Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Collapse

İnsanların kendi mahrem alanlarını teşhir etmesinin nedenleri nelerdir?

Collapse
X
  •  
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• İnsanların kendi mahrem alanlarını teşhir etmesinin nedenleri nelerdir?

İnsanların mahrem alanlarını teşhir etmesinin sebepleri

Kapitalist sistem içinde bir adım öne geçmek gerektiğini düşünen insanların sosyal medya hesaplarını, kendi kimliklerini ya da profillerini öne çıkardıkları ve bunu avantaj sağlayıcı şekilde kullandıkları görülmektedir. Hiç kimse üzgün anını, olumsuz deneyimini paylaşmamakta, görüntülerde hep gidilen lüks yerler, gezi mekânları, kullanılan markalar, imajlar yer almaktadır. Aslında bütün bunlar bir rekabet unsuru olarak kullanılmaktadır. Bu noktadan sonra artık durum farklılaşmaktadır. Kişi bu yarışta geri mi kalacak ya da benzeri bir rekabete mi girecek çelişkisi insanlarda bir baskı unsuru oluşturmaktadır.

Bu tür doğal olmayan paylaşımlar, bir süre sonra kişiler tarafından bir işletmeye önüştürülmektedir. Bir kravat üreticisi ünlü birine “…sayfanızda şunu bir taksanız da, beni de etiketleseniz, şuradan aldım deseniz, size bunun karşılığında şu kadar meblağ ödeme yapsam” diye teklif edebilmekte, teklifi alan kişi de yapacağı reklam karşılığında kolayca para kazanabileceği için bu teklifi hemen
    kabul etmektedir. Bu akıma ev hanımları da kayıtsız kalmamakta, aldıkları eşyaları ya da giysileri etiketleyerek ciddi miktarda para kazanmaktadırlar. Burada pazarlanan eğitim ya da bilgi değil, sadece uygun fiziksel bir görüntü ve o ürünü taşıyabilme özelliğidir.

Bu tarz paylaşımların diğer bir sebebi de bir kişinin yaptığı paylaşımın bir başkası üzerinde referans oluşturmasıdır.
    Yani bir kişi gezdiği ve eğlendiği mekânları sosyal medya platformlarında paylaştığında, sosyal medya etkilerine açık başka kişiler benzeri şeyleri yapmadıkları zaman bu rekabette kendilerini geri kalmış hissetmektedirler.

Onlar da yarışa katılmak için benzer bir şey yaparak olumsuz bir sarmal başlatmaktadırlar.
    Sosyal medya böylesi olumsuzluklarının yanında birey ve kamu yararına ilişkin konularda farkındalık oluşturulabileceği, yardıma muhtaç insanlar için hızlı ve etkili sonuçların alınabileceği faydalı bir paylaşım platformuna dönüşebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta yardıma ihtiyacı olan kişilerin afişe edilmemesi ve mahremiyetlerinin
    korunmasıdır.
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Smile :) Stick Out Tongue :p Wink ;) Mad :mad: Big Grin :D Frown :( Embarrassment :o Confused :confused: Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
x

Resimin üzerinde gösterilecek Mesajı veriniz

Güvenlik Kodu Grafiği Resmi Yenile

Unconfigured Static HTML Module

Collapse

Static HTML Module Content
Hazırlanıyor...
X