Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Kadir Gecesi Nedir? Ayet ve Hadislerle

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Kadir Gecesi Nedir? Ayet ve Hadislerle

  KADİR GECESİ

  Hakkında özel sure indirilen tek gece de sayılan Kadir gecesi için Yüce Mevla : “Şüphesiz, biz onu (Kur’ân’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” [1] diye buyurmaktadır.


  Her konuda olduğu gibi, Kadir gecesinin ihyası konusunda da, Efendimiz (sav) ile O’nun kutlu Ashabını örnek almak esastır. Yani onların yaptıkları ibadetler, tavsiye ettikleri dualar bizler için en güzel ihya şeklidir. Ramazan’ın son gecelerini yoğun ibadet anlamındaki itikâfla geçiren Peygamberimiz (sav) bu manevi arınma. Rahmet ve mağfiret mevsiminden aile efradının da hissedar olmaların sağlamak için, zaman zaman onları da uyandırmış, ibadet ve taata davet etmiştir. Hatta Hz.Aişe validemiz Efendimiz (sav) ‘ e tevcih ettiği “Ya Rasulüllah şayet Kadir gecesine ulaşırsam hangi duayı yapayım diye sorması üzerine ‘Ey Allah’ım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet”[2] diye dua etmesini tavsiye etmiştir.

  Kadir gecesi için belli bir ibadet şekli olmamakla beraber bu gece de yapacağımız tövbe ve dualarımızın dışında, bol bol Kur’an okumak, kaza ve nafile namaz kılmak, vaaz-nasihat dinlemek kendimiz ana-babamız ve tüm geçmişlerimiz için dua etmek, cümlemizin affı için Allah’a yalvarmak yapabileceğimiz en güzel ihya biçimidir. Kadir gecesinin cümlemiz hakkında ruhi ve manevi yükselişe vesile olmasını dilerken; hutbeme Sevgili Peygamberimiz (sav) ‘in şu hadisi şerifiyle son vermek istiyorum. : “Kim inanarak ve mükâfatını yalnız Cenâb-ı Hak’tan umarak Kadir gecesini ihya ederse, geçmiş günahları affedilir.” [3]

  Bu kandilin cümlemizin günahlardan kaçınan, hayra koşan bir ruh haline kavuşmamızı sağlayan, İlâh-i mağfirete ermemizin vesilesi olmasını, şanı yüce olan Hak Teala’dan , tekrar niyaz ederim.
  -----------------
  [1] Kadir 1-5
  [2] Tirmizi, Deavat , 85 V. 534 , H.No : 3513
  [3] Riyâzü’s- Salihin Ter. C.2, sh.464
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Wink ;) Mad :mad: Big Grin :D Frown :( Embarrassment :o Confused :confused: Smile :) Stick Out Tongue :p Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
x

Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
Hazırlanıyor...
X