Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Arşa İstiva Etmek Ne Demek

Collapse

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Arşa İstiva Etmek Ne Demek

  Arşa İstiva Etmek


  SORU: "Rahman, arş'a istiva etmiştir" âyetinin anlamı nedir?

  CEVAP: Allah Teâlâ Tâhâ sûresinin başında şöyle buyururun

  Tâ, hâ. Biz, Kur'an'ı sana sıkıntıya düşesin diye değil, ancak Allah'tan korkanlara bir öğüt olsun diye indirdik. Kur'an yeri ve gökleri yaratan Allah tarafından peyderpey indirilmiştir. Rahman arşı istiva etmiştir. (Tâhâ/1-5)

  Rahman, en büyük ve en değerli nimetleri veren Allah Teâlâ'dır. Arş, yücelik, kudret ve hakimiyetten kinayedir. Allah'ın arşının ne olduğunu hiç bir kimse bilemez. Yükseklik ve yüceliğinden dolayı padişahın oturduğu yere/tahta da arş denilir: Arşı istiva etmek, arşın üzerine çıkmak, yükselmek, onu ele geçirmek ve mâlik olmak demektir. Ze-mahşeri der ki:

  Melikin tahtı anlamına gelen arş ancak melik tarafından istiva edildiği için arş kelimesinin mülkten (sahiplikten ve egemenlikten) kinaye olduğu söylenmiştir. Mesela koltuğa oturmasa da filan adam ülkeye hâkim oldu anlamında "İsteva fülanun ale'l-beledi" derler. Bununla hâkimiyet ve nüfuzun hâsıl olduğu ifade edilir. Çünkü bu, "filan adam meliktir" demekten daha açık ve kuvvetli bir anlama delâlet eder.

  Bu tabir, bir mekan veya bir yönle sınırlandırmayı ifade etmez. Allah Teâlâ bundan münezzehtir, yücedir ve büyüktür.
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Embarrassment :o Wink ;) Mad :mad: Confused :confused: Frown :( Smile :) Big Grin :D Stick Out Tongue :p Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
x

Cevap kısmına "mumsema" yazınız

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
Hazırlanıyor...
X