Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Vesvese Nedir Vesveseden Kurtulma Yolları

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Vesvese Nedir Vesveseden Kurtulma Yolları

  Vesvese Nedir Vesveseden Kurtulma Yolları Neledir ?

  Vesvese


  Zihinde irade dışı beliren ve kişiyi kötü ya da faydasız bir düşünce ve davranışa sürükleyen kaynağı belirsiz fikir, şüphe ve kuruntuya vesvese denir.

  Kelime anlamı bakımından vesvese, fısıltı, gizli söz demektir. Bu bakımdan, zihinde sürüp giden ve tekrarlayan gizli düşünceye vesvese, bir kimseye böyle bir düşünceyi telkin etmeye de vesvese vermek denir. Vesvese, sistemli bir zihin faaliyetine dayanmayan, zaman zaman kendiliğinden beliriveren hatıra türünden bir psikolojik olaydır.

  Vesvese genel olarak İnsanı kötü, din dışı ve ahlâk dışı davranışlara yönelten bir iç itilme olarak hissedilir. Bu anlamdaki vesvesenin kaynağı Şeytan'dır. Kur'ân-ı Kerîm'de Şeytan, "insanların gönüllerine vesvese veren sinsi vesvese verici"[20] olarak nitelendirilir. Kötülük sembolü olan Şeytan'ın dış bir varlığa sahip olmakla birlikte insan üzerindeki etkisini psikolojik yolla gerçekleştirdiği söylenebilir. İşte vesvese Şeytan'ın insanı etkileme yöntemini dile getiren bir kavramdır. Bunu, günümüz psikolojisinde çok iyi bilinen "şuuraltı telkin" olayı olarak anlamak mümkündür. Çünkü Şeytan'ın vesvese vererek İnsanı etkilemesi, insandaki içgüdüsel eğilimler yoluyla olmaktadır. Şeytan, insandaki altbenliği oluşturan istekler, arzular, iştihâlar, tutkular gibi psikolojik unsurları kullanarak kişiyi etkilemeye çalışmaktadır. Şeytan'ın bu etkisi altbenlik aracılığı ile insana vesvese vererek kişi üzerinde üç yönde kendisini gösterir:


  1- İnsanı iyi bir davranıştan geri çevirmek,

  2- Kötü bir davranışı kişiye güzel göstermek,

  3- Kötü davranışlara güdülemek.
  Vesvesenin Etkisi

  Vesvesenin etkisi, önü alınamaz bir güçte değildir. Dikkatli bir dinî şuura, Allah karşısında ahlâkî bir sorumluluk duygusuna sahip olan kişilerde bu etki işlemez duruma gelir. Kur'ân'da yer alan şu âyet bunu açıkça ortaya koymaktadır: "Takvaya erenler Allah karşısında hassas bir sorumluluk duygusuna sahip olanlar Şeytan tarafından bir vesveseye uğrayınca, Allah'ı anarlar ve hemen gerçeği görürler" (el-A'râf 7/201). Buna göre, vesvese ancak kendi arzularına kapılan ve Allah'a karşı sorumluluğunu hiçe sayan kimseler üzerinde etkili olmaktadır. Gerçek anlamda dindar kimseler üzerinde Şeytan'ın egemenliği dindarlıkları oranında zayıflar (el-isrâ 17/65).

  İman konusunda ortaya çıkan ve kişide birtakım kuşkulara yo! açan vesvese çoğu inanan kimse İçin önemli bir sorundur. İnsanın sınırlı aklı ve bilgileriyle sınırsız gerçekleri tümüyle kavrayıp açıklaması imkânsız olduğundan imanı çok güçlü insanlar bile bazı vesveselerden tümüyle kurtulamazlar. Nitekim Hz. Peygamber'in bildirdiğine göre insanlar kendi içlerinde şu tür sorulan sorup duracaklardır: Âlemi, varlıkları Allah yarattı, peki Allah'ı kim yarattı?[21]. Böyle bir durumla karşılaşan insanın inancını güçlendirmesi durumunda bu vesvesenin bir zararı olmayacaktır. Esasen, böyle bir iç sorgulama, Hz. Peygamber tarafından, "apaçık iman"ın bir belirtisi olarak nitelendirilmiştir (Müslim, İman 132, 133). Vesvese, kişide irade dışı oluşur ve bu kaçınılmaz bir durumdur. Vesvese yalnızca bir iç yaşantı olarak kalıp, açık davranış durumuna dönüşmedikçe dinî bir sorumluluğa konu teşkil etmez {Buhârî, Itk 6; imân 15; Müslim, İman 127; Nesâî, Talâk 22; ibn Mâce, Talâk 16).

 • #2
  Şeytanın vesvese vermedeki amacı nedir?

  Şeytan inanmış, imanı sağlam, ibadetlerini yerine getiren mü'minin kalbine girip, onu küfre sevkedemez.
  Ve, hiçbir zaman onun kalbinde Allah (cc)'ın marifet ve muhabbetinin, Peygamber (sav)'in sünnetine ittiba ve iktida düşüncesinin yerini alamaz; ona ibadetlerini terk ettirme mevzuunda başarı kazanamaz.

  Çünkü mü'min, her şeye rağmen sürekli terakki etmekte, Allah (cc)'a yakınlık kazanmakta ve ruhuyla, duygularıyla, cismiyle nurdan bir sarmal içinde yükselmektedir.
  Bu durumda şeytan, “Hiç olmazsa son mevziinden ona taş atayım; vesvese oklarıyla kalbini bulandırmaya ve ibadetlerindeki huzurunu bozmaya çalışayım. Belki onu meşgul ederim; ederim de, “bu da ne? dinden mı çıktım? Allah beni kapısından kovdu mu” der, vesveseye sahip çıkar ve derken “Bu kadarı da çekilmez ki” deme noktasına varır” umuduyla, mü’mine vesvese oklarını göndermeğe başlar.

  Bu oklara ma’ruz kalan vesveseli mü’minin başka zamanlarda aklına gelmeyen şeyler, namazda aklına üşüşür: Abdest aldıktan sonra, “Acaba kolumu yıkadım mı, başımı meshettim mi?” der ve tekrar abdest alır; bir daha, bir daha derken, artık abdest de, diğer ibâdetler de ona zor gelmeye başlar ve -Allah (cc) korusun- sonunda hepsini bırakıverir; neticede de, zaten hedefi kendisini ibadetlerden soğutmak olan şeytanın oyuncağı haline gelir.

  Vesveseler ibadetle alâkalı olabileceği gibi, akide ile ilgili mevzularda da olabilir. Bunun ötesinde şeytan, günahları süsleyerek hayali bulandırır, hissiyatı tahrik eder ve insanı akıl, mantık, muhakeme dinlemez bir hezeyancı/abuk sabuk konuşan kişi haline de getirebilir.

  Yorum yap

  Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
  Auto-Saved
  Smile :) Stick Out Tongue :p Wink ;) Mad :mad: Big Grin :D Frown :( Embarrassment :o Confused :confused: Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
  x
  Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
  x

  Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

  Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

  Unconfigured Static HTML Module

  Collapse

  Static HTML Module Content
  Hazırlanıyor...
  X