Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Şafilerde cuma namazı farz mı

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Şafilerde cuma namazı farz mı

  Şafiilerde cuma namazının farz olduğuna dair delil,Şafiilerde cuma namazının delili,Şafiilerde cuma namazının farz olduğuna dair kurandan delil

  Cuma namazı hafta da bir sefer cuma günü Müslümanların bir araya gelip hep birlikte kıldıkları namaza denir.O gün Müslümanların bir araya gelmesi,kardeşlik bağının güçlenmesi,kaynaşmanın,birlik ve beraberliğin pekişmesi ve yapılan vaazı nasihatlarla Müslümanların Allah'ın emir ve yasaklarını dinleyip öğüt almalarına ve bir çok faydasına mazhar olurlar.Cuma namazı erkek ve buluğ çağına gelmiş hür hasta olmayıp ayağa kalkıp camiye gelebilecek,seferi olmayan bütün Müslümanlara farzdır.Cumanın farz olduğuna dair delil"Ey iman edenler, cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah'ı zikretmeye koşun ve alış-verişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır." (Cuma suresi, 9. ayet)

  "Cuma namazı kılınınca yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lütfundan isteyin. Allah'ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz." (Cuma suresi, 10. ayet)

  "Bir ticaret ve eğlence gördükleri zaman hemen dağılıp ona gittiler ve seni ayakta bıraktılar. De ki: Allah'ın yanında bulunan, eğlenceden ve ticaretten de hayırlıdır. Allah, rızık verenlerin en hayırlısıdır." (Cuma suresi, 11. ayet)

  "Allah indinde günlerin seyyidi Cumadır. O, kurban ve Ramazan bayramı gününden de kıymetlidir." (Buhari)

  "Cuma günü melekler mescidin kapılarına oturur, insanları geliş sırasına göre yazarlar. İnsanlar o gelişlerine göre; deve bağışlamış, sığır bağışlamış, koyun bağışlamış, tavuk bağışlamış, serçe bağışlamış ve yumurta bağışlamış kimselerin sevabı gibi sevap kazanırlar." (Buhari, Cuma: 31; Müslim, Cuma: 7)

  "Ümmetinin bayramları içinde Cumadan daha kıymetli bayram yoktur ve o günkü iki rekat namaz, Cuma günü dışındaki bin rekattan efdaldir." (Deylemi)

  "Kim, Cuma günü abdest alırsa; ne güzel yapmıştır. Kim de guslederse, daha değerli bir iş işlemiş olur." (Müslim, Cuma: 1; Tirmizi, Cuma: 356)

  "Güneşin doğduğu en hayırlı gün Cuma günüdür. Adem (a.s) o gün yaratıldı, o gün Cennete konuldu ve o gün Cennetten çıkarıldı." (Müslim, Cuma: 5; Tirmizi, Cuma: 353)

 • #2
  Cuma namazı şafiilerde hanefilerde malikilerde hanbelilerde hatta tüm İslami mezheplere göre farzdır

  Farz değildir diyen hiçbir İslam alimi olmamıştır

  Yorum yap

  Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
  Auto-Saved
  Smile :) Stick Out Tongue :p Wink ;) Mad :mad: Big Grin :D Frown :( Embarrassment :o Confused :confused: Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
  x
  Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
  x

  Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

  Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

  Unconfigured Static HTML Module

  Collapse

  Static HTML Module Content
  Hazırlanıyor...
  X