Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Bayram Namazı Nedir? Kısaca

Collapse

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Bayram Namazı Nedir? Kısaca

  Bayram Namazı Ne Demek? Kısa bilgi

  Bayram namazı, biri Ramazan Bayramı ve diğeri Kurban Bayramında olmak üzere yılda iki defa kılınan iki rekatlık bir namazdır. Hanefî mezhebine göre, Cuma namazı kılmak farz olan kimselerin bu namazı kılması vaciptir. Bayram namazının sıhhatinin şartları, hutbe hariç, Cuma namazının şartları gibidir. Farklı olarak bu namazda hutbe sünnetidir.

  Bayram namazı cemaatle kılınan namazlardan olup, tek başına kılınmaz. Bu namazın kılınışında diğer namazlardan farklı olarak, birinci rekatta iftitah tekbiri ve "sübhaneke" duasının okunmasından sonra, Fatiha sûresinin okunmasından önce üç ve ikinci rek'atte rükudan önce üç olmak üzere fazladan altı tekbir alınır. Bunlara zevâid tekbirleri denir. Namaz tamamlandıktan sonra hutbe okunur.

  Bayram namazının vakti, kuşluk vaktidir. Bir mazeret sebebiyle birinci günü bayram namazı kılınamamış ise, Ramazan bayramında ikinci; kurban bayramında ise ikinci ve üçüncü günler kılınabilir.

  Bayram namazında imama birinci rekatta zait tekbirlerden sonra yetişen kişi, iftitah tekbirini aldıktan sonra peşinden zait tekbirleri de alır. Rükûda iken yetişir ise, ayakta tekbir alıp imama uyar ve rükûa giderek burada tesbihlerin yerine elleri kaldırmaksızın zait tekbirleri alır. İkinci rekatta yetişen kimse ise, imam selam verdikten sonra, ayağa kalkıp önce kıraatleri tamamlar sonra zait tekbirleri alır.
  (Diyanet)

 • #2
  Ramazan bayramının kılınışı kısaca

  Bayram namazının kılınışınin kisaca tanımı şöyledir.
  iki rekâtlık namazdır. İlk tekbirde hanefi mezhebine göre 5 tekbir alınır. Ikinci tekbirde ise 3 tekbir alınır. Şafii mezhebine göre bayram namazının kılınış ve tarifi ise şöyledir. İlk rekatta yedi tekbir alınır ikinci rekatta ise beş tekbir alınır. Normal sünnet namazları gibi iki rekat kilinir. Her tek birde süphan Allahi vel hamdulillahi velailahe illallahu Allahu ekber denenecektir

  Yorum yap


  • #3
   Bayram Namazının niyeti nasıl getirilir kısaca tanımı

   Bayram Namazının niyetinin getirilişi " Niyett Ettim Allah rızası için iki rekat Ramazan bayraminin sünnetini kılmaya uydum hazır olan imama denir."
   Eğer kişi tek başına bayram namazını kılarsa niyeti şöyle getirilmelidir. " Niyet ettim Allah rızası için bayram namazını kılmaya" hangi bayram olduğunu belirtmesinde bir sakinca yoktur.

   Yorum yap


   • #4
    Kurban Bayramı namazı Hanefi mezhebine göre vacip bir namazdır diğer üç mezhebe göre sünnet-i müekkededir iki rekat olarak kılınır zevaid tekbirleri alınır diğer namazlardan tek farkı niyeti ve tekbirler dir
    Güneşin güneşin çıkışından 1 saat sonra kılınır bayram namazı kılındıktan sonra cuma namazı gibi iki hutbe okunur sonra kurban kesmeye gidilir

    Yorum yap

    Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
    Auto-Saved
    Mad :mad: Confused :confused: Embarrassment :o Wink ;) Frown :( Smile :) Big Grin :D Stick Out Tongue :p Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
    x
    Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
    x

    Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

    Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

    Unconfigured Static HTML Module

    Collapse

    Static HTML Module Content
    Hazırlanıyor...
    X