Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Allah Ramazanı Neden Oruç Ayı Seçmiştir?

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Allah Ramazanı Neden Oruç Ayı Seçmiştir?

  Şüphe yok ki bir ay boyunca her gün yaşanan bu durum oruçluda "Allah'ın kontrolü altında" olduğu inancını geliştirir, pekiştirir. Bu duygu imanın kemâline işarettir.

  İşte Allah'ın kontrolü altında olduğu duygusunun insanı kaplaması, nefisleri en büyük hazırlayıcı, dünyaya bağlanmaya karşı insanı en güzel zabt-u rabt eden özelliktir.

  Bu özelliğe sahip olan kişi dünyada mutlu yaşadığı gibi âhirette de mutlu olur.

  Sürekli Allah'ın kontrolü altında olduğunu gönlüne yerleştiren kimse insanları aldatıp kandırabilir mi? Allah kendisini görüp dururken haksız yere insanların malını yiyebilir mi? Zekâtı vermeyerek Allah'ı aldatmaya, dinin önemli bir rüknünü yıkmaya kalkışabilir mi? Hileli yollara başvurarak faiz yiyebilir mi? Allah ile arasına bir perde koyarak günah işlemeye, açıktan kötülük etmeye kalkışabilir mi?

  Asla! Böyle bir insan kendisini günah içerisine salıveremez! Zira Allah'tan uzun süre gaflet içerisinde olamaz. Unutup bu yasaklıdan birine yönelse, süratle Allah'ın kontrolünü hatırlar, tevbeye Allah'a dönmeye can atar. Cenâb-ı Hak şöyle buyurur:

  Takvaya erenler varya; onlar şeytan tarafından bir vesvese dokunduğunda (Allah'ın emir ve yasaklarım) hatırlayıp, hemen gerçeği görürler. (A'raf/201)

  Demek oluyor ki oruç en büyük irade terbiyecisi ve arzuların direncini kırıcı bir faktördür. Oruçluya yaraşan, inancı gereği yaptıklarının hayırlı olduğuna inanarak özgür olması, arzuların kölesi olmamasıdır. İşte orucun ruhu ve sırrı yukardan beri anlattığımız ilâhi kontroldedir. İşte kudsi hadiste söylenen "Oruç Allah içindir" ifadesinin analamı budur.

  Ramazan oruç ayıdır, onun diğer aylara göre ayrıcalıkları vardır.

  Ramazan orucu her şeyden evvel insanı Allah'ın emrine uyduğu bilincine vardınr. Zira oruç tutan kimse Allah'ın emrine uyduğu için aslında haram olmayan yiyecek ve içeceklerden vazgeçmektedir.

  Gündüz sona erip güneş batınca o günün orucunu edâ etmenin sevinci başlar. İftar sırasında aile veya tanıdık ve dost grubu bir arada oruçlarını açarlar. Allah'a hamd edip, verdiği başanya şükrederek, nimetlerin devamı ve ibadetlerinin kabul edilmesi için birlikte dua ederler.

  a Gecenin ilk yansında, akşamla yatsı arasında veya yatsıdan sonra dmî dersler-konuşmalar yapılır.

  Kamazanın bir ayrıcalığı da teravih namazıdır. Teravih namazı kı-arken vücuttaki organların bir çoğu hareket eder. Bu bedenî hareket, am daki beş vakit namazda vardır. Bu özellik hususi bir araştırma yaPmaya müstehaktır.

  Ramazan ayının ayrıcalıklarından birisi de bazı gönül gözü açık Allah kullarının ramazan gecelerinde Kur'an okuma ve okutma faaliyetinde bulunmasıdır.

  Ramazan Kur'an gecelerinin tertip edildiği tek aydır. Hâli vakti yerinde olan müslümanlar evinde güzel sesli ve Kur'an'ın hakkını vererek okuyan bir okuyucu bulundurur. Aynı zamanda evini Kur'an dinlemek isteyen herkese açar. Bu Kur'an ziyafeti gece yarılarına kadar sürer. Bu adet özellikle aşağı Mısır'da olmak üzere müslümanlar arasında yaygın idi. Fakat zamanla bu güzel âdetin bir parça kaybolduğunu görmekteyiz. Allah'tan bu güzel âdetlerin tekrar yaşanmasını lütfetmesini ümid ediyoruz.

  Ramazanın bir diğer özelliği de hayır ve ihsan ayı olmasıdır. İna-sanın eli bazen sıkı olur. Veya el hep almaya, tutmaya alışmıştır. Ramazan gelince, gücü yettiğince hayır yapmaya, imkânı varsa oraya buraya yardımlar yapmaya başlar. Çok kere "Ramazan ihsan ayıdır" dendiğini duymuşuzdur. Bu cümledeki ihsan kelimesinden maksat, cömertlik ve çok hayır yapmaktır.

  Ramazanın bir diğer özelliği de muttakilerin ve gönül gözü ile görenlerin kötü söz ve çirkin hareketle karşılaştıklarında örnek davranışlarda bulunmalarıdır. Bunların hareket noktalan eşsiz örnek ve lider Hz. Muhammed'in şu sözüdür:

  Sizden biriniz oruçlu iken çirkin bir şey yapmasın ve söylemesin, günaha girmesin. Eğer kendisine bir çatan kötü söz söyleyen olursa ben oruçluyum, ben oruçluyum desin.

  Ahmet Şevki oruçtan söz ederken ne güzel söylemiştir: Oruç meşru bir mahrumiyet, açlık ile terbiye ve Allah'a boyun eğmedir. Allah'ın emrettiği her farzın bir hikmeti vardır. Orucun dıştan bakışta eziyet gibi olduğu görülse de içinde rahmet vardır. Oruç şefkat duygusunu geliştirir, hayır yapmaya teşvik eder, kibri kırar, sabrı öğretir ve iyiliğe alıştırır.

  Sürekli tok olan ve lüks içinde yaşayan kimse oruç tutunca acıkıp mahrumiyet içinde kaldığı vakit, yokluğun ve açlığın acısının nasıl olduğunu tam anlamı ile bilir.

  Bütün bu anlattıklarımız kudsi hadisteki "Orucun Allah ile kul sında bir sır" olduğunu bildiren ifadenin ne kadar yerinde olduğunu rtava koymaktadır. Yaratıcısı ile arasındaki bu sırra riayet eden oruç-sevabını bol bol vermeyi Cenab-ı Hak üstlenmektedir.
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Wink ;) Mad :mad: Big Grin :D Frown :( Embarrassment :o Confused :confused: Smile :) Stick Out Tongue :p Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
x

Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
Hazırlanıyor...
X