Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Yemin ve Adak Hakkında Bilgi

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Yemin ve Adak Hakkında Bilgi

  Yemin ve Adak

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: yemin ve adak.jpg
Görüntüleme: 36
Büyüklüğü: 37.3 KB (Kilobyte)


  Yemin ve adak arasındaki fark nedir?


  Bir kimsenin bir işi yapıp yapmaması veya bir olayın doğru olup olmaması konusundaki söylediği sözünü Allah’ın adını veya sıfatını zikrederek kuvvetlendirmesi yemin etmek olarak ifade edilir.[1] Vallahi, billahi, Allah şahit, Rahim olan Allah hakkı için, Allah adına gibi ifadelerin kullanılması yemin ifade eden sözlerdendir.

  Arapça’da nezr diye ifade edilen adak; bir kimsenin farz veya vacip cinsinden bir ibadeti yapacağına dair Allah Teâlâ’ya söz vererek o ibadeti kendisine borç kılmasıdır.[2]
  Günlük hayatta tam bilgi sahibi olunmayan konuda emin olduğunu ifade etme, gelecekte yapılacak bir iş için teminat verme gibi durumlar için Allah’ın adı veya sıfatının zikredilmesi ile bu sözler kuvvetlendirilmekte, yemin edilmektedir. İstenilen bir durumu elde etme, beklenmedik kötü durumdan korunma vb. gibi durumlar için Allah’ın yardımını temin etme gayesi ile insanlar adakta bulunmaktadır.

  Yemin Allah’ın adı veya sıfatı kullanılarak Allah’ı şahit tutmaktır. Adak ise bir şeyin en hayırlı şekilde gerçekleşmesi dileğiyle Cenab-ı Hakk’a yalvarma, bunu gerçekleştirmeye vesile olması için sadaka ve ibadet mahiyetinde bir davranışı yapma kararı vermektir.

  Kur’an-ı Kerim’de Allah Telala’nın, tevhid inancı, Kur’an, Hz. Peygamber, ahiret, ceza, mükâfat gibi İslam dininin temel hususlarının beyan edilmesinde Allah’ın kendi zatına, peygamberlere, Kur’an’a, kıyamet gününe, kâinata, kâinattaki bazı olay ve varlıklara, meyvelere vs yemin ettiği bilinmektedir.[3]
  Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’de Hz. Meryem’in annesinin onu Allah’a adayacağı (Ali İmran, 3/35), Hz. Meryem’in de susma orucu adadığı bildirilmektedir (Meryem, 19/26).
  Yemin etme ve adakta bulunma Allah için verilmiş sözler olduğundan bu sözlere sadık kalınmalı, yeminin ve adağın gereği yerine getirilmedir.
  Allah Teala Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’de edilen yeminlerin tutulması gerektiğini, yeminin gereğinin yerine getirilemediği durumlarda kefaret ödenmesi gerektiğini, adakları yerine getirmenin, söze sadık olmanın müminlerin özelliklerinden olduğunu beyan eder.
  Allah Teala şöyle buyurmaktadır:
  “Allah boş bulunarak ettiğiniz yeminlerden sizi sorumlu tutmaz. Ama bile bile yaptığınız yeminlerle sizi sorumlu tutar. Bu durumda yeminin kefareti, ailenize yedirdiğinizin orta hallisinden on yoksulu doyurmak yahut onları giydirmek ya da bir köle azat etmektir. Kim (bu imkanı) bulamazsa onun kefareti üç gün oruç tutmaktır. İşte yemin ettiğiniz vakit yeminlerinizin kefareti budur. Yeminlerinizi tutun. Allah size ayetlerini işte böyle açıklıyor ki şükredesiniz.”[4]
  “O (iyi) kullar adaklarını yerine getirirler…”[5] Buyrulmaktadır.

  Yemin etmek mübah bir davranış olmakla birlikte, yemini alışkanlık haline getirmek doğru değildir. Müslümanların sözlerini söylemeden önce iyice düşünmesi; hiçbir zaman yalan söylememesi, emin olmadığı konularda tedbirli konuşması, verdiği sözü yerine getirmesi, yeminlerinin gereğini yerine getirmesi gereklidir.
  Allah’a inanan müminin, Allah’ın takdirinin değişmesine vesile olması dileğiyle ihlâstan uzak, belli şartlara bağlı adakta bulunması doğru karşılanmamıştır. Bununla birlikte adanan şey, farz veya vacip cinsinden bir ibadet olması ilk fırsatta yerine getirilmesi gereklidir.


  Müminlerin verdikleri söz, ettikleri yemin, yemini yalan yere etmişse bunun kefaretini ödeme, adağın gereğini yerine getirme konusunda oldukça hassas davranması gerekir.
  Allah bizleri, sözlerinde sadık, yeminlerine riayet eden, adaklarını yerine getiren dosdoğru kullardan eylesin.

  --------------------------------------
  [1]
  TDV İslam İlmihali, c.2 s. 25

  [2] TDV İslam İlmihali, c.2 s.21
  [3] TDV İslam Ansiklopedisi c.2 s.290
  [4] Maide 5/89
  [5] İnsan 76/7
  Mumsema "makaleler" başlığımızı ziyaret eder misiniz. yorum yazana dua ederiz

  TIKLA OKU


  Site Kurallarını Mutlaka Okuyalım

  FORUM KURALLARI
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Confused :confused: Embarrassment :o Smile :) Stick Out Tongue :p Wink ;) Mad :mad: Frown :( Big Grin :D Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
x

Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
Hazırlanıyor...
X