Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Kadın'ın Kur'an Okuması

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Kadın'ın Kur'an Okuması

  Kadın'ın Kur'an Okuması


  SORU: Kadın'ın Kur'an-ı Kerim okuması hakkında dinin hükmü nedir?

  CEVAP: Bir kadın, başkasının işitmeyeceği şekilde ve alçak sesle kendi kendine Kur'an okursa bu caizdir. Okuduğu yerde onu işitecek yabancı bir erkek bulunmadığı zaman yüksek sesle Kur'an okuması da caizdir. İtimat edilen görüşe göre kadın sesi avret değildir. Çünkü Hz. Peygamber'in (s.a) hanımları sahabilerle konuşurlardı. Onlardan dinin hükümlerini dinlerlerdi. Fakat fitneye sebeb olmasından korkulduğu zaman Kur'an tilaveti bile olsa kadın sesinin dinlenmesi haram olur.

  Fıkıkıhçılar, dinleyenlerin şehvetini tahrik edeceği için bir kadının ezan okumasına engel olunması gerektiğini söylemişlerdir. Yine fakih-ler kadının namaz kılarken de sesini başkası duyacak şekilde yükseltmemesi gerektiğini ve sadece kendisinin işiteceği şekilde okuyabileceğini söylemişlerdir. Yine yabancısı olan birisi onu dinlemiyorsa sesli namaz kılmasında bir sakınca bulunmadığını, yabancı birisi işitirse sesli namaz kılmasına mani olunması gerektiğini de söylemişlerdir.

  Bazı fıkıhçılar kadının sesli okumasıyle erkeğin sesli okuması arasında hiç bir fark görmemişler, ancak kadının okuyuşunun erkeklerin şehvetini tahrik edecek şekilde nağmeli veya yumuşak olmamasını veya okuma esnasında kelimelerin çekilip sündürülmemesini şart koşmuşlardır. Kıraatin bu şekilde olması halinde namaz bozulur. Bundan dolayı fıkıhçılar kadının ezanına mani olmuşlardır.
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Mad :mad: Confused :confused: Embarrassment :o Wink ;) Frown :( Smile :) Big Grin :D Stick Out Tongue :p Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
x

Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
Hazırlanıyor...
X