Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Ramazan ayına neden Kur'an ayı denilmiştir

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Ramazan ayına neden Kur'an ayı denilmiştir

  RAMAZAN AYI KUR’AN AYIDIR

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: Ramazan ayı niçin Kur'an ayıdır Ramazan kur'an ayıdır çünkü.jpg
Görüntüleme: 18
Büyüklüğü: 46.7 KB (Kilobyte)

  Ramazan ayı niçin Kur'an ayıdır? Ramazan kur'an ayıdır çünkü....
  شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِيَ أُنزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ
  (Bakara 185)

  Kur’anı Kerim, son ilahi dinin kutsal kitabıdır. Kur’an; kelime olarak “Karae” kökünden gelmiş ve okumak, toplamak manalarına gelmektedir.(1). Kur’anın özlü tarifi de şöyledir: “Yüce Allah tarafından Hz. Muhammed (sav)’e Arapça olarak indirilmiş, bize kadar tevatür yoluyla nakledilmiş, Mushaflarda yazılı, Fatiha suresinden başlayıp, Nas suresiyle sona eren Allah kelamıdır.

  Ramazan ayını diğer aylardan üstün duruma getiren özelliklerin başında bu ayda farz olan orucun tutulması ve Kur’anı Kerimin de bu ayda nazil olmaya başlamasıdır. Bin aydan daha kıymetli olan Kadir gecesi de bu aydadır. Yine Sevgili Peygamberimizden bize sünnet olarak kalan Teravih namazı da bu ayda kılınır. Bu hakikati Yüce Allah, Kur’anı Kerimde şöyle açıklıyor: “Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’anın indirildiği aydır… ”(2).
  Yüce Allah, Kur’andan önce de, bir çok kitap göndermişti. Fakat bu kitaplar gereği gibi muhafaza edilememiş, tahrife uğramışlardır. Kur’anı Kerim ise, Peygamberimize nazil olduğunda sahabeler O Kur’anı ezberliyor ve vahiy katipleri tarafından da hemen yazılıyordu. Onun için Kur’an aslı olduğu gibi muhafaza edilebilen tek İlahi kitaptır. Zaten Yüce Allah, Kur’anın muhafazasını üzerine almıştır. Bu hakikat Kur’anda şöyle açıklanmıştır: “Doğrusu Kur’anı biz indirdik, onun koruyucusu da biziz”(3).

  Kur’anı Kerim, yirmi üç sene içinde ayet ayet, sure sure nazil olmuştur. Kur’an; İnanç esaslarından, ibadetlerden, ahlaktan, muamelattan ve geçmiş ümmetlerin hayatlarından bahseder. Yine Kur’anı Kerim, fert ve toplum hayatımıza faydalı olan şeyleri emrederken, zinayı, içkiyi, kumarı, adam öldürmeyi, yalan konuşmayı, iftira yapmayı, haksızlığı, israfı, cimriliği, hıyaneti ve gıybet… gibi toplumu derinden sarsan kötü davranışları da yasaklamaktadır.

  Kur’anı Kerimin içinde nazil olmaya başlanması ve bu ayda Kur’anın çok okunmasından dolayı Ramazan ayına Kur’an ayı da denilmiştir. Bu ayda mukabele okumak da, Peygamberimizden bize kalan sünnetlerdendir. Bu durumu Peygamberimiz (sav) bir hadisi şeriflerinde şöyle açıklıyor: “Cebrail (as) her yıl Kur’anı kerimi benimle (Ramazan ayında) mukabele ederdi. Bu sene iki defa mukabele etti. Öyle sanıyorum ki, ölümüm yaklaşmıştır” (4)
  Kur’an ayında Kur’ana sarılalım. Kur’nın göstermiş olduğu güzel hayat düsturlarını; işimize, ticaretimize, aile hayatımıza yerleştirelim ki, dünya ve ahiret mutluluğunu elde edebilelim. Zira mutlu olabilmek için bundan başka çıkar yol da yoktur.
  ----------------------------------

  Kaynaklar:
  1-Ş.İslam Ans.c.1,s.11
  2-Bakara Suresi 85. ayet
  3-Hicr Suresi 9. ayet
  4-Örnek Vaazlar s.99
  Mumsema "makaleler" başlığımızı ziyaret eder misiniz. yorum yazana dua ederiz

  TIKLA OKU


  Site Kurallarını Mutlaka Okuyalım

  FORUM KURALLARI

 • #2
  Ramazan ayı mübarek bir aydır bu bereketini faziletine kıymetini Kadir gecesinden alır.
  Kadir gecesi hakkında müstakil sure inen tek gecedir.
  Kadir gecesi bin Aydan hayırlıdır bu faziletinin nedeni kur'an-ı Kerim'in o gecede nazil olmasından dolayıdır.

  Demek ki Ramazan ayı kıymetini kur'an'dan alır bundan dolayı Ramazan ayı Kur'an ayıdır.

  Ramazan ayında kur'an-ı Kerim'i okuyalım bilmiyorsak öğrenelim ben mutlaka okuduğumuz Kur'an'ın tefsirini Diyanet defterinden okuyalım Allah'ım bize vermek istediği mesajları anlamaya çalışalım

  Yorum yap

  Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
  Auto-Saved
  Confused :confused: Embarrassment :o Smile :) Stick Out Tongue :p Wink ;) Mad :mad: Frown :( Big Grin :D Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
  x
  Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
  x

  Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

  Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

  Unconfigured Static HTML Module

  Collapse

  Static HTML Module Content
  Hazırlanıyor...
  X