Duyuru

Collapse

KONU AÇMADAN OKUYUNUZ

Merhaba ziyaretçimiz, sitemizde soru sormak istiyorsanız "yeni konu aç" butonuna tıklayıp konu açabilirsiniz.
Konu açıldıktan sonra, yöneticilerimiz sorunuzu uygun bulursa onaylayacaktır.
Lütfen yeni konu açtıktan sonra onaylanmasını ve cevaplanmasını bekleyiniz.
Teşekkürler.
Devamını görüntüle
See less

Collapse

Birinin defterini karıştırmak kul hakkı mı?

Collapse

Collapse
X
  •  
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Birinin defterini karıştırmak kul hakkı mı?

Merhaba, benim bir dersten eksiklerim vardı ve arkadaşımdan defterini istedim ve o da verdi tabii. Eksiklerimi tamamladım. Sonrasında acaba defterine özel bişey yazdı mı diye içimde bir soru oluştu. Ben de merakıma yenik düştüm ve defteri inceledim. Bir sayfanın köşesinde küçük bir yazışma gördüm. Ama pek önemli bişey değil. Yine de içimde bir sıkıntı var. Acaba bu Kul Hakkı'na girer mi? Lütfen arkadaşına söyle falan demeyin, ben çok çekingen biriyim. Söyleyemem öyle bişey. Lütfen yardımcı olun. Yazı çok da önemli bişey değildi. Hatta hiç önemli bişey değil ama ne de olsa o onun bir özeli. Sadece birine soru sormuş. O kişinin cevabını yazıp yazmadığını hatırlamıyorum. Cevabınızı bekliyorum.

Kardeşim bu olay sizin o defteri karıştırırken aklınızdan grçen amaç ve kalbinizin sahip olduğu his duygusu ile bire bir ilgili cevaplanması gereken bir şey.

Çok uzun ayrıntılı konuşulması gerekiyor. Biz cevap versek dahi gönlünüzün rahat edeceğini sanmıyorum siz direkt gidip 'defterinde dersle alakalı olmayan bazı yazılar vardı benim de istemeden gözüm çarptı ve okudum' diyemez misiniz? Belki karşınızdaki insan için hiç önemli olmayan bir şey ve hakkım helal olsun diyecek böylece içinizde rahat eder. Olmaz mı uzun uzadıya bir sürü şey yazsam bile gönlünüz rahat etmez ama.

Siz karşınızdakinin açığını aramak için mi yaptınız bunu
    ​​​

Yorum yap

Hayır, açığını aramak için yapmadım. Sadece o an aklımda bir merak uyandı acaba içine dersle alakalı olmayan bişeyler yazdı mı diye.. Yoksa açığını aramak niyetinde falan değildim. Zaten içinde yazan şey de küçük bir soru ve bu sorunun cevabının yazıp yazmadığını bile hatırlamıyorum. Ama yine de içimde bir sıkıntı oluşuyor ????

Yorum yap

Kardeşim karşındaki insan zaten defteri size kendi rızası ile verdiyse herhangi bir kul hakkı oluşmamıştır o zaman sizde bilerek olmadı diyorsunuz. Yine de bir daha merakınıza yenik düşmemeye dikkat etmenizi öneriyorum.

Allah yardımcınız olsun

Yorum yap

Yani bilerek olmadı demiyorum, merakıma yenik düştüm diyorum. Ama bir daha asla böyle bişey yapmayacağım. Kul hakkına girmekten gerçekten çok korkuyorum.

Yorum yap

Yani içine özel bişey yazıp yazmadığını, yazdıysa ne yazdığını merak ettim ama açığını aramak niyetiyle değil.

Yorum yap

Aslında aradığım bir şey de vardı. Bu kişinin sevgilisi veya hoşlandığı birinin olup olmadığını merak ediyordum. Bunu size başta söyleyemedim, Çok çekingen biriyim başta söylediğim gibi. Ama bununla ilgili bişey bulamadım. Çok pişmanım, bir şey olsun olmasın bu onun özeli sonuçta.. Lütfen yardımcı olun, kafam çok karışık..

Yorum yap

Bu fiilin onun gizlisini araştırmak amacıyla bir haraket ise tecessüs amacıyla yapılan bir fiil ise bu kul hakkı olabiiir bu yüzden arkadaşına git böyle böyle bir durum var ben böyle bir niyetle senin defterini araştırdım tecessüs ettiysem özür dilerim bana hakkını helal et diyeceksin.

düşün bu arkadaş hemen ölse ve 1 gün sonra Allah onu tekrar diriltse hemen ondan helallik istersin değil mi?????
                sende yarın ölcekmiş gibi hak geçmese de helallik iste
                İçin rahat etsin.

Yorum yap

Haklısınız ama gerçekten bunu yapamam. Çok utangaç biriyim. Sınıfta öyle herkesle konuşabilen biri de değilim. Ama gerçekten çok pişmanım. Normalde öyle milletin gizlisini araştıran birisi de değilim. Acaba bunun başka bir yolu yok mudur? İnternette bununla ilgili çok araştırma yaptım ama tam olarak bir cevap bulamadım..

Yorum yap

Dünyadaki pişmanlığın onun karşısına geçip helallik istemenle son bulacak ana ahirette karşına çıkarsa ne yapacaksın utangaçlığın yüzünden namazlarını belki ona vereceksin bu mesele hak hukuk meselesi müslümansın sen onun hakkını yediysen gitceksin helallik isteyeceksin
                    zalim olarak elinde imkan varken git helallik al sonra çünkü Ahiretteki pişmanlığın dünyadaki pişmanlığından çok farklı sonucu cennet cehennem dünyada ise o insanlar biraz aran bozulur ama zalim olmamış olursun hak geçtiyse lütfen git helallik al Allah sorar elinde imkan varken neden helallik almadın diye hak geçtiyse
                    Sana bunları söyleyeceğim lütfen git durumu izah et helallik al özür dile.

Yorum yap

Lise 2'ye gidiyorum. Bunları söylemem gerçekten çok zor.. Hatta mümkün değil. Yardımlarınız için teşekkür ederim. Artık Allah'a hergün dua etmekten başka çare olduğunu düşünmüyorum. Tabii kul hakkı geçmemiş de olabilir. İnşallah sonumuz hayır olur..

Yorum yap

Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
                      Auto-Saved
                      Embarrassment :o Wink ;) Mad :mad: Confused :confused: Smile :) Big Grin :D Stick Out Tongue :p Frown :( Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
                      x
                      Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
                      x

Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
                      Hazırlanıyor...
                      X