Duyuru

Collapse

KONU AÇMADAN OKUYUNUZ

Merhaba ziyaretçimiz, sitemizde soru sormak istiyorsanız "yeni konu aç" butonuna tıklayıp konu açabilirsiniz.
Konu açıldıktan sonra, yöneticilerimiz sorunuzu uygun bulursa onaylayacaktır.
Lütfen yeni konu açtıktan sonra onaylanmasını ve cevaplanmasını bekleyiniz.
Teşekkürler.
Devamını görüntüle
See less

Collapse

ibadet nasıl yapılmalıdır

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • ibadet nasıl yapılmalıdır

  ibadet nasil yapilir

  (ben farkındalık yaratmak ve fikirlerimi belirtmek adına facede içimden gelenleri döktüğüm bir mektup yayınladım fakat fikir ayrılığı oldu yorumlarda gördüğünüz gibi) isterseniz mektubu okuyun beni daha iyi anlarsınız...yanlış anlamayın siz varken bana vaaz vermek düşmez haddim değildir çünkü ilmim yeterli değil zaten... ben ibadet gösterişten uzak gizli yapılmalıdır diye düşünüyorum cemaatle namaz kılmak önemlidir ama daha önemli olan temiz ve içten niyetlerle kılınmasıdır!!!gizlice kuran okumak oruçlu olduğunu saklamak gibi!!! düşünüyorum ve (sorumu soruyorum ibadet nasıl yapılmalıdır?)
  Emir Onur

 • #2
  (Sabırla Yazdığım uzun makaleyi okursanız dediğimi daha iyi anlarsanız hem görüşümü değerlendirirsiniz hemde aydınlatırsınız)Teşekkürler
  facebook arkadaşlarıma içimden gelen bir mektup!!!

  (satırlarıma başlamadan önce büyüklerimin ellerinden,küçüklerimin gözlerinden öper. yaşıtlarıma selamlar yollarım...bu mektupu yazmaktaki amacım içimden gelenleri kendimce size dökmektir.yani amacım sizlere vaaz vermek değil zaten vaaz verecek bir ilim vede haddim yoktur.sadece bir din kardeşiniz olarak içime batanları zoruma gidenleri sizlere iletmek vede kendimce yorumlamaktır!!!
  öncelikle bu konuya değineceğim sizlere unutamadığım vede çok üzüldüğüm bir olayı anlatmak istiyorum 9 10 yaşlarındaydım sadece allah için ibadetlerimi yerime getirmeye bir mutlulukla camiiye gidip kendimce bildiğim 1 2 yi duayı okuyarak allah yoluna gitmekti amacım 5 vaktide sabah uyanmak o yaşlarda biraz zor olsa bile elimden geldiğince kılar ve bundanda huzur duyardım.
  bir gün camiiye bir hevesle ve bir heyacanla koşa koşa gittim çünkü geç kalıyordum amacım cemaatle birlikte namaz kılmaktı onlarla birlikte kılmak istememim sebepi ise onlara bakarak şaşırmamaktı...cemaatten biri namaza durduğumda namazı bırakıp beni çok sert bir şekilde eleştirdi kırdı bu şekilde camiiye girilmez koşulmaz gelinmez filan falan diyerek konuşup beni üzdü belki haklıydı ama kibarca bak evladım seni takdir ettim namaz kılıyorsun koşa koşa yetişmeye bakıyorsun güzel bir davranış desin ve hevesimi kırmayarak ama cemaat rahatsız olmasa bile cemaat rahatsız oluyor deseydi ben kırılmaz üzülmezdim ve onu rahatsız eden sadece soluk soluğa kalmamdı.ben fikirlemi belirtip son sözleri size bırakacağım.
  kimse kimsenin niyetini bilemez amacım onu karalamak değil Allah katında belki yeri benden daha güzeldir daha iyidir ama yaptığı yanlışa susmak bana yakışmaz efendimizin hadisi ve sözünde dediği gibi haksızlığa karşı susanlar bizden değildir!!!
  bu davranışı yıllar boyu unutmamım sebepi bana kızmasından değil alemlerin rahmeti peygamber efendimizin tevazuyla alçak önüllükle çoçukları ön safa alması vede şuan sözü aklıma gelmesede çoçuklar camide gürültü yapsın oynasın karışmayın onların temiz kalplerini kırmayın onlara namazı ibadeti öğreterek hem mutlu edin hemde sevaplarından faydalanın hemde doğru yola ulaşmasına yardımcı olun buyurmasıydı siz değerleri dostlarımında bildiği gibi.)

