Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Abdullah B. Mübarek kimdir kısaca hayatı

Collapse

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Abdullah B. Mübarek kimdir kısaca hayatı

Abdulllah B. Mübarek

SORU: Abdullah b. Mübarek kimdir?

CEVAP: îbn'ul Mübarek Ramazan kahramanlarından ve bu mübarek ayın ileri gelenlerinden biridir. Zira o, hicretin 181. yılında Ramazan ayında rabbine kavuşmuştur.

Abdullah 15. Mübarek hicri 118 yılında doğmuş, güzel bir İslâm terbiyesi ile yetişmiştir. Kendisi zeki ve bilgili bir kimse idi. Aynı zamanda zühd ve takva sahibi, cesur ve babacan bir adamdı. Yaptığı ilmi çalışmalarında her işittiğini yazıya geçirirdi. Kendisine niçin böyle yaptığı sorulunca: "Belki bana fayda sağlayacak kelime, henüz yazmadığım kelimedir" cevabını vermiştir.

Abdullah ticaretle uğraşırdı. Geniş ve kazançlı bir işi vardı. Ticaretle uğraşması fıkıh ilmini öğrenmesine ve ibadetine engel olmamıştı.

Talebeleri kendisine: "Sen bize dünyaya önem vermemeyi emrediyor, fakat Horasan'dan mallar getirip satıyorsun bu nasıl oluyor?" dediklerinde: "Ben bunu sadece kendimi korumak, ırz ve namusumu şerefli tutmak ve rabbime itaat etmekte bana yardımcı olması için yapıyorum. Nerede hakkı görürsem koşarak ona gitmişimdir" cevabını verdi.

Tarihçilerin bildirdiğine göre Abdullah ilk defa Şam'da hudut boylarında cihada ve vatan savunmasına katıldığında mücahitlerin kahramanlıklarını görünce arkadaşına dönerek şöyle demiştir:

Biz ölmüşüz! Ömür olarak yaşadığımız günlere ve şiir yazmakla geçirdiğimiz gecelere yazıklar olsun! Biz bunlarla uğraşırken buralarda cennetin kapılarını açık bırakıp ömrümüzü (boşa) geçirip gitmişiz.

İbn'ul Mübarek geniş bilgisi ve derin anlayışının yanında sözü, işi ve örnek davranışı ile insanları rabbinin yoluna yönlendirme yolunda çalışmış mücadele edip durmuştur. Hicretin 181. yılı Ramazanında Bizans yönetiminde olan yerlerde vuku bulan bir savaşa katılmıştı. Bu savaştan dönerken Irak topraklarında Fırat kenarında Hit denilen yerde bulunduğu sırada Ölüm kendisine yetişti.

O sıralarda 63 yaşında idi. Rabbi Teâlâ, Allah yolunda defalarca şehit olma yolunu arayan bu züht ve takva sahibi mücahidin sessiz bir şekilde ölüme kavuşmasını diledi. O kahramanlıkla dolu bir savaştan dönüş yolunda iken rabbi onu mücahitlerin sevabından mahrum bırakmadı.

Şu söz Abdullah b. Mübarek'in çok güzel sözlerinden biridir:

Gerçek insan âlim olanlardır. Kral olanlar ise (gerçekte) dünyadan el etek çeken kimselerdir. Dini alet ederek dünyalık elde edenler ise aptaldır.

Alimlerin mücahidi, fakihlerin zahidi Abdullah b. Mübarek'e selam olsun. Allah ondan razı olsun.
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Stick Out Tongue :p Frown :( Smile :) Big Grin :D Wink ;) Mad :mad: Confused :confused: Embarrassment :o Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
x

Cevap kısmına "mumsema" yazınız

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
Hazırlanıyor...
X