Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Ümmehatul Mü'minin - Ezvacı Tahirat

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Ümmehatul Mü'minin - Ezvacı Tahirat

  Ümmehâtü'l-Mü'mınin - peygamberimizin eşleri - Müminlerin anneleri


  Hz. Muhammed (s.a,), Mekke dönemin­de tek kadınla evlilik hayatı yaşamış olma­sına karşın, Medine döneminde dinî, içtimaî, iktisadî ve ahlâkî sebeplerden do­layı birden fazla kadınla evlenmiştir. İşte "müminlerin anneleri" anlamına gelen "Ümmehâtü'l-mü'minin" tabiri, Rasûlullah'ın kendileriyle evlenmiş olduğu hanımları ifade etmektedir ve bizzat Kur'ân-ı Kerîm onları böyle nitelendirmiştir (el-Ahzâb 33/6). Yine Kur'ân, bu hanımlara tanıdığı saygın mevkiyi müminlere onlarla evlenme yasağı koyarak pekiştirmiştir (el-Ahzâb 33/53). Şu var ki, peygamberin zevcele­rinin mü'minlerin anneleri olarak kabul edilmeleri, hürmet ve ihtiram bakımından­dır. Bu sebeple nikahlan haram, tazimleri ise farzdır. Bunun dışındaki konularda ise müminlere diğer kadınlar gibidirler. Bunun içindir ki Hz. Ayşe'den "Biz, kadınların anaları değiliz" şeklinde bir haber gelmiştir.

  Yine, Kur'ân-ı Kerîm'de Rasûlullah'ın ha­nımlarına doğrudan hitap edilerek onlara bulundukları konum hatırlatılmıştır. Bu konudaki âyet-i kerîmeler mealen şöyledir: "Ey Peygamber hanımları! Sizden kim açık bir hayasızlık yaparsa, onun azabı iki katına çıkarılır. Bu, Allah'a göre kolaydır. Sizden kim Allah'a ve Rasûlüne itaat eder ve iyi amel işlerse ona mükâfatını iki kat veririz. Ve ona (cennette) çok değerli rızık hazır-lamışızdır. Ey Peygamber hanımları! Siz, kadınlardan herhangi biri gibi değilsiniz. Eğer Allah'tan korkuyorsanız (yabancı erkeklere karşı) çekici bir eda İle konuşma­yın; sonra kalbinde hastalık bulunan kimse ümide kapılır. (Konuştuğunuzda) iyi söz söyleyin. Vaktinizi evlerinizde geçirin, eski cahiliye adetinde olduğu gibi açılıp saçıl-

  mayın. Namazı kılın, zekâtı verin, Allah'a ve Rasûlüne itaat edin. Ey Ehl-j Beyt! Al­lah'ın murad ettiği şey sizden günahı gi­dermek ve sizi tertemiz yapmaktır. Evleri­nizde okunan Allah'ın âyetlerini ve hikmeti hatırlayın. Şüphesiz, Allah herşeyin iç halini bilendir ve herşeyden haberdardır" (el-Ahzâb 33/30-34)- Âyet-i kerîmeler bir taraftan Rasûlullah'ın hanımlarının şahsında tüm mümin hanımlara hitap etmekle birlikte, diğer taraftan da onların özel bir görev üstlenmiş olduklarını vurgulamaktadır. Gerçekten bu saygıdeğer hanımlar, bütün insanlığa ve özellikle kadınlığa ışık tutma gibi şerefli bir görev ifa etmişlerdir. Nite­kim kadınları İlgilendiren birçok hükmün tebliği, eğitim ve öğretim yoluyla geniş kitlelere intikali onların aracılığıyla müm­kün olmuş, yine müminler Rasûl-i Ekrem'in örnek ahlâkına ait bir çok önemli kesitten onlar vasıtasıyla haberdar olabilmişlerdir.

  Hem peygamber, hem de devlet reisi olma gibi ağır bir sorumluluğu bulunması­na rağmen ailesini ihmal etmeyen Rasûlullah, bu haliyle ümmetine de örnek oluyordu. O, bazan tek tek bazan da bütün aile fertlerini bir araya toplayarak sohbet ederdi. Keza o, nöbetleşe olarak her günü­nü bir hanımına tahsis etmişti {Buhârî, Hibe, 15; Müslim, Rada', 13). Sefere çıkacağı zaman­larda da hanımlarından bir veya ikisini yanına alırdı. Bu seçim, kur'a çekmek sure­tiyle olurdu (Buhârî, Hibe, 15; Şehâdât, 15). Aile fertlerinin bir araya gelmesini sağlamak maksadıyla her akşam, bütün hanımlar, Rasûlullah o gece kimin yanında kalacaksa topluca oraya gelip sohbet ederlerdi. Bu toplantılarda Hz. Peygamberin esterine birtakım kıssalardan bahsettiği, onlara çeşitli bilgiler verdiği ve hatta şakalar yaparak onları güldürdüğü anlatılır. Ayrıca, bu sohbetlerde hanımlarının problemleri ile ilgilendiği ve hanımları arasında kıskançlık­tan kaynaklanan anlaşmazlıkları çözdüğü anlaşılmaktadır.

  Peygamberimizin eşleri konusunda daha fazla bilgiler burada TIKLA
  Mumsema "makaleler" başlığımızı ziyaret eder misiniz. yorum yazana dua ederiz

  TIKLA OKU


  Site Kurallarını Mutlaka Okuyalım

  FORUM KURALLARI
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Embarrassment :o Wink ;) Mad :mad: Confused :confused: Smile :) Big Grin :D Stick Out Tongue :p Frown :( Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
x

Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
Hazırlanıyor...
X