  (ben o günden sonra çoçukluk aklımla namazı bıraktım bendede hata var biliyorum ama masumca ve ibadet için kılınan bir namazda onun gibilerle saf tutmamaktı isteğim her ne kadar herkesin ibadeti kendine olsada şuan şeytana uymamdan dolayı bu yanlışımdan pişmanım ama ben namaz kılarken sadece allah için kılmak istiyorum namaza başlayınca cemaatle birlikte olmak daha iyi olsa bile çok sevdiğim sölemem yanlış olsada rüyalarıma buyuran veysel karani hz.lerini örnek alarak yalnız kılmak her ne bahsine olursa olsun ne derlerse desinler kendimce kılmaktır!!!
  bunları anlatmamım amacı beni örnek almanız değildir sizleri bilgilendirmekte değil fakat benim siz değerli din kardeşlerimden haddim olmadan ricam peygamber efendimizi örnek alalım onun gibi çoçuklardan zarar gelmeyeceğini dünyanın en masum canlıları olduğunu düşünmemizdir.bu yazı sadece uyarı niteliğindedir çoçuklar yüreğimizinde camiininde süsüdür bu süsü bozmayalım,kırmayalım,sevelim ve bildiklerimizden iyi olanları bu süse yani geleceğin emanetlerine aktaralım.örnek vermek gerekirse büyüklerin bana küsmesinden kızmasından çok milyonlarca katı kadar çoçukların kızması küsmesidir bu örneği çoçukların benim gözümde büyüklere göre çok daha değerli olduğunu bir nebzede olsa anlayın diye veriyorum.siz değerli büyüklerimden özür dileyerek belirtiyorum.)


  ve ikinci konuma değinerek sözümü bitireceğim.bu uzun ama içten gelen mektubumda sizleri sıktığımdan dolayı.ben siyaset içermeyen zerre kadar içimdeki kötü niyet olmadan şu parti bu parti demeden her ne kadar bazı kardeşlerim abilerim rahatsız olsada belirtmek istiyorum siz siyasetinizi yapın ona karışmıyorum hepiniz vatan haini olmadığınız ezan dinmesin bayrak inmesin dediğiniz sürece kardeşimsiniz abimsiniz.şimdiye kadar kırmamak ve üzmemek için acaba kırılırmı diye düşünerekten fikirlerimi belirtmiyordum.yanlış anlasılmasın ben insanı a partili b partili olarak ayırmıyor ve her partiden dostlarımın her ırktan her mezhepten arkadaşlarımın olduğunu ve onları kırmamak istediğim belirterek bazılarınız kızsa yanlış anlasa bile söleyeceğim.1.cisi atatürk içkiçinin tekiydi diyorlar aşağılıyorlar ülkemizin kurucusunu ulu önderimizi karalıyorlar tamam diyelim içkiçiydi işte yunandı haindi ama onun içindeki niyeti sadece allah bilir belki o senden benden allah katında daha imanlı ve daha vatansever daha iyi olabilir.birde imanına dil uzatıyorlar benimde zoruma gidiyor atatürkü çok sevsemde karalamalandırdan çok onun imanını sorgulamalarıdır zoruma giden kimse kimsenin imanını ölçemez o değil başka birisi olsaydı yine imanını insanlar ölçemez fikrim değişmeyecekti. allahu teala hariç bu belirtmek istiyorum kırdıysam özür diliyorum.bu yazım belki bazılarını rahatsız edecek bazılarından tepki görecektir ama herkesi fikirlerine saygı duyarak eleştirmek hakkımdır.benide eleştirebilirsiniz eleştirmek ve saygı duymamak farklı olaylardır hepinizin fikrine yinede saygı duyuyor ve son satırda sizi allaha emanet ediyorum inşallah hepimiz hidayete erer hak yolunda gideriz sadece allah için tabikide.
  allahın selamı ve rahmeti üzerinizde olsun...
  belki facede islama karşı olanlar vardır aflarına sığınıyorum.(herkesin dini dili ırkı mezhepi kendinedir.)
  ama ben islam kardeşlerime yani kardeşlerime farkındalık yaratmak istiyorum sanırım amacıma ulaştım.
  cennette buluşmak dileğiyle(hakkınızı helal edin)

  ...Emir ONUR.

