Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Kurban kesen kişinin kestiği kurbandan yemesi caiz midir

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Kurban kesen kişinin kestiği kurbandan yemesi caiz midir

  Kurbanın Etinden Yemek


  SORU: Allah'a yakınlık için kurban kesen kişinin onun etinden yemesi caiz olur mu? Kurban eti fakirlere dağıtıldıktan sonra bu fakirlerden biri eti pişirip kurban sahibine ikram etse, onun yemesi caiz olur mu? Adak kurbanının etinden adak sahibi ve onun ailesi yiyebilir mi?

  CEVAP: Bir müslaman başkasına bir et tasadduk ederse, bu et verilen kişinin mülkü olur. Ona mutlak tasarruf hakkı doğar, isterse onu satabilir, hibe veya hediye edebilir, isterse yemek yapar, onu tasadduk edene de yedirebilir. Allah için kurban kesen kişi de kurban ettiği hayvanın etinden yiyebilir. Fakihler delil olarak şu ayeti ileri sürdüler:

  Artık ondan hem kendiniz yeyin, hem de yoksullara fakire yedi-rin. (Hac/28)

  Bazı fakihler şöyle demişlerdir: Kurban kesmenin kendisine va-cib olduğu hacının o kurbandan yemesi yasaktır. Yok eğer kurban ta-tavvu (sünnet) ise ondan yiyebilir. Onu hediye ve sadaka olarak da dağıtabilir.

  Kurban sahibinin ne kadar pay alacağı konusunda fakihler ihtilaf etmişlerdir. Bazıları, yarısını alıp, diğer yarısını tasadduk edebileceğini, bazıları da nasıl uygun görürse öyle yapabileceğini, diğer bazıları ise, üçte birini kendisi ve ailesi için, üçte birini dost, ahbab ve komşular için, diğer üçte birini ise fakirler için ayırabileceğini söylemişlerdir.
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Stick Out Tongue :p Frown :( Smile :) Big Grin :D Wink ;) Mad :mad: Confused :confused: Embarrassment :o Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
x

Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
Hazırlanıyor...
X