Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Amentü Nedir? Kısaca

Collapse

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Amentü Nedir? Kısaca

Amentü Ne Demek? Kısa bilgi

Amentü Kelimesinin Anlamı: “İnandım, iman ettim.” anlamında bir söz. İslam dininin iman esaslarını ana hatlarıyla anlatan terimdir.

Amentünün Okunuşu

“Âmentü billâhi ve melâiketihî ve kütübihî ve rusulihî ve’lyevmi’l-âhiri ve bi’lkaderi hayrihî ve şerrihî minallâhi teâlâ ve’l-ba’sü ba’de’l mevti hakkun. Eşhedü enlâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve rasûlüh.

Amentü Anlamı
    “Allah’a, onun meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, ahiret gününe, kadere, hayır ve şerrin Allahuteala’dan geldiğine, öldükten sonra dirilmeye inandım, hepsi haktır. Şahitlik ederim ki, Allah’tan başka İlah yoktur; yine şahitlik ederim ki Hz. Muhammed (sav) onun kulu ve elçisidir.”
    Diyanet dini kavramlar sözlüğü

"Amentü" Arapçada "inandım" anlamına gelir. Amentü bir sure veya dua değildir, İslam dininin esaslarını ifade eder. imanın şartlarından biri esasları kelime-i şahadetin birleşmesi gibi.

Yorum yap

Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
    Auto-Saved
    Embarrassment :o Wink ;) Mad :mad: Confused :confused: Smile :) Big Grin :D Stick Out Tongue :p Frown :( Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
    x
    Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
    x

Cevap kısmına "mumsema" yazınız

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
    Hazırlanıyor...
    X