Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Milli mücadelede din adamları

Collapse

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Milli mücadelede din adamları

  MİLLİ MÜCADELEDE DİN ADAMLARI

  milli mücadele yanlısı din adamları isimleri
  milli mücadeleyi destekleyen din görevlisi

  Mondros mütarekesi (30 Ekim 1918) sonrasında yurdumuzun bir bölümü, İngilizlerin, Fransızların, İtalyanların ve Yunanlıların işgaline uğramıştı.
  Milletin ruhunda ve benliğinde mevcut olan istiklal duygusunu harekete geçirip, direnme gücünü ateşleyen din adamları, Milli Mücadelenin manevi gücü oldular.
  15 Mayıs 1919'da, İzmir işgal edildiğinde, Denizli Müftüsü Ahmet Hulusi Efendi halkı toplayıp; "İşgal edilen memleket halkının silaha sarılması dini bir görevdir" diyerek halkı işgale karşı savaşa çağırmıştı. İzmir Valisi İzzet Bey'in Yunan işgaline karşı çıkılmaması emri üzerine; İzmir Müftüsü Rahmetullah Efendi, "Vali Bey... Bu sakalım kanımla kızarabilir, ama bu alına Yunan alçağını sükunetle selamlamış olmanın karasını sürerek huzur-u ilahiye çıkamam" diye haykırmış ve işgale karşı isyan bayrağını açmıştı.
  Mustafa Kemal Paşa'ya "Paşam! Bütün Amasya emrinizdedir" diyen Müftü Hacı Tevfik Efendi'den, 153 müftüyle birlikte Milli Mücadele'nin meşru olduğuna dair fetva veren Ankara Müftüsü M.Rifat Efendi (Börekçi) ve daha niceleri...
  Mustafa Kemal Paşa'nın, "Ya istiklal, ya ölüm" parolası etrafında birleşerek Milli Mücadele'ye katılmışlardır.
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Embarrassment :o Wink ;) Mad :mad: Confused :confused: Smile :) Big Grin :D Stick Out Tongue :p Frown :( Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
x

Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
Hazırlanıyor...
X