Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Allah'ın ayetlerini satmak ne demek

Collapse

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Allah'ın ayetlerini satmak ne demek

Allah'ın Kitabında Bir Âyet

SORU: Şu âyet-i kerimenin anlamı nedir:

Elinizdekini tasdik edici olarak indirdiğim Kur'an'a iman edin. Sakın onu inkâr edenlerin ilki olmayın; âyetlerimi az bir bedele satmayın, yalnız benden (benim azabımdan) korkun.

CEVAP: Allah Teâlâ Bakara sûresinde şöyle buyurmaktadır:

Ey İsrail oğul lan! Size verdiğim nimetlerimi hatırlayın, bana verdiğiniz sözü yerine getirin ki, ben de size vaadettiklerimi vereyim. Yalnızca benden korkun. Elinizdekini tasdik edici olarak indirdiğim Kur'an'a iman edin. Sakın onu inkar edenlerin ilki olmayın; ayetlerimi az bir bedele satmayın, yalnız benden (benim azabımdan) korkun. (Bakara/40-41)

İbn Kesir Tefsirinde ifade edildiğine göre Allah Teâlâ İsrailoğul-lanna İslâm'a girmelerini, Hz. Muhammed'e (s.a) uymalarını, Allah'ın kendilerine verdiği nimetlerini hatırlamalarını ve O'na verdikleri sözleri tutmalarını istmektedir. Allah Teâlâ onlardan, Hz. Muhammed peygamber olarak kendilerine geldiği zaman ona uyacaklarına dair söz almıştı. Onlar bu sözlerini yerine getirirlerse Allah da onlara vaadetti-ği şeyi yerine getirecekti. Allah Teâlâ onlara, kendi yanlarında olan Tevrat'ı doğrulayıcı alarak indirdiği Kur'an'a ve İslâm'a inanmalarını emrtemektedir. Çünkü onlar Tevrat'ta ve İncil'de Muhammed'in geleceğinin yazılı olduğunu gördüler. Allah Teâlâ onları dünyevi arzular ve çıkarlar karşlığında Kur'an'a ve Peygamber'e imanı terketmekten de sakındırmaktadır. Çünkü dünya metâı gelip geçici ve azdır. Ve nihayet Allah Teâlâ onları, bile bile hakkı gizledikleri, bâtılı açığı çıkardıkları ve Allah'ın Elçisine muhalefet ettikleri için tehdit etmektedir. Çünkü onlara düşen görev, nankörlüğü terkederek ve İslâm'a girerek Allah'a saygılı olmak ve O'ndan korkmaktır. Bunun için müfessirler derler ki: Takva, Allah'ın rahmetini umarak ve Allah'tan bir nur üzere Allah'a itaat etmektir. Takva, Allah'ın azabından korkarak ve Allah'tan bir nur üzere Allah'a âsi olmayı terketmektir.
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Frown :( Smile :) Big Grin :D Stick Out Tongue :p Confused :confused: Embarrassment :o Wink ;) Mad :mad: Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
x

Cevap kısmına "mumsema" yazınız

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
Hazırlanıyor...
X