Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Tasavvuf Hayatı

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Tasavvuf Hayatı

  Tasavvuf Hayatı


  Soru: Tasavvuf hayatı ne demektir? Kesin ve belirgin ölçülerle

  ifade edermisiniz. Böyle bir yaşantı ile "İslâm'da ruhbanlık yoktur" hdisi arasında bir çelişki varmıdır?

  Cevap: Tasavvuf psikolojik, sosyal ve ahlâki bir yoldur. Bu yola girenler kendilerine tasavvufçu demektedirler. (İlk zamanlardaki tasav-vufçular, yün anlamına gelen) sof giydikleri için bunlara tasavvufçu denirdi. Bilindiği üzere bu giysinin hammaddesi kendisinden katı ve kalın giysilerin yapıldığı bir maddedir. Bu insanlar yaşantılarında katı ve zor yolu seçip nefislerini lezzetli şeylerden mahrum ettikleri için giysi olarak yünlü şeyleri tercih ederlerdi. Gene bu insanlar dünya nimetlerinden yüz çevirir, iştah duyulacak şeylerden, şehvetlerden el etek çekerlerdi.

  İbn Haldun tasavvuf hakkında şöyle demektedir:

  Tasavvuf müslümanlar arasında sonradan ortaya çıkmış ilimlerdendir. Bunun aslı ümmet-i Muhammed'in geçmişleri ve büyükleri katında tasavvufçularm gittiği yolun, sahabe, tabiin ve diğerleri arasında var olmasıdır. Bu yol hak ve hidayet yoludur. Bu yolun temeli ibadete çekilmek, kendini Allah'a vermek, dünyanın süs ve zi-netlerinden yüz çevirmek, insanların önem verdiği mal ve makamdan kaçmak ve kimselerin olmadığı yerde ibadete kapanmaktır.

  İbn Haldun daha sonra şöyle diyor:

  Geçmiş dönem müslümanlan ve sahabe arasında bu yaşayış tarzı genel idi. Hicretin ikinci yüzyılında ve daha sonraları dünyaya yöneliş yaygınlaşıp insanlar arasına karışma meydana gelince ibadete yönelenlere tasavvufçular adı verilmeye başladı.

  Gerçek ve doğru tasavvuf hayatı yaşayan kimse Hz. Peygamber'in hadisinde bildirdiği ihsan ahlâkını benimseyen kişidir. Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur:

  ihsan, görüyormuşçasına Allah'a ibadet etmendir. Her ne kadar sen O'nu görmüyorsan da O seni görüyor.

  Doğru ve sağlıklı tasavvuf İslâmiyet'e aykırı olmadığı gibi ümmet-i Muhammed'in üzerinde görüş birliği ettiği dinin esaslarına da

  aykırı değildir. Gerçek tasavvuf, İslâmiyet'te bulunmayan bir takım prensipler ortaya koymaz. Bundan dolayıdır ki tasavvuf büyüklerinden biri şöyle diyor:

  "Bizim esaslarımız altıdır:

  1. Allah'ın kitabına sarılmak.

  2. Hz. Peygamber'in sünnetine uymak.

  3. Helâl yemek.

  4. Eziyetten kaçınmak.

  5. Günahlardan sakınmak.

  6. Haklan ödemek."

  Doğru ve sağlıklı tasavvuf Hz. Peygamber'in "İslâm'da ruhbanlık yoktur" hadisine de aykırı değildir. Çünkü ruhbanlık, hayatı terk edip, evlenmeyi kabul etmemek ve çalışıp kazanmayı bırakmaktır ki İslâmiyet buna rıza göstermez.

  Tasavvufçu çalışıp kazanmadıkça kâmil ve gerçek sufi olamaz. Bunun içindir ki tasavvuf büyüklerinden biri şöyle demiştir: "Sufinin teşbihi ip eğirdiği iğinde (kirmeninde)dir." Bu sözde ifade edilen kirmen el işine ve kazanmaya işaret eden bir âlettir.

  Bu söz gösteriyor ki tasavvufçunun helâl kazanç elde etmek için çalışması, genel anlamda bir çeşit ibadet etmesi demektir.

 • #2
  Tasavvuf bir din değildir, dini anlatmanın ve yaşatmanın en kolay yoludur. Allah ve Resûlü’nün (s.a.v.) öğrettiği edep üzerine kurulmuş manevî ve ahlâkî eğitim sistemidir. Temel metodu, aşk ile gönülleri Hakk’a bağlamaktır. Temel usulü, tövbe, ihlas, farzları eda, haramlara veda, zikir, rabıta, sohbet, hizmet ve edeple nefsi terbiye etmektir. Hedefi, Allah Tealâ’nın rızasına ulaşmış kâmil insan yetiştirmektir.

  Tasavvuf terbiyesinin merkezinde kâmil mürşid bulunur. Tıpkı Hz. Resûlullah’ın (s.a.v.) kendisine tabii olan sahâbelere feyiz verip, aşk aşılayıp, örnek olup kendilerini eğittiği ve terbiye ettiği gibi.

  Yorum yap

  Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
  Auto-Saved
  Frown :( Smile :) Big Grin :D Stick Out Tongue :p Mad :mad: Confused :confused: Embarrassment :o Wink ;) Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
  x
  Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
  x

  Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

  Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

  Unconfigured Static HTML Module

  Collapse

  Static HTML Module Content
  Hazırlanıyor...
  X