Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Zilhiccenin ilk on günü tutulan orucun fazileti

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Zilhiccenin ilk on günü tutulan orucun fazileti

  Zilhiccenin İlk On Gününde Oruç Tutmanın Fazileti Nedir

  Zilhiccenin ilk on gününün faziletine işaretle, Hz. Peygamber (s.a.s.); “Allahkatında şu on günde işlenecek salih amelden daha sevimli bir amel yoktur” buyurdu.
  Sahabiler, “Ey Allah’ın Resülü! Allah uğrunda yapılacak cihattan da mı üstündür?” diye sordular. Bunun üzerine Rasûlüllah (s.a.s.); “Evet, Allah yolunda cihat etmektende. Ancak malını ve canını tehlikeye atarak cihada çıkan, şehit olup dönmeyenkimsenin cihâdı başka. (O, bundan üstündür. )” (Buhârî, Îdeyn 11) buyurmuştur.
  Zilhiccenin bu on gününün fazileti hac ibadetinin bu ayda yapılmasındankaynaklanmaktadır (İbn Hacer, Fethu’l-Bârî, Beyrut, II, 459). Zira bu günlerde hac ibadetinin bir kısımmenasiki yapılmakta bir kısmı da (ziyaret tavafı, şeytan taşlama gibi) ardından gelenteşrik günlerinde gerçekleştirilmektedir.
  Çeşitli zamanlarda nafile oruç tutmanın faziletine dair birçok hadis-i şerifvardır. Rivayetlerde Hz. Peygamber (s.a.s.)’in Zilhiccenin dokuz gününde, aşuregününde ve her aydan üç gün oruç tuttuğu belirtilmektedir (Ebû Dâvûd, Sıyâm, 61-63). Zilhicceayının dokuzuncu günü olan kurban bayramının arefesinde tutulan orucun da çokfaziletli olduğu bu rivayetlerde zikredilmiştir (Ebû Dâvûd, Sıyâm, 64; Tirmizî, Savm, 46).

 • #2
  Zilhicce günleri yaklaştı kıymet bilelim ve oruç tutalım

  Yorum yap

  Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
  Auto-Saved
  Big Grin :D Frown :( Embarrassment :o Confused :confused: Smile :) Stick Out Tongue :p Wink ;) Mad :mad: Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
  x
  Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
  x

  Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

  Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

  Unconfigured Static HTML Module

  Collapse

  Static HTML Module Content
  Hazırlanıyor...
  X