Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Oruç tutmak ne demek

Collapse

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Oruç tutmak ne demek

  Oruç Tutmak nedir kısaca
  Oruç tutmanın anlamı  Oruç, nefsin terbiye edilmesinde en büyük amildir. Oruç her yıl Ramazan ayında tutulur. Ramazan ayı senenin bütün günler ve aylarına isabet edecek şekilde seyreder.
  Dinimizde ibadetlerin özünü teşkil eden Namaz, Zekat ve Hacc gibi, Oruç ta yalnız Allah'ın emri olduğu için tutulmalıdır. Allah’u Teala neyi emretmişse biz insanlar için mutlaka faydası vardır. Zira O hiç bir şeyi boşuna emretmez. Orucun faydalarını kısaca da olsa şöylece sıralayabiliriz:
  Oruç, müminlere köklü bir irade terbiyesini vererek nefsi arzuları frenleme alışkanlığını öğretir.
  Oruç, ahlaki güzelliklerin ve hayati başarıların kaynağı olan sabrın tekamül ufuklarını feyizle açan bir ibadettir.
  Oruç. mü'minlere Allah için iş yapma, herhangi bir çıkar beklemeksizin, zorluk ve mahrumiyetlere göğüs germe, İslami değerleri hakim güç kılma uğrunda mücadele eğitimi yaptıran bir ibadettir.
  Oruç, Allah'ın koyduğu iman ve fazilet ölçüleri içerisinde bütün mü'minlere eşitlik ruhunu aşılayan bir ibadettir.
  Oruç, hayatın yalnız yeme, bencil duyguları ve şehevi arzulan tatmin etme gibi boş felsefelere dayanmayan ve bu menfi durumlara karşı müessir olan bir ibadettir.
  Oruç, Peygamberimiz (s.a.v.)'in "Oruç tutunuz ki sıhhat bulasınız". hadisi şerifine mazhar olarak vücudumuzun devr-i deveran halinde çalışan mide sinir ve sindirim sistemleri üzerinde dinlendirici ve şifa tesirlerini bırakan bir ibadettir.

  Yukarıda saydığımız faydaların dışında insanlığın halen keşfedemediği orucun bir sürü faydaları vardır. Zaman ve teknik ilerledikçe mideyi ve bağırsakları dinlendirmenin yararları ayrı ayrı belirtilmektedir.

  Avrupa'nın meşhur bilim adamları orucu o kadar yararlı görmüşlerdir ki neredeyse hastalarına yazdıkları reçetelere ilave ederler. Zaten bilim adamlarından biri "Yakın bir zamanda reçetelere oruç tedavisini yazarsak şaşmayın" demiştir.
  Mumsema "makaleler" başlığımızı ziyaret eder misiniz. yorum yazana dua ederiz

  TIKLA OKU


  Site Kurallarını Mutlaka Okuyalım

  FORUM KURALLARI
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Smile :) Big Grin :D Stick Out Tongue :p Frown :( Embarrassment :o Wink ;) Mad :mad: Confused :confused: Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
x

Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
Hazırlanıyor...
X