Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Vesvese Nedir? Kısaca

Collapse

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Vesvese Nedir? Kısaca

  Vesvese Ne Demek?

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: vesvese nedir kısaca.jpg
Görüntüleme: 63
Büyüklüğü: 39.8 KB (Kilobyte)

  Vesvese Hakkında Kısa bilgi


  Sözlükte "fısıltı, hışırtı gibi gizli söz, fiskos, kuruntu, işkil" gibi anlamlara gelen vesvese, ıstılahta, şeytanın yakalaması, kötü bir işin yapılması, iyi bir işin terkedilmesi veya geciktirilmesi ya da eksik yapılması için insanı kışkırtması, aklını çelmesi, nefsin bayağı arzularına uymaya teşvik etmesi demektir.
  Vesvese kelimesi Kur'ân'da dört yerde geçmektedir.
  Vesvesecinin (vesvâs) şerrinden Allah'a sığınılması emredilmiş (Nâs, 114/1-6), şeytanın Hz. Âdem ile eşini cennetten vesvese yoluyla çıkardığı bildirilerek müminlerin bu konuda duyarlı olmaları ısrarla istenmiştir (A'râf, 7/20).
  Hz. Peygamber de müminlere vesvese ile hareket etmemelerini tavsiye etmiş, vesvesenin dinî-hukukî bir hüküm doğurmayacağını bildirmiş ve vesvese ile hareket edenin talâkını (boşamasını) geçerli saymamıştır (Buhârî, Talâk, 11). Visvâs da aynı anlamdadır.
  (Diyanet Dini Kavramlar Sözlüğü)

 • #2
  Vesvese ne anlama gelir? vesvese ne demektir

  Arapça kökenli bir kelimedir, Kitap ve sünnette "Şeytan kuruntuları" anlamında bize anlatılmış ve vesvese veren şeytandan Allaha sığınmamızı tavsiye edilmiştir.
  Sözlük anlamı şüphe ve kuruntudur. Vesveseden kurtulmanın çaresi şeytanın dediğini yapmamak ve şeytandan Allaha sığınıp kelime-i tevhit okumaktır.
  Felak ve nas surelerini okumak da çok faydalıdır.

  Yorum yap


  • #3
   hocam öncelikle Allahin selami üzerinize olsun

   hocam ben namaza basladim kiranimi okumaya basladim basladim surecten itibaren aklima surekli insanlara karsi igren biseyler vesveseler geliyor Allaha siginiyorum diyorum daha cok ibadet ediyorum hala geliyor hani biseylerle ugrasiyim vesevese gitain diye namaz uzerinde bile geliyor bu igrenc lanet olasi vesveseler ve bu durum surekli beni rahatdiz esiyor acaba Allah ne der bana gunahmi yaziyor ama kendim dusenmek istemiyorum yine geliyor laner olsai sey yine geliyor

   kusira bakmayin hocam biraz sert konustum hakkinizi helal edin

   Yorum yap


   • #4
    hocam ben Allahima sukur namaza basladim ibadetimide cok guzel yerine getiriyom Allah surdurmeyi devam etsin

    ama ne yazikki hocam beni acayip derecede rahatsiz eden bi durum var

    hocam millete karsi aklima igrenc seyler geliyor Allaha siginiyorum hani vesvesemi dir onu bilemem ama sürekli geliyo hani kendim dusunmej istemiyorum ama surekli geliyor lanet olasi sey ve benide surekli rahatsiz ediyor acaba Allah gunahmi yazoyor diye nolir yardim edin

    Yorum yap


    • #5
     Aklıma bir vesvese gelecek olduğunda hemen engellemeye çalışıyorum hayır diyorum bu benim aklımdan geçemez diyorum ama bu olmaya devam ettikçe bir şekilde aklıma giriyor bazen engelleyemiyorum hemen tövbe ediyorum pişmanlık duyuyorum yüreğim parçalanacak gibi oluyor acaba imanımda sıkıntı mı olur ? Yoksa bu vesvese değil benle mi alakalı ? yardım edin lütfen.

