Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Şükrün anlamı nedir kısaca

Collapse

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Şükrün anlamı nedir kısaca

  Şükrün Anlamı


  SORU: "Eğer şükrederseniz elbette size (nimetimi) artıracağım" âyetinin anlamı nedir? Lisan ile şükretmek yeterli midir?

  CEVAP: Allah Teâlâ İbrahim sûresinde şöyle buyurur:

  Hatırlayın ki rabbiniz size: "Eğer şükrederseniz, elbette size (himmetimi) artıracağım ve eğer nakörlük ederseniz hiç şüphesiz azabım çok şiddetlidir" diye bildirmiştir. (İbrahim/7)

  Ayette geçen "Teezzene rabbuküm" ibaresi, "size bildirmişti, va-ad ederek haber vermişti veya izzeti, yüceliği ve büyüklüğü ile yemin etmişti ki..." demektir. Yani rabbiniz, nimetlerine şükrederseniz, size olan lütufunu takdir ederseniz, nimetlerine ve iyiliklerine hamd ederseniz, hiç şüphesiz size bu nimtlerini artıracağını ve size olan bu lütfu-nu kat kat çoğaltacağını haber vermektedir.

  Eğer nimete nankörlük ederseniz Allah'ın size yönelik azabı çok şiddetli olur, hem de nimetlerini elinizden alır, nankörlük ve inkarınızdan dolayı sizi cezalandırır.

  Peygamber Efendimiz (s.a) bir hadislerinde şöyle buyurmuşlardır: Kul, işlediği günah sebebiyle rızktan mahrum bırakılır.

  Rivayet olduğuna göre Rasûlullah (s.a) bir dilenciye rastlamıştı. Fakat yanında hurmadan başka ona verecek bir şeyi yoktu. O hurmayı dilenciye vermek istedi, fakat dilenci bunu azınsıyarak kabul etmedi. Rasûlullah (s.a) daha sonra başka bir dilenciyle karşılaştı. Hurmayı ona verdi ve adam bu hurmayı aldı, teşekkür etti ve büyük bir övünç ve kıvanç içerisinde şöyle dedi: "Bu Allah Rasûlünün verdiği bir hurmadır." Rasûlullah (s.a) bu adam için kırk dirhem tedarik ederek gönderdi.

  Şükrün çeşitli kısımları vardır: Kalp ile yapılan şükür, dil ile olan şükür ve davranışlarla yapılan şükür. Kalbin şükrü, nimetin Allah'ın bir lütfü olduğuna inanmak ve bunu gönülden itiraf etmektir. Lisanın şükrü, nimeti itiraf ettiğini ifade eden kelimeleri diliyle tekrarlamaktır. "Söz, kalbin göstergesidir" denilir. Davranışlarla yapılan şükür ise nimeti güzel bir şekilde kullanmak, itaat, ibadet ve Allah yolunda sarfet-mek surityle o nimete ameli olarak teşekkür etmektir.

  Şükrün bu nevilerinin hepsi gereklidir ve istenilmiştir. Şüphesiz ameli şükür bütün şükür çeşitlerinin özü ve esasıdır. Çünkü itaatle amel kalbin imanından kaynaklanır. Lafızlar ve kelimeler, içteki inancın dışardaki alamet ve işaretidir.

  Eğer bir insan nimetin bilincinde ve etkisinde olmaksızın sadece şükre delalet eden kelimeleri söylemiş olsaydı bu yeterli olmazdı.
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Embarrassment :o Wink ;) Mad :mad: Confused :confused: Smile :) Big Grin :D Stick Out Tongue :p Frown :( Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
x

Cevap kısmına "mumsema" yazınız

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
Hazırlanıyor...
X