  Yorum yap


  • #3
   İbadetlerin gizliliği ve açıklığı konusunda soruyorsan una cevap yazılır yoksa ibadet nedir Nasıl yapılır çok uzun bir konu

   Söz edilen konuyu ben okumadım fakat ibadetler konusunda bir tavsiyede bulunabilirim

   Dinimize göre farz ibadetlerin açıktan yapılması nafile ibadetlerin ise gizli olarak yapılması esastır

   Nafilelerin hep gizli yapılması da doğru değildir bazen açıktan yapıp çevreye örnek olmak gerekir

   Yorum yap


   • #4
    SELAMUNALEYKÜM...ÖĞRENMEM ADINA.Hocam makalem konu bu daha iyi anlamanız için paylaşıyorum... Facede paylaştım sadece düşünce olarak paylaştım ama bir sorun olduğun için burada yayınlanmıyor bana ait olan duygularımı belrittim amacım vaaz vermek veya bilgi kirliliği oluşturmak değildir.Sonradan kararsız kaldım Siz bir okursanız dinen değerlendirirseniz sevinirim ona göre günah işlememek adına silmek istiyorum sakıncası varsa tabikide. Biraz hassas konuya değindiyim farkındayım ve fikirleriniz benim için önemlidir.sonunu siyasi olarak algılamayın lütfen Dinen buradan yazılanlar doğrumudur?kendimce uyarı niteliğinde haddim olmadan yazdım ve ibadet göstererek yapılmalıdır diyorlar ama sanki bilmememe vererekten bir hadisi şerif vardı Peygamber efendimiz demişti yanlış değilse eğer İyilikleri ve ibadeteleri gösterişten uzak elinden geldiğince gizli yapınız diye bu konu hakkında ben yanlışmı hatırlıyorum aydınlatırsanız sevinirim...ALLAH C.CUYA EMANET OLUN.SELAMUNALEYKÜM...Biraz uzun olduğu değerli vaktinizi aldığım için çok çok özür diliyorum...FACEBOOK ARKADAŞLARIMA İÇİMDEN GELEN BİR MEKTUP!!!

    Yorum yap


    • #5
     Aleyküm selam canım kardeşim. öncelikle yazdıgın şey makale değil düz yazı. Yazdıgın şeylerde herhangi bir bilgi ya da ekole değil kendi görüşlerine düşüncelerine dayanıyor. İbadetlerin nasıl yapılması gerektiğini sen ben ya da bu sitede herhangi bir insan belirlemedi öncelikle bunu öğrenmen gerekiyor. Gazalinin ihyasında aslında Riya gibi görünen ancak riya olmayan bir başlık var onu açıp oku.

     Yazmak kolay okumak zordur. Bir insan ne kadar çok yazarsa yazsın okumadıktan sonra yazdığı her şey boştur. Öncelikle konuları araştır okumalar yap. Camide cemaatle namaz kılmanın gösteriş ile 100 puan üzerinden 1 bile alakası yoktur. Bu mantıkla ramazanda kimse oruç tutmamalı kimse yaşlılara yardım etmemeli kimse açıktan iyilik yapmamalı hatta müslüman oldugunu bile kimseye söylememeli hatta senin yazdıgın gibi yazılar da yazmamalı hepsi gösteriş çünkü. Senin mantıgın bu yola gider yani.

     Öncelikle bol okuma yap. Özellikle din hakkında bir şey yazmak sorumluluktur ve vebaldir. Senin yazdıgını okuyan birisi ya camide bana da bir dede kızdı ben camiye artık gitmeyeyim diyip bir daha camiye gitmezse sen de tıpkı sana camide bağıran dede gibi bir insanın hakkına girmiş vebal almış olursun. Yani aslında yaptığın şey camide sana bağıran adamla aynı şey.

     Ne ibadetleri ne de bu ibadetlerin yapılış şekillerini ne cemaatle namazı bunlar mensup oldugun dinin kurucusu ve peygamberi olan Hz muhammed vesilesi ile belirlendi. Sen kendi düşüncenle eleştirel bir görüş sunmaya çalışıyorsun ama eleştirdigin şey İslam'ın ve peygamberin ta kendisi. Biz mücit değiliz İslam'ı baştan da yazamayız. Atatürk konusunda yazdıgın şeylere bir şey yazmayacağım. Bol okuma yap havada uçuşan düşünceleri yerine oturtmaya çalış. Dinini araştırırken gidip sosyalist komünist emperyalist oryantalist yazarları da okuma yoksa İslam'ı öğreneceğim diye değişik bir din öğrenirsin. Din belli kitap belli sünnet belli. Allah yardımcın olsun canımın içi

