Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Vesvese Nedir? Kısaca

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Vesvese Nedir? Kısaca

Vesvese Ne Demek?
    Vesvese Hakkında Kısa bilgi

Sözlükte "fısıltı, hışırtı gibi gizli söz, fiskos, kuruntu, işkil" gibi anlamlara gelen vesvese, ıstılahta, şeytanın ilkâı, kötü bir işin yapılması, iyi bir işin terkedilmesi veya geciktirilmesi ya da eksik yapılması için insanı kışkırtması, aklını çelmesi, nefsin bayağı arzularına uymaya teşvik etmesi demektir. Vesvese kelimesi Kur'ân'da dört yerde geçmektedir. Vesvesecinin (vesvâs) şerrinden Allah'a sığınılması emredilmiş (Nâs, 114/1-6), şeytanın Hz. Âdem ile eşini cennetten vesvese yoluyla çıkardığı bildirilerek müminlerin bu konuda duyarlı olmaları ısrarla istenmiştir (A'râf, 7/20). Hz. Peygamber de müminlere vesvese ile hareket etmemelerini tavsiye etmiş, vesvesenin dinî-hukukî bir hüküm doğurmayacağını bildirmiş ve vesvese ile hareket edenin talâkını (boşamasını) geçerli saymamıştır (Buhârî, Talâk, 11). Visvâs da aynı anlamdadır. (Diyanet)

Vesvese ne anlama gelir? vesvese ne demektir

Arapça kökenli bir kelimedir, Kitap ve sünnette "Şeytan kuruntuları" anlamında bize anlatılmış ve vesvese veren şeytandan Allaha sığınmamızı tavsiye edilmiştir.
    Sözlük anlamı şüphe ve kuruntudur. Vesveseden kurtulmanın çaresi şeytanın dediğini yapmamak ve şeytandan Allaha sığınıp kelime-i tevhit okumaktır.
    Felak ve nas surelerini okumak da çok faydalıdır.

Yorum yap

hocam öncelikle Allahin selami üzerinize olsun

hocam ben namaza basladim kiranimi okumaya basladim basladim surecten itibaren aklima surekli insanlara karsi igren biseyler vesveseler geliyor Allaha siginiyorum diyorum daha cok ibadet ediyorum hala geliyor hani biseylerle ugrasiyim vesevese gitain diye namaz uzerinde bile geliyor bu igrenc lanet olasi vesveseler ve bu durum surekli beni rahatdiz esiyor acaba Allah ne der bana gunahmi yaziyor ama kendim dusenmek istemiyorum yine geliyor laner olsai sey yine geliyor

kusira bakmayin hocam biraz sert konustum hakkinizi helal edin

Yorum yap

hocam ben Allahima sukur namaza basladim ibadetimide cok guzel yerine getiriyom Allah surdurmeyi devam etsin

ama ne yazikki hocam beni acayip derecede rahatsiz eden bi durum var

hocam millete karsi aklima igrenc seyler geliyor Allaha siginiyorum hani vesvesemi dir onu bilemem ama sürekli geliyo hani kendim dusunmej istemiyorum ama surekli geliyor lanet olasi sey ve benide surekli rahatsiz ediyor acaba Allah gunahmi yazoyor diye nolir yardim edin

Yorum yap

Aklıma bir vesvese gelecek olduğunda hemen engellemeye çalışıyorum hayır diyorum bu benim aklımdan geçemez diyorum ama bu olmaya devam ettikçe bir şekilde aklıma giriyor bazen engelleyemiyorum hemen tövbe ediyorum pişmanlık duyuyorum yüreğim parçalanacak gibi oluyor acaba imanımda sıkıntı mı olur ? Yoksa bu vesvese değil benle mi alakalı ? yardım edin lütfen.

Yorum yap

Misafir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
            hocam ben Allahima sukur namaza basladim ibadetimide cok guzel yerine getiriyom Allah surdurmeyi devam etsin

ama ne yazikki hocam beni acayip derecede rahatsiz eden bi durum var

hocam millete karsi aklima igrenc seyler geliyor Allaha siginiyorum hani vesvesemi dir onu bilemem ama sürekli geliyo hani kendim dusunmej istemiyorum ama surekli geliyor lanet olasi sey ve benide surekli rahatsiz ediyor acaba Allah gunahmi yazoyor diye nolir yardim edin
            Bu durumdan kalbiniz rahatsız olmuş olmasa buraya yazıp dile getirmezdiniz ,o yuzden bu sözler size ait değildir aklınızdan geçenlerdir , aklından geçen düşüncelerden insan sorumlu değildir ve günah da olmaz Allah'ın izni ile.
            Bu durumdan kurtulmanın yolu o gelen sesler yokmuş gibi devam etmeniz , eğer o seslere kulak verirseniz daha da vesvese büyür , kulak vermezseniz zamanla kaybolur gider .
            Bol bol felak ve nas surelerini okuyun ve vesvese geldiği an euzu besmele çekin , Allah'a sığının

Yorum yap

Selamün aleyküm bana çok vesvese geliyor mesela kör olsan iman edermiydin bir derece yaptım , derce yapmasıydın iman edermiydin gibi gibi ne yapmam lazım

Yorum yap

Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
              Auto-Saved
              Smile :) Big Grin :D Stick Out Tongue :p Frown :( Embarrassment :o Wink ;) Mad :mad: Confused :confused: Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
              x
              Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
              x

Cevap kısmına "mumsema" yazınız

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
              Hazırlanıyor...
              X