     Yorum yap


     • #6
      Misafir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
      hocam ben Allahima sukur namaza basladim ibadetimide cok guzel yerine getiriyom Allah surdurmeyi devam etsin

      ama ne yazikki hocam beni acayip derecede rahatsiz eden bi durum var

      hocam millete karsi aklima igrenc seyler geliyor Allaha siginiyorum hani vesvesemi dir onu bilemem ama sürekli geliyo hani kendim dusunmej istemiyorum ama surekli geliyor lanet olasi sey ve benide surekli rahatsiz ediyor acaba Allah gunahmi yazoyor diye nolir yardim edin
      Bu durumdan kalbiniz rahatsız olmuş olmasa buraya yazıp dile getirmezdiniz ,o yuzden bu sözler size ait değildir aklınızdan geçenlerdir , aklından geçen düşüncelerden insan sorumlu değildir ve günah da olmaz Allah'ın izni ile.
      Bu durumdan kurtulmanın yolu o gelen sesler yokmuş gibi devam etmeniz , eğer o seslere kulak verirseniz daha da vesvese büyür , kulak vermezseniz zamanla kaybolur gider .
      Bol bol felak ve nas surelerini okuyun ve vesvese geldiği an euzu besmele çekin , Allah'a sığının

      Yorum yap


      • #7
       Selamün aleyküm bana çok vesvese geliyor mesela kör olsan iman edermiydin bir derece yaptım , derce yapmasıydın iman edermiydin gibi gibi ne yapmam lazım

       Yorum yap


       • #8
        Hocam ben bazen bir şey yaparken çok takiliyorum aynı şeyi tekrar tekrar yapıyorum o şeyi yapmazsam sanki basima birşey gelecekmiş gibi hissediyorum bu hareketlerimi nasıl bırakırım o vesveseye uymalıyım o vesveseyi nasıl bırakırım

        Allah rızası için yardım eder misiniz

        Yorum yap


        • #9
         Sabah uyurken,haşa kella Rabbimize karşı içimden pis pis şeyler geçti.Bende bunu boşluğuma gelerek farkında olmadan kalbim ile tasdikledim.Ama kalbim ile tasdiklesemde bu konuyla ilgili fiili bişey yapmadım.Şu an korku içerisindeyim.Günah işlemişmiyimdir.Bana yardımcı olabilir misiniz.Lütfen bana yardımcı olun.Allah rızası için.

         Yorum yap


         • #10
          Vesvese


          Vesvese ile ilgili diğer bir âyetin meali de şöyledir: "Andolsun insanı biz yarattık ve nefsinin ona ne vesvese verdiğini (fısıldadığını) biliriz. (Çünkü) biz ona şah damarından daha yakınız" (Kaf 50/16).

          Bu âyette de Yüce Allah'ın kudretine işâret buyurulmaktadır. O, insanı yaratan, yoktan var edendir. İnsanların gizli ve açık her şeylerinden haberdardır. İnsanın kalbinden geçirdiği vesvese ve düşüncelerin tamamına vakıftır. Nitekim Hz. Muhammed (s.a.s), bu âyetin tefsiri mahiyetinde açıklamada bulunurken; "Şüphesiz Yüce Allah, ümmetimden olan kişilerin kalbinden geçirdikleri şeyleri, söylemedikleri ve işlemedikleri takdirde affeder; günah olarak saymaz" diye buyurmuştur (Buharî, Itk, 6; İmân, 15; Neseî, Talâk, 22; İbn Mâce, Talâk, 16).

          Yorum yap


          • #11
           Vesveseden kurtulmanın yolu nedir? Kısaca

           Yorum yap


           • #12
            Ben icimden sevdigim birine katil diyorum icimden neden istemeden napcam bilmiyorum

            Yorum yap


            • #13
             Yaralı melle hocam Allah sizlerden razı olsun. Çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Vesvese çağımızın en büyük sıkıntılarından biridir. Özellikle şeytan insana vesvese vererek onu dinden soğutmak ister. Şeytan insanı dinden soğutarak, kişiyi hem dininden eder hemide kendi emeline varmış olur. Rabbim bizleri şeytanın vesvesesinden korusun. Vesveseden korunmanin bir diğer çareside, ihlas, felak ve nas sürelerini okumaktır. Tekrar bu konuya değinen ve konuyu yazan hocalarimizdan Allah razı olsun.

             Yorum yap


             • #14
              Ben çok vesveseli birisiyim. Vesvesenin inadını yapmak doğru mu...

              Yorum yap


              • #15
               Vesvese konusunda inat edip tersini yapmak en büyük çaredir yoksa vesvese ile baş etmek gerçekten zordur
               Mumsema "makaleler" başlığımızı ziyaret eder misiniz. yorum yazana dua ederiz

               TIKLA OKU


               Site Kurallarını Mutlaka Okuyalım

               FORUM KURALLARI

               Yorum yap

               Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
               Auto-Saved
               Embarrassment :o Wink ;) Mad :mad: Confused :confused: Smile :) Big Grin :D Stick Out Tongue :p Frown :( Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
               x
               Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
               x

               Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

               Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

               Unconfigured Static HTML Module

               Collapse

               Static HTML Module Content
               Hazırlanıyor...
               X