Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

Hz Ali ismi azam duası arapça türkçe

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Hz Ali ismi azam duası arapça türkçe

  Hz. Ali Ve İsm-I A'zam Duası


  SORU: "Hz. Ali kâfirlere karşı savaşa gireceği sırada ism-i azam duasını okur, bu duanın bereketi ile zafer kazanırdı" deniliyor. Bu dua Kur'an'm neresindedir?

  CEVAP: İbn Kesir tefsirinde Hz. Süleyman'ın Belkıs ile olan kıssasını anlatan Nemi suresi ayetinin tefsirinde şöyle diyor:

  Rivayet olunduğuna göre Hz. Süleyman'a ayette ifade olunan sözü söyleyen zât ism-i a'zam duasını biliyormuş.

  Vehb b. Münebbih'ten rivayete göre bu sözü Hz. Süleyman'a söyleyen kimse şöyle demiş: "Ey Süleyman! Şöyle bir yere bak! Gözünle baktığın yeri tanı olarak görmeden Belkıs'ın tahtını getireceğim."

  Rivayete göre Hz. Süleyman'a Belkıs'ın tahtının bulunduğu sağ tarafa bakmasını söylemiş. Sonra abdest alıp Allah'a dua etmiş.

  Mücahid'in söylediğine göre dua ederken: "Yâ zel celâl'i ve'l-ik-ram" duasını okumuş.

  Zühri diyor ki: O zat "Ey bizim ve her şeyin tek Allah'ı! Senden başka ilah yoktur. Belkıs'ın sarayını bana getir" diye dua etmiş.

  Taberî tefsirinde Hz. Katâde'den rivayet edildiğine göre o zât kendisi ile dua edildiğinde mutlaka duanın kabul edildiği Allah'ın adını biliyormuş.

  Aynı kaynakta ifade edildiğine göre o zât kendisi ile dua edildiğinde duanın kabul edildiği, istenilenin verildiği "ism-i a'zam'ı" biliyormuş.

  Soruda ifade edilen Hz. Ali'nin ism-i azam'ı okuduğu hakkında bilgim yoktur. Hz. Ali'nin bunu okuduğunun sahih olduğunu söyleyen birini de bilmiyorum. Her bilenin üstünde bir bilen vardır.


  قال الإمام علي السجاد (عليه السلام) : سألت الله عزّ وجلّ في عقيب كل صلاة سنة أن يعلّمني اسمه الأعظم ، فوالله إني لجالسٌ قد صليت ركعتي الفجر إذ ملكتني عيناي ، فإذا رجلٌ جالسٌ بين يدي فقال : قد اسُتجيب لك ، فقل : الّلهم إني أسألك باسمك ، الله الله الله الله الله ، الذي لا إله إلا هو رب العرش العظيم ، ثم قال : أفهمت أم أُعيد عليك ؟.. قلت : أعد عليّ ففعل.. قال (عليه السلام) : فما دعوت بشيءٍ قطُّ إلا رأيته ، وأرجو أن يكون لي عنده ذخراً.ص226
  المصدر: مهج الدعوات ص394 - 404
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Embarrassment :o Wink ;) Mad :mad: Confused :confused: Smile :) Big Grin :D Stick Out Tongue :p Frown :( Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
x

Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
Hazırlanıyor...
X