Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Hz Osman kimdir kısaca hayatı

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Hz Osman kimdir kısaca hayatı

  HZ. OSMAN'IN AHLAKI, ŞAHSİYETİ VE ŞEMAİLİ
  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: hz osmanın hayatı özet.jpg
Görüntüleme: 33
Büyüklüğü: 40.8 KB (Kilobyte)

  Hz. Osmanın hayatı özet
  Haya ve güzel ahlak timsali Hz. Osman, ilk on müslümandan biri olup Nebiyy-i Muhterem efendimizin biri öldükten sonra diğer kızıyla evlenerek ikinci defa damadı olma şerefini kazanmış ve zinnûreyn (iki nur sahibi) lakabını almıştır. İlk müslümanlardan ve cennetle müjdelenen on sahabeden biri olması hasebiyle mümtaz bir mevkiye sahiptir.


  Hz. Osman çok zengin olup malı mülkü oldukça fazlaydı. Zengin olduğu kadar da cömertti. Medine’de Müslümanlar içme suyu sıkıntısı çekiyordu. Peygamberimiz, bir gün “Kim ki, Rume kuyusunu kazdırıp vakfederse, o cennetliktir.” Buyurmuştu. Hz. Osman derhal o kuyuyu parasıyla satın alarak Müslümanların hizmetine verdi. Yine Tebük gazvesinde İslam ordusuna infak eden, müslümanların ilk sıralarında yer almış ve Hz. Peygamberin iltifatına mazhar olmuştu. Hayası ve edebiyle de Peygamberimiz (s.a.v.) ‘in övgüsü ve muhabbetini kazanmıştır. “Her peygamber için cennette bir arkadaş vardır, benim de cennette refikim Osman’dır.”(1) Buyurmuş yine bir başka hadiste: “Osman cennettedir”(2) diyerek onun faziletli kişiliğine dikkat çekmiştir.


  Hz. Osman takva sahibi ve çok yumuşak huylu bir zat idi. Peygamber terbiyesinde yetişmiş hafız, Kuran ehli bir sahabidir. Kuran’ı çok okurdu. Bu mübarek sahabe aynı zamanda İslam’ın üçüncü halifesidir. Halifeliği döneminde güzel hizmetler yapmış, altı yıl, Hz. Ömer devrine benzer şekilde İslam memleketini huzur içinde idare etmiştir.  Hz. Osman’ın yumuşak ve kimseyi üzmeyen huyunu fitneciler suiistimal etmişlerdir. Hatta şehadetine sebep olmuşlardır. Hz. Osman’ın, ölüme “Allah Rasülünün halifesi” sıfatıyla gitmesi, vefatından bir gün önce gördüğü rüyada Peygamberimiz (s.a.v.)’in : “Oruca niyet et ey Osman! Yarın iftarı aramızda yapacaksın.” Buyurması ve elinde Kur’an okurken, rüyasından bir gün sonra oruçlu olarak şehid edilmesi Onun fazileti, mazlumiyeti, şerefi hakkında esaslı bir delildir. Şehid edilirken şu ayeti okumaktaydı: “Onlar öyle kimselerdir ki halk kendilerine düşmanlarınız olan insanlar size bir ordu hazırladılar o halde onlardan korkun dediler de bu söz onların imanını artırdı. Ve Allah bize yeter. O ne güzel vekildir dediler.’’(3) Bizlerde örnek şahsiyet olan Hz. Osman’ın hilm, vakar, haya ve takvasından kendimize pay almalıyız.
  --------------------------
  ---------------------------------------
  1.İbn-i Mace,Mukaddime,II/110
  2. Müslim,Fedailüs’sahabe,28
  3. Kur’an-ı Kerim, Al-i İmran,173
  Mumsema "makaleler" başlığımızı ziyaret eder misiniz. yorum yazana dua ederiz

  TIKLA OKU


  Site Kurallarını Mutlaka Okuyalım

  FORUM KURALLARI

 • #2
  Hazreti Osman lakabı zinnureyn idi
  2 defa peygamber damadı olma şerefine ermiş bir insan
  Fazilette ve haya sahibi olmadan en üstün insanlardan biri

  Çok zengin buna rağmen çok cömert islam'a malıyla canıyla hizmet eden büyük sahabe

  Yorum yap

  Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
  Auto-Saved
  Embarrassment :o Wink ;) Mad :mad: Confused :confused: Smile :) Big Grin :D Stick Out Tongue :p Frown :( Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
  x
  Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
  x

  Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

  Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

  Unconfigured Static HTML Module

  Collapse

  Static HTML Module Content
  Hazırlanıyor...
  X