Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Namazın hikmetleri nelerdir

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Namazın hikmetleri nelerdir

  NAMAZIN HİKMETLERİ

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: namazın hikmetleri.jpg
Görüntüleme: 37
Büyüklüğü: 80.2 KB (Kilobyte)

  Namaz Kılmanın Hikmeti Nedir?

  Yüce dinimize göre imandan sonra Allah Teâlâ’ya karşı en önemli vazifelerimizden birisi de; namazdır. Namaz, sayısız lütuflarından dolayı Allah Teâlâ’ya şükran ve tazimlerimizi sunmak, kusurlarımızı affettirmek için kalbimiz, dilimiz ve bedenimizle birlikte yaptığımız bir ibadettir. Namaz, öncelikle Allah Teâlâ emrettiği için eda edilir. Bununla birlikte bütün ibadetlerde olduğu gibi namazda da dinî, dünyevî, mânevî, ahlâkî, sosyal, hatta bedensel nice fayda ve hikmetler bulunmaktadır.

  Resûli Ekrem Efendimiz (s a v )’in ifadesiyle dinin direği[1] olan namaz, sıkıntılı zamanlarda sığınak,[2] sevinçli zamanlarda şükür makamıdır. Yüce Allah’ın mülkünde O’nun yarattığı bedenle, O’nun öğrettiği kelimelerle O’na yönelmek, Hak ile beraber olup selâmla yeniden halka dönmektir. Kur’an’da işaret buyrulduğuna göre hakkıyla kılınan namaz, cimrilik hastalığının ilacı[3], sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın itici gücüdür. Namaz ruhu yüceltir, insanı cehennem azabından kurtarır[4], cennete götürür[5], ömrü bereketlendirir, her türlü maddi ve manevi sıkıntıları giderir. Nitekim Hz Peygamber Efendimiz (sav) namazın dinlendirici özelliğine işaret ederek; “Ya Bilal! Kalk kamet getir, namaz kılalım, rahatlayalım.”[6] buyururdu.

  Psikoloji uzmanlarının bildirdiğine göre huşû ve ihlâsla namaz kılan kimsenin hayatı tazelenir, enerjisi artar, dinlenmiş olarak işine döner, böylece daha başarılı ve daha verimli olur. Namaz öfkeyi dindirir, sıkıntıyı dağıtır, üzüntüyü giderir. Nitekim Hz Aişe (ra) annemiz Rasulullah (sav)’in üzüntülü ve sıkıntılı olduğu zamanlarda namaz kıldığını [7] bildirmiştir.
  Namaz, bir eşitlik sembolüdür; müminleri kaynaştırır ve onları birleştirir. Müminlerin gönüllerini Allah’a bağlar. Huşû ile namaz kılmak, âyeti kerimede buyrulduğu gibi kötülüklerden uzaklaştırır[8] ve ahlâkı güzelleştirir.

  Bir hadis-i şerif ile bitiriyorum. “Her kim abdestini güzelce alır, rukû ve huşuunu tamamlayarak Allah Teâlâ’nın farz kıldığı beş vakit namazı vaktinde kılarsa, Yüce Allah o kimseyi bağışlayacağına söz vermiştir. Böyle yapmayana Allah’ın teminatı yoktur. İsterse affeder, isterse azap eder”[9]  [1] Tirmizi: İman, Had. 8
  [2] Bakara: 2/153
  [3] Mearic : 70/21-22
  [4] Müddesir: 74/41-42
  [5] Müddesir: 74/40
  [6] Ebu Davud: Edeb,78.
  [7] İmam Ahmed: 1,206
  [8] Ankebut: 29/45
  [9] Ebu Davud: Salat,9

  Mumsema "makaleler" başlığımızı ziyaret eder misiniz. yorum yazana dua ederiz

  TIKLA OKU


  Site Kurallarını Mutlaka Okuyalım

  FORUM KURALLARI

 • #2
  Namazın en büyük hikmeti insanı Allah'a yönlendirmek Allah'a yaklaştırmak şeytandan ve kötülüklerden uzaklaştırmak ve iyi bir ahlak sahibi yapmaktır

  Yorum yap

  Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
  Auto-Saved
  Wink ;) Mad :mad: Big Grin :D Frown :( Embarrassment :o Confused :confused: Smile :) Stick Out Tongue :p Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
  x
  Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
  x

  Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

  Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

  Unconfigured Static HTML Module

  Collapse

  Static HTML Module Content
  Hazırlanıyor...
  X