Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Yemin etme şekilleri

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Yemin etme şekilleri

  Yemin Şekilleri


  Vallahi Billahi Tallahi demek yemindir. «vallahi» veya «Allah'ın hakkı için...» manasmdadır. «Yeminullah» da, Hanefilere ve Malikilere göre yemindir. Çünkü bunun manası; «Allah'a andolsun,» dur.

  Şâfiiler; «Niyetsiz yemin olmaz. Yemin eden, eğer yemini kastederse, bu kesinleşir. Eğer yemini kastetmediyse, bu yemin sayılmaz.» demiştir. Ahmed'den yapılan iki rivayetten en sahihine göre, niyetsiz de olsa yemin gerçekleşir.

  «Amrullah» lâfzı da, Hanefiler ve Mâlikîlere göre yemindir. Çünkü bunun manası, «Allah'ın hayatına ve bekasına andolsun,» şeklindedir.

  Şafiî, Ahmed ve îshak ise, «Yemin, ancak niyet ile olur,» demişlerdir.

  «Aksemtü aleyke» ve «aksemtü billahi» bir kelimedir. Âlimlerin bazdan, bunun mutlak yemin olduğunu, bir kısmı ise, ancak niyetle yemin olacağını söylemişlerdir.

  Şafiîler, Allah'ın ismi üzerine yapılanan yemin olacağını, Allah'ın adına yapılmayanın ise —yemin kastedilmiş bile olsa— yemin sayılmayacağını söylemiştir. Mâlik şöyle demiştir: «Şayet yemin eden, 'Allah'a kasem olsun,' derse yemin olur. Eğer, 'kasem olsun' veya 'sana kasem olsun' derse bu şekliyle, ancak niyetle yemin olur.»
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Frown :( Smile :) Big Grin :D Stick Out Tongue :p Mad :mad: Confused :confused: Embarrassment :o Wink ;) Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
x

Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
Hazırlanıyor...
X