Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Hacca Giden Cenneti Hakkeder mi?

Collapse

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Hacca Giden Cenneti Hakkeder mi?

  Hac Ve Cennet


  SORU: Hacı cennete girer mi? Nasıl?

  CEVAP: Hiç bir müslüman kesinlikle cennete gireceğini iddia edemez. Çünkü cennete girmek meselesi aziz ve celil olan Allah'ın bilgisi ve hükmüne kalmış bir şeydir.

  Hz. Peygamber şöyle buyurur:

  Sizden hiçbiriniz yaptığı ameli sayesinde cennete giremez. Sahabe: "Sen de mi Ey Allah'ın Rasûlü?" diye sorunca Rasûlullah: "Evet, ben de. Ancak Allah beni rahmeti ile kuşatmıştır" buyurdu.

  Bu genel bir prensiptir. Bununla beraber, hadis-i şeriflerden Öğreniyoruz ki Allah katında makbul (mebrur) bir haccın mükâfatı ancak cennettir.

  Bir müslüman mebrur bir hac yapar, sonra da günah işlemeden dosdoğru bir yol üzere yaşayarak Allah'a kavuşur (ölür)se, Allah'ın lütuf ve keremi ile cennete girer. Hz. Peygamber'in şu sözü de bunu desteklemektedir:

  Kim kadınla ilişkide bulunmadan, günah sayılan şeyleri yapmadan, kavga ve tartışma yapmaksızın Allah için haccederse, haccın-dan (dönerken) anasından doğduğu günkü gibi (günahsız) döner.

  Demek oluyor ki mebrur bir hac yapan kimse, günahları bağışlanmış tertemiz olarak evine döner.

  Bazı hadisler mebrur haccın, amellerin en faziletlisi olduğunu göstermektedir.

  Mebrur hac, hiç günah karışmadan yapılan haçtır. Hasan diyor ki: Mebrur hac yapan kimse memleketine, dünyadan yüz çevirmiş, ahire-te rağbet eden bir kişi olarak döner.

  Rivayet olunduğuna göre mebrur hac, (cömertçe) yemek yedirmek ve (konuştuğu vakit) yumuşak söz söylemekle olur.

  Rivayet edildiğine göre Hz. Âişe Hz. Peygamber'e "Biz (kadınlar) sizinle beraber cihad edip savaşa katılamaz mıyız?" diye sorunca, Hz. Peygamber şöyle cevap veriyor: "(Katılabilirsiniz), lâkin en güzel ve en iyi cihad; mebrur bir hacdır."

  Amr b. As diyor ki:

  Cenab-ı Allah kalbime İslâm(a karşı bir sevgi) yerleştirince Hz. Peygamber'e geldim ve şöyle dedim: "Mübarek elini uzat sana biat edeceğim." Hz. Peygamber elini uzattı. Onun elini iyice tuttum. Rasûlullah: "Sana ne oluyor, ey Amr?" buyurdu. Ben: "Şartım var" dedim. Hz. Peygamber: "Neyi şart koşuyorsun?" buyurdu. Ben: "Allah'ın beni mağfiret etmesini (bağışlamasını) şart koşuyorum" dedim.

  Bunun üzerine Hz. Peygamber şöyle buyurdu: "BÜmiyçrmusun? İslâm, kendisinden Önceki (yapılan)ları yıkar (yok eder). Hicret, kendisinden önceki (yapılan)ları yıkar (yok eder). Hac, kendisinden önceki (yapılan)ları yıkar (yok eder)."

  Abdullah b. Mes'ûd'dan rivayet olunduğuna göre Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur:

  Hac ile umreyi peşpeşe yapınız. Çünkü onlar, körüğün demir, gümüş ve altını, faydasız maddelerden temizleyip arıttığı gibi günahı ve fakirliği yok eder. Mebrur bir haccın sevabı ancak cennettir.

  Buharı ve Müslim'in Ebu Hüreyre'den rivayet ettiğine göre Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur:

  İki umre; aralarındaki günahlara keffarettir. Mebrur bir haccın mükâfatı ancak cennettir.

  Bir diğer hadisinde Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur:

  Bu ev (Kabe) İslâm'ın direğidir. Her kim hac veya umre yapmak üzere (evinden) çıkarsa, Allah'ın garantisi altındadır: Eğer ruhunu (evine dönmeden) kabzederse cennetine koyacaktır. Şayet (memleketine) döndürürse sevap ve ganimetle döner.
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Smile :) Big Grin :D Stick Out Tongue :p Frown :( Embarrassment :o Wink ;) Mad :mad: Confused :confused: Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
x

Cevap kısmına "mumsema" yazınız

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
Hazırlanıyor...
X