Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Muharrem ayı ve Aşure günü

Collapse

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Muharrem ayı ve Aşure günü

  MUHARREM AYI VE AŞURE GUNU

  Hürmet edilen anlamındaki "Muharrem" ayını Hz. Peygamber (s.a.s.) "Allah'ın ayı" diye ni-telendirmiştir (müslim, Szyâm, 202). Bu nitelerne Muharrem ayının faziletine, feyz ve bereketinin bolluğuna işarettir. Bu ayda ibadeti teşvik eden Peygamber Efendimiz, "Ramazan'dan sonra en faziletli oruç, Allah'ın ayı olan Muharrem'de tutulan oruçtur" (müslim, Slyöm, 202-203) demiştir. Muharrem'i değerli kılan hususlardan biri, içerisinde Aşüre gününün bulunmasıdır. Pey-gamberimiz, "Aşüre günü orucunun, bir önceki yılın günahiarına kefaret olmasını Allah'tan ümit ediyorum" diyerek Aşüre orucunu tutmaya teşvik etmiştir. (Tirmizi, saum, 48) Peygamber Efendimiz Medine'ye geldiğinde Yahudilerin bu günde oruç tuttuklarını görmüş, sebebini sorduğunda Yahudiler, "Bugün Musa ile İsrailoğulladnın Firavun'dan kurtuldukları gündür. Biz onu kutlamak için bu günde oruç tutuyoruz" cevabını vermişlerdir. Bunun üzerine Allah Resülü, "Biz Musa'ya sizden daha yakınız" diyerek Aşüre gününde oruç tutulmasını emretmiş-tir. (Buhörl, Sami, 69) Ancak Yahudilerin tek gün tuttuğu bu orucu, bir gün öncesi veya bir gün sonrasını da ekleyerek iki gün olarak tutmak daha uygun görülmüştür.
  Site Kurallarını Mutlaka Okuyalım

  FORUM KURALLARI

 • #2
  Bugün Zilhicce ayının 29 günü Muharrem ayının 10 günü yani aşure gününe 11 günümüz var.
  Aşure aşure gününde yukarıda hadislerde ifade edildiği gibi tek bir görevimiz var o da oruç tutmaktır onun dışında dini bir görev yoktur.

  Muharrem ayında aşure günü oruç tutmak isteyen hicri takvim 2019 takip etmeli muharrem'in 9. Günü ve 10 günü tutmalıdır ya da 10 günü ile 11 gününü tutmalıdır çünkü tek tek gün tutmak Yahudilere benzemektir bundan dolayı onlara muhalefet etmek için iki gün tutmalıyız.
  Aşure günü orucun fazileti büyüktür onunla ilgili hadisler okuyabilirsiniz nefsine sahip olan tutsun

  Yorum yap

  Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
  Auto-Saved
  Mad :mad: Confused :confused: Embarrassment :o Wink ;) Frown :( Smile :) Big Grin :D Stick Out Tongue :p Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
  x
  Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
  x

  Cevap kısmına "mumsema" yazınız

  Unconfigured Static HTML Module

  Collapse

  Static HTML Module Content
  Hazırlanıyor...
  X