Duyuru

Collapse
No announcement yet.

İmsak Nedir? Kısaca

Collapse

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • İmsak Nedir? Kısaca

  İmsak Ne Demek?
  İmsak Hakkında Kısa bilgi


  Sözlükte "kendini tutmak, engellemek, el çekme, geri durma" anlamlarına gelen imsâk, dinî bir kavram olarak, imsak vaktinden, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsî münasebetten ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. İmsakın zıttı iftardır.

  İslâm'ın temel esaslarından biri olan orucun, tek rüknü imsâktır. Kur'ân-ı Kerim'de, "Artık (Ramazan gecelerinde) onlara yaklaşın ve Allah'ın sizin için takdir ettiklerini isteyin. Sabahın beyaz ipliği (aydınlığı), siyah ipliğinden (karanlığından) ayırt edilinceye kadar yiyin, için, sonra akşama kadar orucu tamamlayın." buyurulmaktadır (Bakara, 2/187). İmsak vakti, başka bir deyişle oruç yasaklarının başlama vakti, fecr-i sâdık, yani tan yerinin ağarmasıdır. Bununla yatsı namazının vakti çıkmış, sabah namazının vakti girmiş olur. Bu vakit aynı zamanda sahurun sona erip, orucun başladığı vakittir. İftar vakti ise, oruç yasaklarının sona erdiği, güneşin batma vaktidir. Bu vakitle birlikte akşam namazının vakti girmiş olur. Gündüz ve gecenin tam olarak teşekkül etmediği yerlerde, imsak ve iftar vakitleri, buralara en yakın normal bölgelere göre belirlenir. (İ.P.)


 • #2
  İmsak Ramazan ayında yeme ve içmenin sona erip orucun başladığı vakit. (Dini Kavramlar Sözlüğü, s. 315.)

  Yorum yap


  • #3
   İmsaktan sonra yiyecek yemek ve içmek orucu bozar mi?

   Yorum yap


   • #4
    Oruç imsak vaktinin girmesiyle başladığına göre, imsaktan sonra yiyen ve içenin orucu geçerli değildir.
    Site Kurallarını Mutlaka Okuyalım

    FORUM KURALLARI

    Yorum yap


    • #5
     Bu durumda imsaktan sonra yemek içmek orucu bozar. Ama bazı televizyon programlarinda hocalar yenilip içilebilir diyorlar. O zaman bu durumda o fetva veren hocalar, müslümanların oruçlarına zarar vermektedirler. Acaba bu kadar vebalin altında nasıl hesap verecekler

     Yorum yap

     Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
     Auto-Saved
     Embarrassment :o Wink ;) Mad :mad: Confused :confused: Smile :) Big Grin :D Stick Out Tongue :p Frown :( Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
     x
     Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
     x

     Cevap kısmına "mumsema" yazınız

     Unconfigured Static HTML Module

     Collapse

     Static HTML Module Content
     Hazırlanıyor...
     X