Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

İntihar Nedir? Kısaca İntiharın dindeki yeri

Collapse

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • İntihar Nedir? Kısaca İntiharın dindeki yeri

  İntihar Ne Demek?
  İntihar Hakkında Kısa bilgiler


  Kendini öldürmek anlamına gelen intihar, İslâm dininde kesinlikle yasaklanan büyük günahlardandır.

  Yaşama hakkı, Allâh tarafından insana bahşedilmiş en temel hak olup, kimsenin Allâh'ın verdiği canı almaya hakkı yoktur. Allâh'a kulluk için yaratılarak, imtihan için yeryüzüne gönderilen insanın dünyaya gelmesi kendi elinde olmadığı gibi dünyadan ayrılması da yetkisinde değildir; dünyaya gelmesi de, ölümü de ilâhî iradenin elindedir. İnsan, Allâh'ın verdiği ömrü sonuna kadar muhafaza etmek ve onu en iyi şekilde değerlendirmekle mükelleftir.

  İntihar, ümitsizliğin, çaresizliğin, acının ve ızdırabın dramatik bir sonucudur. Kendisinin imtihan için dünyaya gönderildiğine inanan ve inancının gereği Allâh'a güvenip dayanan insan ise, asla ümitsizliğe, karamsarlığa düşmez. Sıkıntılara göğüs germek, acıya ve kedere karşı sabır göstermek, şartlar ne olursa olsun Allâh'a olan inanç ve güveni yitirmemek, Müslüman'ın temel karakteridir. Kur'ân-ı Kerim'de hayatta karşılaşılan sıkıntı ve problemlerin birer sınav aracı olduğu, bunlara karşı sabır göstermenin iyi Müslüman'ın vasfı olduğu bildirilmektedir (Bakara, 2/155-157, 177; Hac, 22/35).

  Bir insanın ne kendini ne de bir başkasını öldürmeye hakkı yoktur. Yüce Allâh, Kur'ân-ı Kerim'de haksız yere cana kıymayı haram kılmış, cezasının ebedî kalınacak cehennem olduğunu bildirmiştir (Nisâ, 4/93). Aynı şekilde haksız yere bir kişiyi öldürmeyi bütün insanlığı öldürmek, bir kişiyi kurtarmayı da bütün insanlara hayat vermek olarak kabul etmiştir (Mâide, 5/32). Hz. Peygamber de, intihar eden kimsenin cehenneme gireceğini haber vermiş (Buhârî, Tıb, 56) ve işlediği günahın büyüklüğü nedeniyle, intihar edenin cenâze namazını kendisi kıldırmamıştır (Müslim, Cenâiz, 37).

  İntihar eden kimse büyük günah işlemiş olmakla birlikte, dinden çıkmış olmaz; kâfir olduğu söylenemez. Bu sebeple, ihtihar edenin cenâzesi, diğer Müslümanlar gibi yıkanır, kefenlenir, cenâze namazı kılınır ve Müslüman mezarlığına gömülür.

  (Kaynak Diyanet)

 • #2
  Cok gunahkarım cok pişmanım ama tek cözüm ölmem

  Cok gunahkarım cok pişmanım kafam gecmişe takılı kalmaktan cok agrıyor her an akılmda cok üzülüyorum cok kotuyum intihar düsünüyorum

  Yorum yap


  • #3
   İntihara teşebbüs edicem

   Cok gunahkarım cok pişmanım kafam gecmişe takılı kalmaktan cok agrıyor her an akılmda cok üzülüyorum cok kotuyum her an aklımda nereye gitsem unutamıyorum psikolojim bozuldu iyi deilim canıma kıymaktan korkuyorum dua edin allah rızası için bu katdeşinize

   Yorum yap


   • #4
    Rahman ve rahim olan Allahın adıyla;Birgün sahabenin bir Allah resulünden kendisine dua etmesini ister.Resulullahta ;secdelerinle bana yardımcı ol der.sizde gayret gösterin Allah tez zamanda sıkıntılarınızı gidersin kalan ömrünüzde hayırlı bir hayat bahşetsin.en güzel dua gıyabında edilen duadır. hadi sizde bize dua edin vesselam

    Yorum yap


    • #5
     Kardeşlerim gözünüzü seveyim hayatta her ne yaşarsanız yaşayın, başınıza her ne gelirse gelsin asla böyle bir şeyi aklınızdan dahi geçirmeyin. Biz (aciz kullar) ki daha elimizi yaktığımızda dayanamayan insanlarız, peki ya intihar ederek ya cehenneme gidersek o zaman ne hale geliriz düşündünüz mü ? Yıllarca yakılmış cehennem ateşinde ne hale geliriz düşündünüz mü ? Bu taşıdığımız can bile bizim değil ki, sadece bir emanet. Onun için emanetimize günü gelene kadar gözümüz gibi bakalım. Gözümüz gibi bakalım ki hiçbir şeyden pişman olmayalım.

     Yorum yap

     Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
     Auto-Saved
     Smile :) Big Grin :D Stick Out Tongue :p Frown :( Embarrassment :o Wink ;) Mad :mad: Confused :confused: Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
     x
     Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
     x

     Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

     Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

     Unconfigured Static HTML Module

     Collapse

     Static HTML Module Content
     Hazırlanıyor...
     X