Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Zıhar kefareti nedir? İslamda Zıhar kefareti kavramı

Collapse
X
  •  
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Zıhar kefareti nedir? İslamda Zıhar kefareti kavramı

Zıhar kefareti ne zaman verlir

Zıhâr Kefâreti. Kökü İslâm öncesi Hicaz-Arap toplumuna kadar uzanan bir geleneği simgeleyen zıhâr yemini, Kur’an’da boşama olmaktan çıkarılıp üç aşamalı kefâretle telâfi edilebilir hatalı bir davranış haline getirilmiştir. Ancak burada kefâret sebebi bir kısım fakihe göre sadece bu yeminin yapılmış olması, çoğunluğa göre ise yeminden sonra kocanın evliliğe devam kararı vermesidir (bk. ZIHÂR). Buna göre zıhâr yemininde bulunan kocanın karısı ile ilişkide bulunmadan önce bir köle âzat etmesi, buna gücü yetmezse veya âzat edecek köle bulamazsa yine ilişkide bulunmadan önce iki ay ara vermeden oruç tutması, buna da gücü yoksa altmış fakiri doyurması gerekir (el-Mücâdile 58/2-4).
    Mumsema "makaleler" başlığımızı ziyaret eder misiniz. yorum yazana dua ederiz

TIKLA OKU

Site Kurallarını Mutlaka Okuyalım

FORUM KURALLARI

İslâm Hukukunda Zihar Hükmü

Zahr-Zıhar: sözlük ola­rak iki şeyi birbirine tıpatıp denk getirmek manasınadır. Meselâ elbise­nin astarına tıpatıp uygun gelmesi gibi..

Fıkhı terim olarak : Kocanın kendi karısına, «Senin sırtın bana anamın sırtı gibidir» demekten İbarettir.

Zihar: Câhiliye dönemine ait boşamanın şiddetlisi olarak bilinir, is­lâm bu şiddeti hafifletip hem ziharda bulunan kocayı te'dip, hem de muh­taçları ve köleleri korumayı amaçlıyarak yeni ve âdil bir hüküm getirmiştir.

Zihara delâlet eden sözler:

a) Sen bana anamın sırtı gibisin.

b) Sen benimle birlikte veya benim yanımda anamın sırtına benzersin.

c) Sen bana göre anamın karnı gibisin.

d) Sen benim yanımda anamın başı gibisin.

e) Senin karnın veya başın veya elin bana anamın sırtı gibidir.

Ancak İmam Ebû Hanîfe'nin içtihadına göre: Adam kendi eşini ana­sının veya nikâhı kendisine müebbeden haram olan bir yakınının, bakılması haram olan organ ve benzeri yerlerinden birine benzetirse zihar hükmü gerçekleşir.

Kimin ziharda bulunması sahihtir?

a) İmam Şafiî'ye göre: Boşaması sahîh olan her adamın ziharı da sahihtir. O sebeple zimmînin (gayr-i müslim vatandaş) ziharı sahîh sayıl­mıştır.

b) İmam Ebû Hanîfe'ye göre: Zimmînin ziharı sahîh değildir.

Zihar sebebiyle neler haram olur?

a) İmam Ebû Hanîfe'ye göre : Hem cinsî temas, hem de ona yol açan yaklaşma, okşama ve sevişme haram olur. Bu tahrîm keffaret verilinceye kadar devam eder.

b) İmam Şafiî'ye göre: Sadece cinsel temas haram olur. Diğer bir rivayette ise, o, bu konuda İmam Ebû Hanîfey'le aynı görüştedir.

Birkaç defa ziharda bulunana ne gerekir?

a) İmam Ebû Hanîfe ile İmam Şafiî'ye göre : Muhtelif meclislerde bir­den fazla ziharda bulunan kimseye, her zihar için ayrı keffaret gerekir. Bir mecliste birden fazla ziharda bulunursa, sadece bir keffaret gerekir.

b) İmam Mâlik'e göre : Birden fazla mecliste ayrı ayrı ziharda bulunan kimseye bir keffaret gerekir. Çünkü ara yere keffaret girmediği takdirde, hepsi bir tek zihar kabul edilir.

Zihar'ın keffareti âyetle açıklanmıştır:

1- Ziharda bulunduğu eşiyle henüz cinsel ilişkide bulunmadan kef­faret olarak bir köle azad etmesi gerekir.

2- Köle bulamayan kimsenin iki ay üstüste oruç tutması gerekir.

3- Buna gücü yetmiyecek olursa, altmış yoksulu sabahlıakşamlı do­yurması gerekir
    Mumsema "makaleler" başlığımızı ziyaret eder misiniz. yorum yazana dua ederiz

TIKLA OKU

Site Kurallarını Mutlaka Okuyalım

FORUM KURALLARI

Yorum yap

Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
    Auto-Saved
    Embarrassment :o Wink ;) Mad :mad: Confused :confused: Smile :) Big Grin :D Stick Out Tongue :p Frown :( Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
    x
    Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
    x

Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
    Hazırlanıyor...
    X