Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Yasin Suresi 8 ve 9. Ayetlerin tefsiri

Collapse

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Yasin Suresi 8 ve 9. Ayetlerin tefsiri

  Yasin Suresi'nden İki Ayet


  SORU 1: Şu iki âyetin tefsirini yaparmısmız?

  Biz onların boyunlarına halkalar geçirdik. O halkalar çenelerine kadar dayanmaktadır. Bu yüzden kafaları yukarı kalkıktır. Önlerinden bir set ve arkalarından bir set çektik ve onları kapattık, atık göremezler. (Yâsin/8-9)

  CEVAP 1: Bu iki âyet Yasin sûresinin başlarında geçmektedir. Sanki Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır:

  Bedbahtlığa ve mutsuzluğa müstehak olmuş kimseleri biz, tıpkı şu kimseler gibi oldukları için hidayete eriştirmeyiz: Onların boyunlarında bir halka vardır, elleri çenelerinin altında boyunlarıyla birlikte bir araya getirilmiştir, başlan yukarı kalkıktır ve bu yüzden başlarını hareket ettiremez hale gelmişlerdir.

  Bunun için İbn Abbas'ın şöyle dediği rivayet edilir: Bu, tıpkı şu âyet gibidir:

  Elini boynuna bağlayıp cimri kesilme! (İsra /29)

  Yani onlar bir şey veremedikleri için eli boynuna bağlı gibi tasvir edilmişlerdir. Onların başlan yukarı kalkıktır, ellerini ağızlarına koymuşlardır ve onlar her türlü hayırdan mahrumdurlar.

  Bir görüşe göre bu set onlarla iman arasındaki bir settir. Bu set yüzünden imana ulaşamazlar. Nitekim Allah Teâlâ bir âyetinde şöyle buyurmaktadır:

  Doğrusu rabbinin söz verdiği azabı hak edenler, can yakıcı azabı görene kadar kendilerine her türlü belge gelse bile inanmazlar. (Yunus/96-97)

  SORU 2: Aşağıdaki âyetlerin tefsirini yaparmısınız?

  Biz onlann boyunlarına halkalar geçirdik. O halkalar çenelerine kadar dayanmaktadır. Bu yüzden kafaları kalkıktır. Önlerinden bir set, arkalarından bir set çektik ve onları kapattık, artık göremezler. (Yasin/8-9)

  CEVAP 2: Bu, İbn Abbas'ın söylediğine göre tıpkı şu âyet-i kerimeye benzer:

  Elini boynuna bağlayıp cimri kesilme.

  Yani elleri boyunlarına bağlı olduğu için herhangi bir hayır hesa-nat yapamazlar. Hiçbir şey veremezler. Başları kalkıktır. Ellerini ağızlarına koymuşlardır. Hertürlü hayırdan engellenmişlerdir. Allah onlann önlerinden bir set çekmiştir, arkalarından da bir set çekmiştir. Tereddüt içindedirler. Gözlerine hakkı görmelerini engelleyecek perdeler çektik. Onlar hayır ve iyilikten yararlanamaz ve ona ulaşamazlar.

  Bazı keskin görüşlü müfessirler şöyle derler: Onlann elleri çene-lerininin altına geçirilmiş bukağılarla boyunlarına bağlanmıştır. Başla-n zorunlu olarak yukarı kalkıktır. Önlerini görmezler. Onlann bu güç durumda iken görme ve bakma özgürlükleri yoktur. Buna ilaveten hakikatle ve hidayetle onlar arasına önlerinden ve arkalarından birer set çekilmiştir. Perde olmasa bile göremezler. Görüş yolları set ile kapanmıştır. Gözlerine perde inmiştir. Görme gücünü kaybetmişlerdir. İşte yoldan çıkmış kâfirlerin akıbeti budur.
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Embarrassment :o Wink ;) Mad :mad: Confused :confused: Smile :) Big Grin :D Stick Out Tongue :p Frown :( Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
x

Cevap kısmına "mumsema" yazınız

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
Hazırlanıyor...
X