Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Oyun ne demektir? islamda Oyun kavramı

Collapse
X
  •  
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Oyun ne demektir? islamda Oyun kavramı

Oyun nedir Oyun ne anlama gelir

Oyun, beden veya zihin gücünün sadece zevk almak,dinlenmek ve eğlenmek maksadıyla yaptığı işlere denir.
    İslâm'da şansa dayanan ve bir tarafınhaksız kazancına, öbür tarafın kaybetmesine sebep olanoyunlar kumar sayılarak yasaklanmıştır.

Kur'an-ı Kerim'de
    Ey iman edenler; içki, kumar, tapınmak için dikilenheykeller ve fal okları, şüphesiz şeytan işipisliklerdir. Bunlardan kaçının ki saadeteeresiniz"buyurulur (el-Maide, 5/90).

Tavla ve gülbahar, kumardır. Nitekim Resulullah (s.a.s)
    Kim nerd şir (tavla ve gülbahar) oynarsa elini domuz etine ve kanına bulamış gibi olur" buyurmuştur.

İmam Şafiî zekayı güçlendirdiği gerekçesiyle satrancı mekruh saymış, öteki mezhep imamları ise, kumar kabul ederek haram olduğunu söylemişlerdir. At, katır, eşek, deveyarışları, atıcılık müsabakaları caizdir. Savaş hazırlığı olan her şeyi öğrenmek,harp manevraları yapmak teşvik edilmiştir.

Resulullah (s.a.s) yapmış olduğu bir yarışta birinci, Ebû Bekir ikinci, Hz. Ömer de üçüncü olmuşlardı. Hattâ atıcılık ve yarış oyunlarını meleklerin bile seyrettiği rivayet edilmiştir. Bu gibi yarışlarda taraflardan birinin veya üçüncü şahısların kazanana ödül vereceklerini şart koşmaları da caizdir. Çünkü bu şekilde harp veharp aletlerinin öğretilmesi teşvik edilmiş olur. Fakat,ödüle karşılıklı olarak yarışan taraflarca şart koşulur, yarışı kazanan taraf ötekitaraftan ödülü alır, o taraf kaybeder ve zararlı çıkarsa;bu, kumar olur ve haramdır. Spor yapmak amacıylayarışlar, at yarışları ve atıcılıkmüsabakaları düzenlemek de menduptur. Ancak bu yarışlardayarış yapan hayvanları bitkin hale getirmemek gerekir.Sırf eğlenmek için müsabaka yapmak mekruhtur. Ancak bubayramlarda olursa, mübah ve hattâ menduptur.

Genel olarak karşılıklı iddia vebahse dayanmayan ve sırf hoş vakit geçirmek amacıylayapılmayıp bedenî, zihnî ve sosyal bir faydası olanoyunlar helal sayılmıştır. Zararlı ve hiç faydası olmayan oyunlar da yasaklanmıştır

Ayrıca bk. Kumar ve Eğlence kavramları

oyundaki doğru olmayan sözler

mesela gayet normal bi sekilde ara sahne giriyor ve o ara sahnede mesela haşa ,,o benim gözümde tanri veya ben onu tanrilastirmak istiyorum´´ dedigini duydum ve sahne yi hemen atlattim ben o sahne yi atladigim icin karsima cikmayacak artik sizce oyuna kaldigim yerden devam etsem olurmu

Yorum yap

Maalesef beğenilen oyunların çoğu içerisinde yok doğa tanrısı yok gök tanrısı yoksa standart sıvı yok güzellik tanrıçası gibi hep böyle tanrılı kelimeler geçiyor
      Oynamayın deriz fakat kim çözülmezse uyar pek ihtimal vermiyorum

Yorum yap

Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
      Auto-Saved
      Smile :) Big Grin :D Stick Out Tongue :p Frown :( Embarrassment :o Wink ;) Mad :mad: Confused :confused: Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
      x
      Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
      x

Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
      Hazırlanıyor...
      X