Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Huneyn Gazvesi

Collapse

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Huneyn Gazvesi

Huneyn Gazvesi

Mekke fethinden sonra da cihad durmadı. Hemen ardından Hu-neyn gazvesi geldi, bunda da müslümanlar için büyük bir ders vardı. Çünkü müslümanlar Huneyn savaşma büyük bir ordu ile çıkmıştı. Hatta onlardan bazıları "Artık biz bugün azlıktan mağlup olmayacağız" dediler. Çoklukla aldanış onları gevşekliğe sürükledi; gerekli tedbirleri almadılar. Bundan dolayı savaş müslümanların aleyhine döndü. Düşmanları galip geldi. İş şiddetlendi. Rasûlullah müslümanlara şöyle haykırıyordu: "Ey insanlar! Beri gelin siz nereye gidiyorsunuz? Ben Allah'ın Rasûlüyüm! Ben Muhammed b. Abdullah'ım."

Onun etrafında bir grup müslüman toplandı, harp şiddetlendi. Vuruşmalar çoğaldı. Harbin durumu da değişti. Müslümanlar kendine geldiler. Hepsi geri döndüler. Kendilerine gurur gelip de hezimete uğradıktan sonra işlerini düzelttiler. Huneyn gazvesi hakkında, Kur'an şöyle buyuruyor:

Andolsun ki Allah bir çok yerde (savaş anlarında) ve Huneyn savaşında size yardım etmişti. Hani çokluğunuz size kendinizi beğendirmiş, fakat sizi hezimete uğramaktan kurtaramamıştı. Yeryüzü bütün genişliğine rağmen size dar gelmişti. (Sonunda) bozularak gerisin geri dönmüştünüz.

Sonra Allah, Rasûlü ile mü'minler üzerine sekinetini (sükunet ve huzur duygusu) indirdi. Sizin görmediğiniz ordular (melekler) indirdi. Ve kâfirlere azap etti. İşte bu o kâfirlerin cezasıdır.

Sonra, Allah, bunun ardından yine dilediğinin tevbesini kabul eder. Zira Allah bağışlayan, esirgeyendir. (Tevbe/25-27)

Şüphesiz kısa ve öz olarak arzettiğim bu konularda ibret ve ders olacak çok şey vardır. Bu konular tahlil ve izaha muhtaçtırlar. Bu konulan detaylı olarak teker teker ele almamız lazımdır. Ta ki konulan iyice anlayalım. İnanmamız lazımdır ki hayat bir mücadeleden ibarettir. Mücahitler her zaman meşakkatlara ve yorgunluklara hedeftirler. Savunma yolu güllük, gülistanlık değildir. İman zaferin anahtarıdır. İnsanları kurtuluşa götüren imandır. Yol uzarsa, harpler çoğalırsa, o zaman Allah'ın şu sözleri imdada yetişir:

Mü'minlere yardım etmek bize hak oldu.

Netice muttakilerindir.
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Frown :( Smile :) Big Grin :D Stick Out Tongue :p Mad :mad: Confused :confused: Embarrassment :o Wink ;) Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
x

Cevap kısmına "mumsema" yazınız

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
Hazırlanıyor...
X