Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Kur'an'ın Ezberlenmesi

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Kur'an'ın Ezberlenmesi

  Kur'an'ın Ezberlenmesi


  SORU: Kur'an'ı Bakara sûresinden başlayıp ezberlemeye çalışan genç bir kız ezberlemekte zorluk çekiyor ve zaman zaman hata yapıyor. Bu konudaki hüküm nedir?

  CEVAP: Kur'an-ı Kerim, yüce Allah'ın kitabıdır. Rabbimiz onun hakkında şöyle buyurmaktadır:

  Gerçekten size Allah'tan bir nur, apaçık bir kitap geldi. Rızasını arayanı Allah onunla kurtuluş yollarına götürür ve onları iradesi ile karanlıklardan aydınlığa çıkarır. Onları doğru yola iletir. (Ma-ide/15-16)

  Yüce Kur'an, Allah Teâlâ'nın mü'min kullarının önüne koyduğu bir ziyafet sofrasıdır. Allah Teâlâ mü'min kullarının gözlerine nur, basiretlerine hidayet olması, kalplerini tamir etmeleri, dünya ve ahiret saadetine ulaşmaları için bu sofrayı indirmiştir.

  Peygamber Efendimiz (s.a) şöyle buyurmuştur:

  Kur'an Allah'ın bir ziyafetidir. Bu sofradan alabildiğinizi alınız.

  Yine şöyle buyurmaktadır:

  Sizin en hayırlınız Kur'an'ı öğrenen ve öğretendir.

  Rabbinin kitabına yönelen, onu ezberlemeye çalışan ve okuyan bu müslüman genç kız, teşekküre ve takdire müstehaktır. Allah katında onun için büyük bir sevap vardır. Onun Kur'an-ı Kerim'i ezberlemeye Bakara sûresinden başlaması bir zorunluluk değildir. Çünkü Bakara uzun bir sûredir. İslâm ülkelerindeki Kur'an kurslarında ve medreselerde Kur'an'ı ezberlemek isteyen genç kızlar ve delikanlılar genellikle kısa sûrelerden ezberlemeye başlarlar. Onlar önce Kul eûzü birab-binnas'tan ezber yapmaya başlarlar ve amme cüzünü ezberleyip bitirinceye kadar devam ederler. Sonra sırısıyla Tebareke cüzünü, sonra Kad-semiallahu cüzünü ezberlerler. Ezber yapma melekleri kuvvetlendiği ve Kur'an sofrasına alıştıkları zaman artık Bakara sûresine ve ondan sonraki sûrelere geçebilir. Bakara gibi uzun sûreleri ezberlerken bunları rubu 'ulara ayırırlar. Her bir rubu'u bir merhalede veya iki merhalede ezberlerler.

  Unutmamamız gerekir ki hıfza yeni başlayan kimsenin Kur'an-ı Kerim'i kendi başına doğru bir şekilde okuması mümkün değildir. Çünkü Kur'an-ı Kerim'in kendisine mahsus bir yazı şekli vardır. Bu nedenle Kur'an harflerinin ve kelimelerinin doğru ve isabetli bir şekilde telaffuz edilebilmesi için daha önce Kur'an'ı ezberleyen ve Kur'an'ı doğru bir şekilde okuyabilen bir kimseden öğrenilmesine ihtiyaç vardır. Kur'an'ı ezberlemek isteyen faziletli genç kızların da kıraat ve tilavetin yolunu yöntemini -evde, okulda veya başka bir yerde— bilen bir kimsenin yardımıyla öğrenmesi gerekir.

  Hıfza çalışırken bir harfin veya kelimenin teleffuzunda hataya düştüğü zaman bundan korkmaması gerekir. Allah'ın lütfuyle bu affedilir. Büyük olsun, küçük olsun Kur'an'ı ezberlemeye çalışan herkes ilk öğrenme aşamasında bu tür hatalara maruz kalır.

  Allah Teâlâ mü'minlere merhametlidir, şefkatlidir.
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Smile :) Big Grin :D Stick Out Tongue :p Frown :( Embarrassment :o Wink ;) Mad :mad: Confused :confused: Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
x

Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
Hazırlanıyor...
X