     Yorum yap


     • #6
      (LÜTFEN YAYINLAYIN İÇİMİ FERAHLATMAK İÇİN KÖTÜ BİR SÖZ YOKTUR DEĞERLİ ADMİN HOCAM) (TEKRARDAN SELAMUNALEYKÜM MODEN HOCAM!!!) SANIRIM BANA SÖZ HAKKI DOĞDU TARTIŞMA AMAÇLI DEĞİL SADECE ÖZÜR DİLEYEREK YANLIŞ ALGIYI DÜZELTMEK İÇİNDİR YAZMAMIM AMACI...(LÜTFEN DÜZGÜN OKUYUN İlk öncelikle değerli cevabınız ve BU hassas aydınlattığınız için için teşekkür ediyor...Ama özür dilereyerek aynı fikirde olduğumuzu (Dikkat!!!! aynı fikirdeyiz) ve Beni bazı konular hakkında yanlış anladığınızı belirtmeden geçemeyeceğim ÇOK DEĞERLİ HOCAM.Yanlış anladığınız veya yanlış anlaşıldığım konulara değineceğim iznizle... (1.CİSİ Ne kadar size göre dinen bilgisiz olsamda affınıza sığınarak ve vaaz olarak değil sadece düşüncem olarak Cemaatle namaz kılmak gösteriş demiyorum yanlış anlattıysam özür dilerim HOCAM...Ben aksine cemaatle birlikte namaz kılmak güzel birşeydir Dinimizce daha makbul olan budur diyorum.SİZİN GİBİ DEĞERLİ OLAN SEYDA HOCAMA KATILIYORUM İyi niyet VE içtenlikle sadaka verirken gizli yapmak iyiliği gizli yapmak herkesin önünde yapmamak önemlidir diyorum...Dinen burada yanlışım yok her ne kadar Mektupta yazdığım gibi sizler gibi İlme sahip olmasamda her değerli Din kardeşim gibi bunu biliyorum) (2.cisi yazdıklarımı bilgi olmadığını Bilgi olmadığı sadece fikirlerime dayalı olduğunu belirtiyorum ZATEN daha önceki yazımda olduğu gibi belirttiğim gibi...Aydınlanmak için yazıyorum Aydınlatmak için değil değerli hocam...vede okursanız yazımı baştan sona sakince okursanız.Beni daha iyi anlarsınız...Bu konuda yanlış anlaşıldım Haşaa diyorum her ne kadar yanlışlarım olsada Peygamber efendimizi ve İslamı yanı DİNİMİ eleştirmiyor ve AKSİNE onun büyüklüğünden YÜCELİĞİNDEN bahsediyorum...

      burda peygamber efendimizi karalamıyorum...islamıda karalamıyorum...yani dinimizide karalamıyorum.belki bir hata işlemiş dinimizce yasak olan gıybette bulunmuş olabirim bu mektubu paylaşarak gıybet yapmış olduğum için pişman oldum zaten sonradan ama yazımın sonuna kadar arkasındayım amca kısmı hariç.amca için dediklerimden dolayı amacım kötü değil bunuda belirtmek istiyor niyetimi sadece allah bilir diyorum...) (3.cüsü ben siyasi konuşmadım bu konuyu siyasi olarak algılamıyın üstüne basarak belirtmek istiyorum..o dedikleriniz ne anlama geldiğini bile tam olarak bilmiyorum inanın sadece kötü birşey olduğunu biliyorum....ama liderimiz mustafa kemal atatürk bazı aldığınız duyumlara hakkında kötü duyum almış olabilir haklı bile olabilirsiniz sevmeyede bilirsiniz buna lafım yoktur bunları yapmışta olabilir ama imanı yok bu adamın diye paylaşım yapıyorlar facede doğrumumudur? bu hocam sizce veya dinimizce imanı biz ölçebilirmiyiz kimin daha imanlı olduğunu allah bilir hocam başka biri olsaydı düşmanım yok ama düşmanım olsaydı bile ben karşı çıkardım bu yanlış görüşe.anlatmak istediğim budur (4.cüsü ve sonuncusu hem dinimizce gösterişten uzak yapılmalıdır diyorsunuz doğru ama hemde siz kendi içinizde çelişki yaşıyorsunuz yazınızın devamında size dinle siyaset birbirine karıştırmamalıdır diyen birine katıldığım için onu seven biri olarak katıldığım için beni eleştiriyorsunuz...bu dememin sebepi dini ve siyaseti bir birbirine karıştırmaya karşı çıkan vede bu konuda haklı gördüğüm m.kemal atatürk vede vicdanımdır...böyle birşey dememiş olabilir tam aksine demişse haksızdır ama hatırlartırım ki bunun bir ihtimal olduğu gibi belki dinede karşı gelmemiştir buda bir ihtimaldır. bunu biz

