Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Kul hakkı nedir önemi

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Kul hakkı nedir önemi

  Kul hakkının hükmü nedir

  Kul hakkı, bilerek veya bilmeyerek bir kimsenin hakkına girmektir. Kul hakkı, islam dinine göre haramdır. Ayrıca kul hakkı yemek büyük günahların başında gelmektedir. Kul hakkı yiyen biri daha sonradan tövbe ederek bu işten sıyrılamaz. Hak yiyen kişi kimin hakkına girdi ise o kişiden helallik alması gerekir. Çünkü kul hakkı sadece helallik alarak af olunabilir.

 • #2
  Kul hakkının önemi nedir

  Yüce dinimiz İslam, yerine getirmekle yükümlü olduğumuz hakları genel olarak, Allah hakkı ve kul hakkı olmak üzere ikiye ayırmıştır. Allah’ın haklarını, kısaca O’nun emir ve yasaklarına saygı göstermek olarak kabul edebiliriz. Kul hakkı denince de, insan hayatının her alanını içine alan birbirimize karşı sorumlu olduğumuz haklar anlaşılmaktadır. Bu haklar genellikle dinimizin de korunmasını emrettiği; can, mal, akıl, din ve nesle yönelik haklardan meydana gelmektedir.

  Başkalarıyla bir arada yaşamamızın bir gereği olarak, herkesin hakkına saygı göstermeli, kimsenin canına, malına, ırzına ve namusuna zarar vermemeli, eğer zarar vermişsek, hak sahipleri ile helalleşmeli, maddeten zarar vermişsek de onun karşılığını ödemeliyiz.
  Peygamberimizin (sav) kul hakkıyla ilgili olarak söylemiş olduğu şu uyarıları çok önemlidir:

  “Bir kimsenin, diğer bir kimsenin haysiyetine yahut malına tecavüzden dolayı üzerinde bir hak bulunursa, altın ve gümüşün geçmediği hesap günü gelmeden helalleşsin. Aksi takdirde yaptığı haksızlık ölçüsünde, iyi amellerinden alınıp hak sahibine verilir. İyiliği yoksa hak sahibinin günahından alınıp haksızlık eden kimseye yüklenir.”
  Mumsema "makaleler" başlığımızı ziyaret eder misiniz. yorum yazana dua ederiz

  TIKLA OKU


  Site Kurallarını Mutlaka Okuyalım

  FORUM KURALLARI

  Yorum yap


  • #3
   Selamunaleyküm bugün bir tane oyuna girdim oyunu her yaştan kişi oynayabiliyor birbirlerinin evlerini ziyaret edebiliyorlar sonra benim oyunda ekli olan 2 arkadaşım benim oyundaki evimde karşılaştılar birbirlerine sövmeye başladılar sonra kavga edenlerden birisi telefon numarası yazdı bende bir şey diyemedim kendi telefon numarası zannettim oyunda ikisini de kovabilirdim ama üzülürler kul hakkı olur diye kovmadım sonra kavga ettiği arkadaş telefonu açmış o telefonu açan kişi başkasının numarasıymış bir kadın açmış telefonu sonra içeriden bir adam seslenmiş kadında kapatmış telefonu ben burda kul hakkına girdimmi ikisini de kovsaydım böyle bir şey olmayacaktı eğer o karı koca kavga etmişse bana da kul hakkı olurmu sonra o telefon numarasını yazan arkadaşı buldum bu kul hakkı böyle yapma dedim oda yaşımı sordu bende sen bir daha böyle yapmayacağına yemin et söylerim dedim oda bir şey demedi bende oradan çıktım o arkadaşımı da oyundan sildim bana burada kul hakkı var mı

   Yorum yap


   • #4
    Kur’anın geneline baktığımızda birçok ayetinde hak ve adalet kavramlarından bahsedildiğini görürüz. Kullar arasındaki hak ve adalet esaslarını tespit eden birçok ayetten sonra “İşte bu, Allah’ın hudududur/ölçüsüdür, onu çiğnemeyin”(1) mealinde ikazlar gelmektedir. Demek ki kul haklarını çiğnemek, Allah’ın hududunu çiğnemektir. Bir Hakk aşığı olan Yunus Emre de bir insanın kalbini kırmanın, onun hakkına girmenin, hem Allah hem de beşer katında pişmanlığa ve alçalmaya neden olacağını şu mısralarıyla belirtir:

    “Bir gönül yıktın ise bu kıldığın namaz değil, Yetmiş iki millet dahi elin yüzün yumaz değil”
    Peygamberimiz (sav), vefatından birkaç gün önce ashabına; “Benim üzerimde kimin hakkı varsa gelsin, hakkını benden alsın ve helalleşelim.” buyurarak kul hakkıyla ilgili sözlerinin yanında bizzat davranışıyla da bizlere örnek olmuştur.(2)

    ---------------
    1-Maide-87
    2-Dr. Seyid Ali Topal, Kur’an’dan Öğütler, II, 123.

    Yorum yap

    Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
    Auto-Saved
    Wink ;) Mad :mad: Big Grin :D Frown :( Confused :confused: Embarrassment :o Stick Out Tongue :p Smile :) Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
    x
    Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
    x

    Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

    Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

    Unconfigured Static HTML Module

    Collapse

    Static HTML Module Content
    Hazırlanıyor...
    X