Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Helak Edilen Kavimler Ve Helak Sebepleri Nelerdir

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Helak Edilen Kavimler Ve Helak Sebepleri Nelerdir

  HELAK EDİLEN TOPLUMLAR VE HELAK SEBEPLERİ

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın. Resmin ismi: helak edilen kavimler.jpg Görüntüleme: 0 Büyüklüğü: 94.3 KB (Kilobyte)


  Tarihte hangi kavim hangi nedenden helak oldu? Kısaca bilgi

  İnsanoğlunun dünyaya gönderiliş gayesi Yüce Yaratıcısına iman etmek ve ona kulluk etmektir. Bunun için Allah, insanı en güzel surette ve fıtrat üzere yaratmış, ona akıl, irade vermiş, uyarıcı peygamberler ve kitaplar göndermiştir. Yüce Allah’ın kullarına gönderdiği son peygam-ber Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) ve son rehber kitap da Kur’an-ı Kerimdir.


  Allah, her topluma doğru yolu bulmaları için peygamber göndermiş, peygamberler onları iman ve itaate çağırmışlar, taşkınlık, zulüm ve isyanı terk etmelerini istemişlerdir Ancak o kavimlerin pek çoğu bu peygamberlerin davetine uymadığı gibi onları yalanlamışlar, hatta eziyet edip öldürmüşlerdir Allah, çeşitli kereler o ka-vimleri uyarmış, ancak düzelmeyince helak etmiştir.


  Elbette her canlı gibi millet ve toplumların da dünyada belli bir yaşama süreleri vardır, doğar, yaşar ve ölürler Dünyada ebedi olarak yaşayan hiç bir toplum yoktur Tıpkı insanlarda olduğu gibi toplumlar da eceli geldiği zaman tarih sah-nesinden silinir giderler Bu, Yüce Allah’ın kai-natta tesis ettiği nizamın bir gereğidir Helak edilen kavimler ile ilgili olarak Kur'ân-ı Kerim’de şöyle buyrulmaktadır; “Helâk ettiğimiz her memleketin mutlaka bilinen bir yazısı (belli vakti) vardır Hiçbir toplum ecelini geçemez ve ondan geri de kalamaz ”


  Kur’an bizlere okunup anlaşılsın, üzerinde düşünülsün ve ibret alınsın diye gönderilmiştir. Ku-ran'ın büyük bir bölümünü oluşturan geçmiş ka-vimlerin kıssaları ve haberleri de düşünüp ders çıkarmamız gereken hususlardan biridir. Kur’an- Kerim’de Yahudi toplumuna verilen ceza hakkında şöyle buyrulmaktadır “Biz bunu, hem onu görenlere, hem de sonra geleceklere bir ibret ve Allah’a karşı gelmekten sakınanlara da bir öğüt kıldık" ayeti ile ibret olarak bizlere anlatılmaktadır


  Bizler Hz. Muhammed (s.a.v.)’in ümmeti olarak, geçmiş ümmetler gibi topluca helak edilmeye-cek olsak da Kur’an-ı Kerim’de anlatılan geç-miş toplumların kıssalarından dersler çıkarmalı ve hayatımıza bir çekidüzen vermeliyiz. Yüce Yaratıcımıza karşı görev ve sorumluluklarımızı yerine getirmediğimiz zaman Rabbimizin bizleri de hem bu dünyada hem ahirette çeşitli şekiller-de cezalandıracağını unutmamalıyız.
  --------------------
  [1] Enam, 6/6.
  [1] Hicr, 15/4–5; bkz. A’raf, 7/34.
  [1] Bakara, 2/66.
  [1] Müslim, Fiten, 20; Ebu Davud, Fiten, 1.
  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: helak olan toplumlar.jpg
Görüntüleme: 44
Büyüklüğü: 109.0 KB (Kilobyte)
  Mumsema "makaleler" başlığımızı ziyaret eder misiniz. yorum yazana dua ederiz

  TIKLA OKU


  Site Kurallarını Mutlaka Okuyalım

  FORUM KURALLARI
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Big Grin :D Frown :( Embarrassment :o Confused :confused: Smile :) Stick Out Tongue :p Wink ;) Mad :mad: Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
x

Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
Hazırlanıyor...
X