Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Cin suresi okumanın faziletleri

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Cin suresi okumanın faziletleri

  Cin suresini okumanın zararları var mı?

  Cin suresini okumanın faydaları nelerdir  esselamu aleykum hocam cinler vardır Allah bunu ayeti kerimede açıklamıştır bunda sıkıntı yok inanıyoruz. peki cinler insanlara görünür mü görünse ne gibi zararlar verir. cin suresini okumak insana fayda veya zarar verir mi dini hüküm nedir iyi çalışmalar

 • #2
  Cin süresinin içeriği ve hakkında faydalı bilgiler

  ​​​
  Surede öne çıkan iki konu vardır. Bunlar cinler ile ilgili birtakım ger­çeklere dair verilen haberler ve Peygamber (s.a)'in daveti insanlara tebliğ etmesi hususunda yöneltilen birtakım irşadlardır.
  Sure cinlerden bir kesimin Peygamber (s.a)'in İsra ve Mi'rac'dan önce Taiften dönüşünden sonra Mina'da namazda Kuran okurken dinlemeleri üzerine Kur'an-ı azimi'ş-şana iman ettiklerini haber vererek başlamakta­dır: "De ki: Bana şu vahyolundu: Cinlerden bir topluluk beni dinlediler..." (1-2. ayetler) Çünkü Kur'an onların da dedikleri gibi doğruya ileten bir ki­taptır.
  Daha sonra onların aziz ve celil olan Allah'ın şanını yücelttiklerini, sa­dece O'na ibadet ettiklerini, O'nu eş ve çocuk edinmekten tenzih ettikleri­ni, Allah'ın bir çocuğu olduğunu ileri sürenlerin onlar tarafından beyinsiz olarak nitelendirildiğini ve cinlerin insanlarla ilişkisini açıklamaktadır: "Doğrusu Rabbimizin şanı çok yücedir..." (3-7. ayetler)
  Bunun akabinde cinlerin yüce âleme dair haberleri öğrenmek için se­madan dinleyerek söz çalma çabalarını ve semanın koruyucu melekler ile kuşatılmasından ötürü bunu yapmalarının engellendiğini ve Peygamber (s.a)'in gönderilmesinden sonra ateş alevleriyle yakıldıklarını, onların da bu semavi halden hayrete düşüp, acaba yeryüzündeki insanlar azaba mı uğratılmak istenmektedir, diye soruşturduklarını bildirmektedir: "Gerçek­ten biz göğe yükselmek istedik de..." (8-10. ayetler)
  Bundan sonra cinlerin iki gruba ayrıldıklarını açıkça ifade etmekte­dirler: Müminler ve kâfirler. Bununla birlikte müminlere dünya ve ahiret hayrı ve izzeti müjdelenmekte, Allah'ın hidayetinden ve Kitab'ından yüz çeviren kâfirler de pek çetin ve ağır azab ile korkutulmaktadırlar: "Gerçek­ten bizim kimimiz salih kimseleriz... Gerçekten kimimiz müslümanlar, ki­mimiz zalimleriz..." (11-18. ayetler)
  Peygamber (s.a)'in Kur'an ı okuması esnasında etrafında toplanmaları da şöylece nitelendirilmektedir: "Şu da bir gerçek ki, Allah'ın kulu O'na ibadet etmek için kalktığı zaman..." (19. ayet)
  Surenin ikinci kısmı da Peygamber (s.a)'e birtakım irşadları ihtiva et­mektedir. Bunlar onun davetini insanlara tebliğ etmesinin emredilmesi, amelin sadece Allah için halis olarak yapılması ve onun Rabbine hiçbir kimseyi ortak koşmadığının belirtilmesi, ona kendisi için fayda ve zarar sağlayamayacağının bildirilmesi, Allah'a karşı gelmesi halinde kimsenin onu Allah'tan koruyup kurtaramayacağı, azap vaktini de bilemediği bildi­rilmektedir: "De ki: Ben ancak Rabbime ibadet ederim. Hiç kimseyi de Ona ortak koşmam..." (20-25. ayetler)
  Sure Yüce Allah'ın gayb bilgisini sadece kendisine ayırdığını ve yalnız­ca O'nun gaybı bildiğini, mahlûkatm her türlü durumunu ve onların sayı­larını da bütünüyle bilip kuşattığını açıklayarak sona ermektedir: "O gaybı bilendir, o kendigaybına hiçbir kimseyi muttali kılmaz..." (26-28. ayetler
  Mumsema "makaleler" başlığımızı ziyaret eder misiniz. yorum yazana dua ederiz

  TIKLA OKU


  Site Kurallarını Mutlaka Okuyalım

  FORUM KURALLARI

  Yorum yap

  Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
  Auto-Saved
  Mad :mad: Wink ;) Frown :( Big Grin :D Confused :confused: Embarrassment :o Smile :) Stick Out Tongue :p Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
  x
  Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
  x

  Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

  Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

  Unconfigured Static HTML Module

  Collapse

  Static HTML Module Content
  Hazırlanıyor...
  X