyurdu:
    "Ben de. Şu kadar var ki Allah ona karşı bana yardımcı olmuştur. Bu sebeple bana ancak hakkı emreder."

Darimî'nin Sünen'inde Rikak bahsinde Abdullah b. Mesud'dan şöyle dediği rivayet edilmektedir: Rasûlullah Sallallahu aleyhi vesellem buyurdu ki:
    "Sizden kendisiyle birlikte bulunan cinlerden ve yine kendisiyle birlikte bulunan meleklerden birisinin beraberinde bulunmadığı hiçbir kimse yoktur.”
    “Sen de mi” dediler, Peygamber:
    “Evet ben de”, dedi.
    “Şu kadar var ki, Allah ona karşı bana yardım etti, bunun için ben de selâmete eriyorum. (Onun şerrinden kurtuluyorum.)”
    Ebu Muhammed dedi ki: İnsanlardan kimisi burada "selamete eriyorum" lafzına esenliğe kavuşuyorum, şerrinden korunuyorum diye anlam vermişlerdir ki, bu da o zelil oldu, demektir.
    Hadisi aynı şekilde İbn Huzeyme, İbn Hibban, Müsned'inde eş-Şâşî es-Sünne adlı eserinde el-Hallal ve başkaları rivayet etmişlerdir.
    -----------
    Fethu'l-Bârî, VI, 460
    Fethu'l-Bârî, VI, 219
    Fethu'l-Bârî, VI, 220

Cinden kasıt şeytandır. Çünkü şeytanlar da cinlerdendir. ınsanlara yardım eden tek sey yuce allahtır

Yorum yap

Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
    Auto-Saved
    Big Grin :D Stick Out Tongue :p Frown :( Smile :) Wink ;) Mad :mad: Confused :confused: Embarrassment :o Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
    x
    Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
    x

Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
    Hazırlanıyor...
    X