Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Nafile ibadetler ve önemi

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Nafile ibadetler ve önemi

  İBADET HAYATIMIZDA NAFİLELERİN ÖNEMİ


  (Nafile ibadet ne Demek? Nafile ibadetler nelerdir Örnekler)

  İbadet; Allah'a karşı sevgi ve saygı ile itaatimizi, boyun eğmemizi, tapmamızı ve O'na olan bağlılığımızı gösteren duygu ve düşünce derinliğinde yapılan davranış biçimidir. (1)
  İbadetler farz, vacip, nafile olmak üzere kısımlara ayrılır. Farz ve vacip ibadetlerin mutlak yerine getirilmesi gerekir. Beş vakit namaz kılmak, Ramazan ayında oruç tutmak, zekat vermek ve ömürde bir kere haccetmek mü'minlerin kulluk görevleridir; farz ibadetler cümlesindendir. Bir de vacip dediğimiz bayram namazları, vitir ve tavaf namazları, sadaka-i fıtır ve kurban kesmek gibi ibadetler vardır ki bunların da muhakkak yerine getirilmesi gerekir.
  Ayrıca asli ibadetlerin her birinin nafileleri vardır. Bu nafile ibadetlerle kul kendine bahşedilen nimetlerin kıymetini anlar, Allah'a karşı sevgi ve saygısı artar. Mü’min O'nun rızasını kazanmak için daha çok nafile ibadetlerle sevdiğine yaklaşır. O'na kul olma bahtiyarlığını yakalar. Dünyada mutlu, ahirette mutlu olan zümrelerin derecesine ulaşır.


  Nafile ibadetlerin önemi konusunda Yüce Allah Kur'an-ı Kerim’de; “güneşin zevalinden (öğle vaktinde batıya kaymasından) gecenin karanlığına kadar (belli vakitlerde) namazı kıl. Bir de sabah namazını kıl. Çünkü sabah namazı şahitlidir. Gecenin bir kısmında da uyanarak sana mahsus fazla bir ibadet olmak üzere teheccüd namazı kıl ki, Rabbin seni Makam-ı Mahmud’a ulaştırsın”(2) buyurarak kulluk yapmayı öğütlemektedir. Bir kutsi hadiste de Allah-ü Teala “kulum, üzerine farz olan ibadetleri yerine getirerek yaklaştığı kadar hiçbir şeyle bana yaklaşamaz. Kulum nafile ibadetleri eda ederek bana o kadar çok yaklaşır ki ben onun işiten kulağı, gören gözü, tutan eli, yürüyen ayağı olurum. Bu kul bir şey isterse dileğini yerine getiririm, başı darda kaldığında onu korurum” (3) buyurmuş, nafile ibadetlerle kazanılacak mertebe ve dereceleri bizlere bildirmiştir.  Kulluk; bizi yaratan Rabbimizin emirlerini yerine getirerek kalbimizi, aklımızı, duygularımızı O’nun razı olacağı hale getirmektir. Sevgi bağını koparmamaktır. Sevgide edep ve saygı derinliğine ulaşmaktır. Fani dünya arzu ve hevesleri içinde yalnız dille ''Allah'ı seviyorum'' demekle yetinmemeliyiz. Seven kimse sevdiğine ihanet eder mi? “Onca nimetlere kavuşmuş kimse, isyan çukurlarında, bataklıklarda nefesini tüketir mi” diye zaman zaman kendimizi sorgulamalıyız.
  Allah-ü Teâlâ bizleri Peygamberimizin ''İmanın lezzetini tatmıştır'' (4) müjdeli haberini duyanlardan eylesin.


  -----------------------------------

  (1) T.D.V İslam Ansiklopedisi C.19 (İbadet)
  (2) İsra Suresi;78-79.
  (3) Buhari; Rikak 38
  (4) Buhari; Kitabu’l-İman 14

  Mumsema "makaleler" başlığımızı ziyaret eder misiniz. yorum yazana dua ederiz

  TIKLA OKU


  Site Kurallarını Mutlaka Okuyalım

  FORUM KURALLARI
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Big Grin :D Frown :( Embarrassment :o Confused :confused: Smile :) Stick Out Tongue :p Wink ;) Mad :mad: Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
x

Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
Hazırlanıyor...
X