Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Muharrem orucu

Collapse

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Muharrem orucu

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: muharrem ayı orucu arapça hadis.jpg
Görüntüleme: 27
Büyüklüğü: 25.8 KB (Kilobyte)

  Muharrem ayının 9-10 , 10-11 ya da 9 10 11 günleri oruç tutmak peygamber efendimiz tarafından övülmüştür. İnşallah durumu el verenler bu orucu tutsunlar fakat sadece aşure günü yani muharremin 10. Günü tek başına tutulmuyor ya 9 ya da 11. Gün ile birleştirmemizi önermiş peygamberimiz.

  Aşüre günü Ehl-i Kitap olan Hıristiyan ve Yahudiler tarafından da mukaddes sayılırdı. Nitekim, Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselam Medine'ye hicret ettikten sonra orada yaşayan Yahudilerin oruçlu olduklarını öğrendi. "Bu ne orucudur?" diye sordu.

  Yahudiler, "Bugün Allah'ın Musa'yı düşmanlarından kurtardığı Firavun'u boğdurduğu gündür. Hz. Musa (a.s.) şükür olarak bugün oruç tutmuştur" dediler.

  Bunun üzerine Resulullah Aleyhissalâtü Vesselam da, "Biz, Musa'nın sünnetini ihyaya sizden daha çok yakın ve hak sahibiyiz" buyurdu ve o gün oruç tuttu, tutulmasını da emretti.

  "Âşura Gününde tutulan orucun Allah katında, o günden önce bir senenin günahlarına keffaret olacağını kuvvetle ümit ediyorum."

  "Ramazan ayından sonra en faziletli oruç, Allah'ın ayı olan Muharrem ayında tutulan oruçtur" hadis-i şerifi ise, bu günlerde tutulan orucun faziletini ifade etmektedir.

 • #2
  Muharrem ayı orucu ile ilgili bilgi için teşekkürler.
  Aşure aşure günü oruç tutmak isteyenler şayet bugün başlamamışlarsa yarın için bu akşam sahura kalkmalı pazartesi gününü oruçlu geçirmeleri gerekir.
  Bir de Yahudilere benzememek için salı günü de oruç tutulmalıdır toplam 2 gün pazartesi ve salı
  Ham maddesi makbul fakat adresini yitirmiş birini gördüğünde,'bundan ne güzel müslüman olur' demeli ve tüm yüreğinle hidayeti için dua etmelisin

  Site Kurallarını Mutlaka Okuyalım

  FORUM KURALLARI

  Yorum yap

  Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
  Auto-Saved
  Smile :) Big Grin :D Stick Out Tongue :p Frown :( Embarrassment :o Wink ;) Mad :mad: Confused :confused: Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
  x
  Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
  x

  Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

  Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

  Unconfigured Static HTML Module

  Collapse

  Static HTML Module Content
  Hazırlanıyor...
  X