      BİLEMEYİZ ALLAH BİLİR...!!!İnsanlar inanır veya inanmaz katılır ama katılmazsınız saygı duyarım İnsanların düşüncelerine sonuna kadar saygım var...Sizden ricam nacizane tavsiyem sizde okuyun ama doğru okuyun düşüncenizde belirttiğiniz GİBİ davranmışınız zor okumuş kolay yazmışınız ÇOOK ÇOOK ÖZÜR DİLERİM Sizede saygım sonsuz hocam bunuda belirtirek

      sizleri cennette buluşmak dileğiyle yüce allaha emanet ediyorum kırdıysam af ola sevgi ve saygılarımla din kardeşiniz emir onur... (not:burada yazdığım yazı siyasi olarak değildir inşallah tekrardan yanlış anlaşılmam sadece fikirlerimdir.tavsiyem üsteki yazımı tekrardan okuyun hocam)

      Yorum yap


      • #7
       Hocam yayınlarsanın sevinirim hakkıma girmemiş ve cevap hakkımı kullandırmış olursunuz Lütfen daha deminki yazımı onaylayın...Düzeltme tam aksini demişse haksızdır demek istemiştim

       Yorum yap


       • #8
        Emir kardeş senin makaleyi okudum maalesef bilgin olmadığı için kendine besin doğrultusunda kendine bazı kurallar belirliyorsun

        1. Modern kardeşin dediği gibi ibadetlerin şeklini ve nasıl yapılacağını belirleyen sadece Allah'tır. Peygamberimiz Nasıl yapmış ise aynı şekilde yapmalıyız.
        İmam Malik Allah ondan razı olsun bak ne diyor:
        Peygamberimizin yaptıklarımdan farklı iş yapanlar ya peygamberden daha güzel bir yol buldular ya da yoldan çıkmışlardır. biz peygamberden daha güzel bir yol bulamadığımızda göre sünnete aykırı yaptığımız her iş biz yoldan çıkarır
        Cemaatle namaz bir insanın hatası yüzünden terk edilemez. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem sahabeler bütün önderlerimiz bütün Salih insanlar cemaatle namazı asla terk etmediler.
        Peygamberimizin döneminde sözü edilen kötü insanlar yok muydu elbette vardı mezara Peygamberimizin cemaatle namaz kıldığı sırada safların içinde münafıklar da vardı .
        Kusura bakma ama bu yaptığın yanlış

        2. Dinimizde temel bir kural vardır rüyalarla amel edilmez diye rüyalar delil sayılmaz diye.
        Veysel Karani hazretleri asla yalnız namaz kılmadı bu ona yapılacak büyük bir iftiradır. Rüyana Veysel karani suretinde şeytan gelmiş olabilir buna itibar edilmez

        Yorum yap


        • #9
         ibadetlerin gizliliği ve açıklığı konusunda soruyorsan una cevap yazılır yoksa ibadet nedir Nasıl yapılır çok uzun bir konu

         Söz edilen konuyu ben okumadım fakat ibadetler konusunda bir tavsiyede bulunabilirim

         Dinimize göre farz ibadetlerin açıktan yapılması nafile ibadetlerin ise gizli olarak yapılması esastır

         Nafilelerin hep gizli yapılması da doğru değildir bazen açıktan yapıp çevreye örnek olmak gerekir

         ben ibadet gizli yapılmadııdır diyor sizlere katılıyorum veysel karani hz.leri anlatmasaydım iyi olurdu diyor sizlere katılıyorum ama..katılmadığım konu sizden biraz tevazu ve empati ile yanaşmanız şuan bilip bilmeden beni islam düşmanığıyla suçluyorsun yargısız infaz bu...niyetimi kimse bilemez sözlerimi tekrarlıyorum...şimdi çookk özür dileyerek bir empati çalışması yapacağım siz islama karşısınız hocam peygambere karşısınız desem bilip bilmeden bunu desem siz benim hakkımda ne düşünürsünüz nerden biliyorsun allah bilir diyecekseniz o zaman niye hala görüşüme karşı çıkıyorsunuz...ben bunu yanlış anlaşılmama rağmen tekrarlıyorum inşallah sizde bende hidayete ereriz...saygılar... ben dediğimi kendimi tam anlatamıyan biri olarak beni anlayalardan ricam siz anlatın...yptğım çoçukluk zamanında olduğunu cahillik şeytana uymak zaten sölüyorum niye anlamak istemiyorsunuz...hayırlı günler...emir

         Yorum yap

         Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
         Auto-Saved
         Embarrassment :o Confused :confused: Smile :) Stick Out Tongue :p Wink ;) Mad :mad: Big Grin :D Frown :( Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
         x
         Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
         x

         Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

         Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

         Unconfigured Static HTML Module

         Collapse

         Static HTML Module Content
         Hazırlanıyor...
         X