Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Yemin ve kefaretleri

Collapse
X
  •  
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Yemin ve kefaretleri

YEMİN VE KEFFARETLERİ

Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  Yemin ve kefaretleri.jpg
Görüntüleme: 45
Büyüklüğü:  27.2 KB (Kilobyte)

Yemin çeşitleri ve kefaretleri diyanet

Yemin, Allah’ın adını ve sıfatlarını anarak sözü desteklemektir. “Vallahi, billahi, tallahi” gibi lafızlar başta gelen yemin sözleridir. Ayrıca “Kitaba yemin olsun ki, Kabe’ye and olsun ki, Allah şahit olsun, şu yemeği yemek bana haram olsun, şunu yaparsam şöyle olayım” gibi sözler de yemindirler ve söylendiği zaman sahibine bir sorumluluk yüklerler. Öyleyse, sadece Allah’ın adının anıldığı sözler değil, örfün yemin olarak kabul ettiği lafızlar da bu çerçevededir. Bu sebeple söylediğimiz sözlere dikkat etmeli ve dilimizi yemin etmeye alıştırmamalıyız. Çünkü yemin, sadece gerektiğinde başvurulması gereken bir yöntemdir. Gerekli gereksiz kullanıldığında hem dini bir mesuliyet ortaya çıkar hem de söyleyenin güvenilirliği kalmaz.

Allah’ı şahit göstererek verdiği sözünde durmayan ve yeminini bozan kimsenin sorumlu olduğu keffaret, Mâide Suresi 89. ayette açıklanmıştır. Buna göre, yemini bozma keffareti, ya bir köle azad etme, ya on fakiri sabah-akşam doyurmak, ya da on fakiri orta seviyede giydirmektir. Bunlara gücü yetmeyenlerin ise ardı ardına üç gün oruç tutmasıdır.

Esasen dinen yeminin üç kısmı vardır. Birincisi, dil alışkanlığıyla söylenen ve yemin amacı taşımayan sözlerdir. “Yemin-i Lağv” denen bu kısmın bir anlamı, sorumluluğu ve hükmü yoktur. Nitekim Kuranda şöyle
    buyrulur: “Allah sizi kasıtsız yeminlerinizden sorumlu tutmaz. Lakin kasıtlı yaptığınız yeminlerinizden dolayı sizi sorumlu tutar. Allah bağışlayıcı ve halimdir.” (1) İkincisi, yalan yere bilerek yapılan ve özellikle geçmişle ilgili söylenen “Yemin-i Gâmus”tur. Bunların günah yükünden keffaretle bile kurtulamayız. Büyük günahlardan birisi olması hasebiyle yalan yere yemin eden kimsenin tevbe, istiğfar yapmalı ve fakirlere sadaka vermelidir. Üçüncüsü ise, imkan dahilinde olan ve gelecekle ilgili bir konuda yapılan yeminlerdir. İşte bozulduğu zaman keffareti olan yemin bunlardır.

Sevgili Peygamberimiz “Kişinin elinde olmayan şeyde, Allah’a isyan konusunda ve sıla-i rahimi kesme hususunda yemin de yoktur adak da. Bir kimse bir şeye yemin eder de başkasını ondan daha hayırlı olduğunu görürse, yeminini bırakıp o hayırlı olanı yapsın. Şüphesiz onu terk etmesi -bile- yeminine keffarettir” (2) buyurmuş ve haram şeylere yemin etmeyi men etmiştir. Böyle durumlarda ise yemini bozup keffaretini yaparak hayırlı ve güzel olana meyletmemizi emretmiştir.

Sevgili Peygamberimizin bir hadis-i şerifi ile tamamlıyorum: “Üç sınıf insan vardır ki, Allah kıyamet gününde onlarla konuşmaz, onların yüzüne bakmaz ve kendilerini temize de çıkarmaz. Onlar için can yakıcı bir azâp vardır. Bunlar: ‘Elbisesinin eteğini yerde sürüyerek kibirlenen, yaptığı iyiliği başa kakan ve ticaret malını yalan yere yemin ederek satmaya çalışan kimselerdir.” (3)
    -------------------
    1- Bakara, 2/225
    2-Ebu Davud, Eyman 12.
    3- Müslim, İman 171.
    Mumsema "makaleler" başlığımızı ziyaret eder misiniz. yorum yazana dua ederiz

TIKLA OKU

Site Kurallarını Mutlaka Okuyalım

FORUM KURALLARI

Yemin kefaretini maddi olarak verme gücü olmayan kişi 3 gün oruç tutar.
    Hanefi mezhebine göre bu 3 gün orucu peş peşe olması şarttır fakat Şafii mezhebine göre yemin kefareti orucu aralıklarla tutulabilir

Yorum yap

Çokça yemin edip yemin kefaret ödeme

vallahi bir daha bu soruları(2 adet soru) sormayacağım dedim. ama bir müddet sonra bu sorulardan birini sordum diğerini ise sormadım. yemin kefareti vermem lazım mı?

Yorum yap

Soruları ikisini birden sormam şartı varsa yemin bozulmaz ama böyle bir şart koşmadıysa bozulur

Yorum yap

peki diğer sormadığımı da sorarsam ayrıca kefaret mi vermem gerekiyor ?

Yorum yap

diğerini de sorarsam ayrı bir kefaret mi vermem gerekiyor ?

Yorum yap

Misafir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
              diğerini de sorarsam ayrı bir kefaret mi vermem gerekiyor ?
              Hayır sadece bir yemin kefareti yeterlidir.

Yorum yap

Dinime imanıma diye yemin etmek ve sonra bozmanın hükmü nedir? Ama o an öyle yemin ederken neti kast ettiğimi bilmiyorum sağdan soldan duymuştum ağzımdan çıkıverdi. Sonra endişelendim acaba küfre düşermiyim diye.

Yorum yap

Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
                Auto-Saved
                Smile :) Stick Out Tongue :p Wink ;) Mad :mad: Big Grin :D Frown :( Embarrassment :o Confused :confused: Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
                x
                Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
                x

Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
                Hazırlanıyor...
                X