Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

İstihare Nedir Nasıl Yapılır? Namazı Nasıl Kılınır

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • İstihare Nedir Nasıl Yapılır? Namazı Nasıl Kılınır

  İstihare Namazı Nedir Nasıl Kılınır? İstihare Nasıl Yapılır?

  İstihare, bir kimsenin yapmak istediği bir şeyin kendisi için hayırlı olupolmayacağı konusunda bir işarete kavuşmak maksadıyla yatmadan önce iki rekâtnamaz kılarak Allah’a dua etmesidir. İnsanlar, bazen kendileri için önemli bir kararverecekleri veya bir seçim yapacağı zaman dünya ve ahiret bakımından kendileri içinhangisinin daha hayırlı olacağını kestiremezler. Bunu anlayabilmek için istişareederler ve Allah’tan yardım dilerler. Bu bakımdan istihare, bir bakıma yapılacak işinhayırlı olmasını; hayırlı ise gerçekleşmesini Allah’tan dilemek ve O’ndan tercihkonusunda yardım istemek demektir. Hz. Peygamber ashabına her işte istihareyi,Kur’an’ın bir suresini öğrettiği gibi öğretmiştir (Buhârî, Teheccüd, 25; Ebu Dâvûd, Vitir, 31).

  İstihare namazı menduptur. Namazın birinci rekâtında Fatiha’dan sonraKafirûn sûresi; ikinci rekâtında Fatiha’dan sonra İhlas sûresi okunur. Namazdansonra istihare duası yapılır. Hz. Peygamber, istihârede şöyle dua edilmesini tavsiyeetmiştir: “Allah’ım! Senden, ilminle hakkımda hayırlı olanı bana bildirmeni,kudretinle bana güç vermeni istiyorum. Senin büyük fazlı kereminden ihsan etmeniistiyorum. Senin her şeye gücün yeter, ben ise acizim; Sen her şeyi bilensin, ben isebilmem; çünkü Sen bütün gizli şeyleri en iyi bilensin. Allah’ım! Yapmayı düşündüğümbu iş, benim dinim, yaşayışım, dünyam ve ahiretim bakımından hakkımda hayırlıolacaksa, bunu bana takdir eyle, onu bana kolaylaştır, uğurlu ve bereketli eyle! Eğerbu iş, benim dinim, yaşayışım, dünyam ve ahiretim bakımından kötü ise, onu benden,beni ondan uzaklaştır. Hayır, nerede ise, onu bana takdir et ve onunla beni hoşnuteyle!” (Buhârî, Da’avât: 48).

  İbadet ve sevap işlemek gibi iyi olduğu, haram ve günah gibi kötü olduğubilinen şeylerde istihare yapılmaz. İstihare, yapılmasının doğru olup-olmadığında tereddüt edilen şeylerde yapılır ve yedi kere tekrarlanır. İstihareden sonra, insanıngönlüne bir açıklık gelir ve ilk defa kalbe doğan şeyin hayırlı olduğu kabul edilerekona göre hareket edilir. İstihareden sonra rüya görmenin ve bu rüyayı iyiye veyakötüye yormanın dayanağı yoktur. İstihare namazının kılınamaması halinde, sadeceduası okunmakla yetinilir (İbn Âbidîn, Reddü’l-Muhtar, Beyrut, 2000, II, 26-27).

 • #2
  Selamunaleykum, istihare namazı nasıl kılınır, nasıl yorumlanır

  Yorum yap


  • #3
   Ve aleykumusselam

   İstihare konusunu okudunuz mu

   Yorum yap


   • #4
    Okudum.Allah razı olsun

    Yorum yap

    Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
    Auto-Saved
    Big Grin :D Frown :( Embarrassment :o Confused :confused: Smile :) Stick Out Tongue :p Wink ;) Mad :mad: Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
    x
    Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
    x

    Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

    Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

    Unconfigured Static HTML Module

    Collapse

    Static HTML Module Content
    Hazırlanıyor...
    X