Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Teşrik Günleri Hangi Günlerdir?

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Teşrik Günleri Hangi Günlerdir?

  Teşrik Günleri


  SORU: Teşrik günleri hangi günlerdir? Niçin böyle isimlendirilmiştir?

  CEVAP: Teşrik günleri zilhiccenin 10. gününü (yani Kurban bayramının ilk gününü) izleyen üç gündür. Bir başka deyişle hac mevsiminde Kurban bayramının ilk gününden sonraki üç gündür. Demek oluyor ki zilhiccenin 11. 12. ve 13. günleri teşrik günleridir.

  Bu isim şu sebeple verilmiştir: Teşrik kelimesinin bir anlamı et kurutmak demektir. Bu günlerde eskiden beri kurbanda kesilen etler güneş altında kurutulurdu. Bu sebeple bu günlere teşrik günleri denmiştir.

  Bir başka rivayete göre kurban kesme zamanı güneşin işrak zamanı olduğu için bu günlere Teşrik günleri denmiştir.

  Bir diğer rivayete göre eskiden beri Arablar "Sebir dağı (güneşle) parladı. Biz de kurban kesmeye koyulduk" derlermiş. Bu sebeple kurban kesilen bu günlere Teşrik günleri denmiştir. Bunu İbn'ul Esîr Niha-ye isimli kitabında söylemiştir.

  Teşrik günleri aynı zamanda Minâ'da şeytan taşlama günleridir. Gene bu günlerde farz namazların arkasından tekbir getirilir.

  Kur'an'da bu günlere şu ayet ile işaret edilmiştir:

  Sayılı günlerde (teşrik günlerinde) Allah'ı anın. (Yani telbiye ve tekbir getirin.) Kim iki gün içinde acele edip (Mina'dan Mekke'ye) dönmek isterse üzerine günah yoktur. Kim geri kalırsa, kötülükten korunması şartıyla ona da günah yoktur. Allah'tan korkun ve bilin ki hepiniz O'nun huzuruna toplanacaksınız. (Bakara/203)

  Bu günler Allah'ın verdiği muvaffakiyet sebebiyle sevinç ve memnuniyet günleridir. Bu günler Allah'ın güzel nimetlerinden faydalanma günleridir.  Medişlerde anlatıldığına göre bu günlerdeki şeytan taşlamalarda; Rivayet olunduğuna göre Hz. Peygamber ilk taşlamayı Mina'daki din yanından başlayarak yapar, yedi taş attıktan sonra her bir taşla Allahû ekber der sol tarafa Batn'ul Vâdî denilen yere doğru aklirdi. Burada kıbleye yönelerek durur ellerini kaldırarak dua eder, uzun süre beklerdi.

  Sonra her bir taş atışta tekbir getirerek yedi taş ile ikinci taşlama-vı yapar, gene sol tarafa Batn'ul Vâdî denilen yere çekilirdi. Burada da durup ellerini kaldırarak dua ederdi. Sonra Akabe'deki taşlamayı da aynı şekilde yapar, fakat bu taşlamadan sonra durmaz giderdi.

 • #2
  Teşrik günleri kurban bayramının ilk 4 günüdür

  Yorum yap

  Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
  Auto-Saved
  Smile :) Stick Out Tongue :p Mad :mad: Wink ;) Frown :( Big Grin :D Confused :confused: Embarrassment :o Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
  x
  Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
  x

  Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

  Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

  Unconfigured Static HTML Module

  Collapse

  Static HTML Module Content
  Hazırlanıyor...
  X