Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Cünüp oruç tutmanın hükmü diyanet

Collapse
X
  •  
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Cünüp oruç tutmanın hükmü diyanet

Cünüp iken tutulan oruç geçerli midir?

Cünüplük oruç tutmaya engel değildir. İster cünüp olmayı gerektiren hâl, oruca başlanmadan gerçekleşmiş olsun, ister ihtilam olma gibi orucu bozmayan bir sebeple oruçlu iken gerçekleşmiş olsun fark etmez. Ancak cünüp olan kişi, bir an önce yıkanıp temizlenmelidir. Cünüp iken üzerinden bir namaz vakti geçmemelidir. Guslün bir namaz vaktinden daha fazla süreyle ertelenmesi günahtır. Çünkü geciktirilirse namaz terk edilmiş olur (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 372).

Cenabet oruç tutma ile ilgili hükümler çok güzel açıklanmış

Yorum yap

Gece rüyalanan bir kimse uyandığında yapması gereken ilk şey gusul abdesti almaktır. Bunu ne kadar çabuk yaparsa psikolojik olarak o kadar rahatlamış olur diye düşünüyorum.

Yorum yap

İsteyerek cünüp olmak orucu bozar mı

Selamun aleyküm ben şeytana uydum ve oruçluyken sabah kalktım kendi kemdime isteyerek cünüp oldum biliyorum orucu bozarmış ama bozduğu gün sabah oruçluymuş gibi bişy yiyip içmesem kefalet ödemiş olurmuyum

Yorum yap

Oruç tutmadan önce cenabet olursak ve bulunduğumuz yerde banyo imkanı yoksa oruç tutarsak kabul olur mu

Yorum yap

Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
          Auto-Saved
          Smile :) Stick Out Tongue :p Wink ;) Mad :mad: Big Grin :D Frown :( Embarrassment :o Confused :confused: Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
          x
          Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
          x

Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
          Hazırlanıyor...
          X